Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Улога Конвенције о водама у његовању мира

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић и директор Директората за водопривреду Жељко Фуртула представљају делегацију Владе Црне Горе на 9-том Састанку земаља потписница УНЕЦЕ Конвенције о заштити  коришћењу прекограничних водотока и међународних језера, који се одржава у Женеви од 29. септембра до 1. октобра 2021.године.

Uloga Konvencije o vodama u njegovanju mira

Девету сједницу Састанка потписница Конвенције о заштити и коришћењу прекограничних водотока и међународних језера организује Економска комисија Уједињених нација за Европу (УНЕЦЕ). Састанак, којем ће присуствовати више од 500 представника министарстава надлежних за воде, животну средину, спољне послове и развојну сарадњу, заједно са представницима међунардних и невладиних организација и академске заједнице из свих региона свијета, ће бити прекретница за разматрање и убрзање напретка ка постизању циљева одрживог развоја.

Министар Александар Стијовић је на данашњем састанку на којем је било ријечи о Улози Конвенције о водама у његовању мира, представио богатство и развојне потенцијале Црне Горе у области водпривреде, истакавши да Црна Гора спада у водом најбогатија подручја на свијету.

Стијовић је говорио о изазовима и добрим праксама везаним за прекограничну сарадњу и гдје је истакао да је поред бројних изазова, Црна Гора посвећена подизању нивоа региналне и међународне сарадње у области  водопривреде, првенствено у спречавању, контроли и смањењу загађивања вода, као и заједничким коришћењем хидропотенцијала са земљама са којима дијели то богатство.

„Ради заштите од штетног утицаја вода, које се манифестују кроз поплаве,  ерозионе процесе и бујице, Влада Црне Горе у наредном периоду уложиће додатне напоре у циљу заштите животне средине, посебно реализујући пројекте који се односе на пречишћавање отпадних вода и успостављање мјера за спречавање, контролу и смањење загађења вода те значајна инвестициона улагања у нашој  земљи у блиској будућности биће везана за развој зелене агенде, “ указао је министар Стијовић.

На посебној сесији на високом нивоу о „Водама и његовању мира миру“ кроз палтформу за отворени дијалог представљене су улоге прекограничне сарадње у водама у јачању поверења, стабилности и мира.

Подијељена су конкретна искуства страна потписница Конвенције о водама и других земаља при чему је илустровано како прекогранична сарадња у области водопривреде помаже у спречавању сукоба и промовисању и одржавању мира.

На састанку су размотрани различити аспекти прекограничне сарадње у водопривреди који су обрађени у програму рада Конвенције за 2019-2021, као што је развој споразума у заједничким сливовима; правична и одржива алокација воде у прекограничном контексту; предности прекограничне сарадње; веза вода-храна-енергија-екосистеми; прац́ење, процена и размјена података; прилагођавање на климатске промјене као и финансирање прекограничне сарадње у области вода.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?