Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Предсједници Владе и Скупштине одржали састанак са представницима Уније удружења сточара Црне Горе у селу Љеска у Пљевљима

Објављено: 08.03.2021. 16:08 Аутор: Кабинет предсједника Владе Црне Горе
Предсједник Владе Црне Горе проф. др Здравко Кривокапић и предсједник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић одржали су састанак са представницима Уније удружења сточара Црне Горе у селу Љеска у Пљевљима.

Премијер Кривокапић, обећао је да ће држава предузети све што је у њеној моћи да обезбиједи здраву конкуренцију, с једне стране, али и да заштити домаћу производњу, с друге стране. У том контексту, он је упутио апел и великим маркетима да дају приоритет домаћим произвођачима и њиховим производима.


Предсједник Владе подсјетио је на неприхватљиву чињеницу да се приликом увоза меса плаћа ПДВ од 7 одсто, а приликом откупа ПДВ износи 21 одсто. У том смислу, премијер је истакао да је недопустиво да сточари који су планирали да продају јагњад или неко друго месо то не могу да ураде, јер се више исплати узимати увезену робу, него користити домаћу.

У разговору са представницима Удружења сточара Црне Горе, Кривокапић је исказао спремност за унапређење законских рјешења, како би заједнички утицали на побољшање положаја Удружења.

Захваливши на срдачној добродошлици, предсједник Скупштине Алекса Бечић изразио је спремност да допринесе рјешавању изазова са којима се суочавају пољопривредни произовођачи у Црној Гори.

„Пољопривреду и производњу морамо развијати јер су гаранција дугорочног опстанка Црне Горе. Морамо диверзификовати пољопривреду, као и туризам, а уз диверзификацију наведених грана, морамо подстаћи и заштити домаћу производњу и јачати пољопривреду. Нажалост, нешто што је уназад тридесет година урушавано не може бити поправљено за тридесет дана“, изјавио је предсједник Скупштине.

Он је навео да су један од главних проблема који су разарали домаћу произоводњу увознички лобији и оцијенио неприхватљивим чињеницу да се огромна новчана средства издвајају за увоз производа које Црне Гора већ има као своје сопствене.

Бечић је нарочито нагласио податак да је Црна Гора убједљиво на посљедњем мјесту по покривености увоза извозом у региону Западног Балкана, свега 16%. Зато, како је рекао, представници нове власти неће штитити тзв. увозничке лобије, већ домаће произвођаче.

Предсједник Уније удружења сточара са сјевера Црне Горе, Милко Живковић изразио је велико задовољство састанком са предсједником Скупштине Алексом Бечићем и предсједником Владе Црне Горе, Здравком Кривокапићем. Он је оцијенио да је то прилика да заједно и непосредно сагледају зашто се села „празне“ и зашто црногорски сељак лоше живи, уз наду да ће састанак бити почетак лијепе сарадње између пољопривредника Црне Горе, Скупштине Црне Горе и Владе Црне Горе.

Сагласивши се са ставом да највећи изазов представљају увознички лобији у Црној Гори, нагласио је да производи из разних подручја државе – са сјевера, из Зете, Бјелопавлића, Улциња, морају наћи простор на нашем тржишту.

Пољопривредник из Петњице и потпредсједник Уније, Алмин Адровић, навео је да је „крајње вријеме да се обрати пажња на бројне проблеме са којима се свакодневно суочавају пољопривредници“ и изразио очекивање да ће ресорно министарство бити у прилици да пружи адекватну помоћ и подршку.

Састанку је присуствовао и члан Управног одбора Уније, Вучко Пешић саопштивши да је циљ његовог дјеловања да што више младих људи остане на селу. Он је изразио разочарање што су до сада сва обећања да ће држава улагати у сектор пољопривреде, нарочито на сјеверу, остала неиспуњена. Он је закључио да „без јаког пољопривредног произвођача, нема ни јаке државе“.

Пољопривредници су навели да имали задовољство да се сусретну са министром пољопривреде и истакли су да су посљедњи моменти да се направе озбиљни кораци који ће успорити миграцију са сјевера и који ће сачувати пољопривредну производњу, како би Црна Гора опстала као држава.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?