Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписана Декларација о подршци унапређењу родне равноправности у сектору безбједности на Западном Балкану

Објављено: 07.12.2021. 15:00 Аутор: Министарство одбране

Министарка одбране Црне Горе, проф. др Оливера Ињац, министар одбране Републике Србије, др Небојша Стефановић и државни секретари у министарствима одбране Босне и Херцеговине и Републике Сјеверне Македоније, др Мухамед Смајић и Драган Николић, потписали су данас у Будви Декларацију о подршци унапређењу родне равноправности у реформи сектора безбједности на Западном Балкану. Декларација је потписана након министарског састанка, чији је домаћин било Министарство одбране Црне Горе у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) и Центром за контролу малокалибарског и лаког наоружања у Југоисточној и Источној Европи (СЕЕСАЦ), а под покровитељством Краљевине Норвешке и Словачке Републике.

На састанку су узели учешће и Мирјана Спољарић Егер, помоћница генералног секретара УН и директорка Регионалног Бироа Програма Уједињених нација за развој (УНДП) за Европу и Заједницу независних држава (Цоммонwеалтх оф Индепендент Статес, ЦИС), Борис Гандел, амбасадор Словачке у Црној Гори, Кјестри Клаебое, генерална директорка у Министарству одбране Краљевине Норвешке и проф.р Тања Мишчевић, замјеница генералне секретарке у Регионалном савјету за сарадњу (РЦЦ).     

Учесници састанка су изнијели показатеље напретка у домену родне равноправности у ресорима на чијем се челу налазе, а једна од тема разговора била је визија унапријеђења спровођења политика родне равноправности у министарствима одбране и у оружаним снагама земаља Западног Балкана, док је поведена и детаљна дискусија о два кључна документа која треба да пруже смјернице и оквир за успјешнију интеграцију родне равноправности у системе одбране. Ријеч је о Другој регионалној студији о положају жена у оружаним снагама земаља Западног Балкана и Приручнику за спречавање родно засноване дискриминације, сексуалног узнемиравања и злостављања у министарствима одбране и оружаним снагама држава Западног Балкана. Констатовано је да усвојене резолуције Савјета безбједности УН-а које се односе на жене, мир и  безбједност, доприносе реформи сектора безбједности и потврђују да је промовисање пуног, равноправног и суштинског учешћа жена у сектору безбједности, важан допринос изградњи инклузивних, одговорних и легитимних институција.  

Министарка Ињац је састанак оцијенила веома успјешним и продуктивним. Она је истакла да су се министри, потписивањем Декларације, сагласили да интензивно наставе сарадњу кроз разне аспекте укључивања и креирања родних питања у програме и одговорне политике, те кроз јачање капацитета и механизама важних за управљање процесима у тој области.

Поред тога, како је казала, стављен је акценат на спрјечавање и одговор на родно засновану дискриминацију, сексуално узнемиравање и злостављање, те наглашена важност обуке и освјешћивања руководног, командног и осталог кадра, као и размјене информација, искустава и најбољих пракси.  

Она је исказала захвалност УНДП СЕЕСАЦ-у и контрибуторима, на уложеном труду, експертизи и подршци, која је била интензивна током друге фазе спровођења регионалног пројекта.

Ињац је закључила да родна равноправност и права жена у сектору одбране представљају дио сета демократских вриједности којима тежимо, и у том контексту, нагласила значај промовисања демократских, европских и евроатланских стандарда на Западном Балкану, у циљу јачања стабилности и просперитета региона.

Министар Стефановић истакао је значај регионалне сарадње. Он је казао да питање родне равноправности у сектору одбране представља веома битан фактор како би оружане снаге могле обављати своје задатке, те да жене морају бити заступљене како у командама, тако и на мјестима гдје се креирају и усвајају политике.

И државни секретари у министарствима одбране Босне и Херцеговине и Сјеверне Македоније, Смајић и Николић, истакли су значај оваквих сусрета, будући да се на таквим и сличним форматима дефинишу политике.

Мишчевић је подвукла значај усклађивања законске нормативе, политика и пракси у овој области у земљама Западног Балкана  са нормативом, политикама и праксом Европске уније и Уједињених нација.     

    

Спољарић Егер је казала да Декларација, уз двије свеобухватне регионалне публикације, свједочи о изузетном и вишеструком партнерству УНДП-а и министарстава одбране Западног Балкана, те да поменута четири министарства континуирано раде заједно скоро деценију. Она је подсјетила да је заједничка декларација потписана 2012. године, када је и започео овај пројекат који спроводи канцеларија УНДП СЕЕСАЦ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?