Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Предности и изазови механизма „нон цонвицтион басе” представљене црногорским актерима


Састанак Радне групе за израду законских рјешења о испитивању поријекла имовине са експертом Савјета Европе, госпођом Барбаром Липовшек, одржан је 11-12. октобра ове године у Подгорици, гдје су представљени различити модели одузимања незаконите имовине који се не заснивају на кривичној пресуди, практично искуство Словеније и најбоље праксе и изазови у примјени овог механизма.

Учесницима је презентован детаљан преглед система каскадног одузимања имовинске користи који је примијењен у Словенији, о условима покретања одузимања незаконите имовине који се не заснивају на кривичној пресуди, истраживачким методама, заштиту трећих лица, као и да виде конкретне примјере истражног налога, налога за одузимање и жалбе. Представљене су главне карактеристике и других модела одузимања незаконите имовине који се не заснивају на кривичној пресуди, посебно британски и ирски модел.

У оквиру предстојећих законских измјена које би црногорском правном систему представиле одузимање незаконите имовине а који се не заснивају на кривичној пресуди, учесници су разговарали о обиму овог правног механизма, надлежним органима, међународној сарадње и приступу подацима као и о другим практичним питања која могу настати током имплементације овог механизма.

Састанак је организован у оквиру заједничког програма Европске уније и Савјета Европе „Хоризонтални инструмент за Западни Балкан и Турску“; Фаза ИИ – „Борба против економског криминала у Црној Гори (АЕЦ-МНЕ)“ чији су представници били присутни током састанка.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?