Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен Директорат за интеркултурализам

Објављено: 13.12.2022. 08:46 Аутор: Министарство људских и мањинских права
У свијетлу актуелних интеграција, Црна Гора посвећено отвара свој пут у Европу; унапријеђује поштовање људских права, показује да може, да умије и да истрајава у јачању толеранције – уважавању различитости свих оних који је сачињавају, поручено је са догађаја на којем је Министарство људских и мањинских права представило новоформиран Директората за интеркултурализам.

"Интеркултурализам је степеница више у односу на мултикултурализам. Мултикултурализам значи присуство и подстицај на једнака права свих, док интеркултурализам има једну категорију више и подразумијева пријатељство и љубав. И то је оно што недостаје да се нагласи и у нашој заједници и на глобалном европском нивоу", поруке се премијера Црне Горе, др. Дритана Абазовића, са данашње свечаности. Према његовим ријечима то значи, не само пуко признавање једнакости права, једнакости могућности, истог респекта који свака културна заједница има, него да се оде корак даље, да се подстиче пријатељство и љубав.
„У том контексту друштва постају боља и функционалнија него што јесу. Волио бих да Црна Гора што више развија интеркултурализам“, саопштио је премијер Абазовић.


Premier

Министар Фатмир Гјека истакао је да Министарство људских и мањинских права настоји да пружи подршку пројектним идејама и програмима који имају за циљ оплемењивање, хуманизацију и јачање свијести о универзалним правима и слободама. Он је казао да се Црна Гора сваким даном унапређује као земља свих својих грађана и грађанки, и то легат за будуће генерације које ће поносно изговарати њено име.

„У том правцу, Министарство људских и мањинских права је дјеловало проактивно. Основали смо нову организациону јединицу која ће принципе и вриједности мултикултуралне толеранције, дијалога и поштовања различитости унаприједити у моделе мирног суживота, солидарности и јединства у разноликости“,рекао је Гјека.
Он је истакао да кроз промоцију интеркултуралне интеграције, Министарство жели да ради на даљем оснаживању кохезије и хармоније, и да помогне развијању државне политике и програме за остварење пуног потенцијала интеркултурализма.

В.д генералне директорица Директората за интеркултурализам, Др. Људмила Мила Поповић представила је мисију нове организационе јединице кроз презентацију универзалних права и вриједности за нови културни код за будућност Црне Горе. Она је казала да оваква друштвена иновација демонстрира озбиљну и свесрдну посвећеност Црне Горе универзалним људским правима и вриједностима на којима се заснива интеркултурализам.

Поповић је нагласила да својим радом и доприносом, Министарство људских и мањинских права жели да буде водиља визије Црне Горе као прогресивне, проактивне и просперитетне земље која доприноси мирнијем, стабилнијем и одрживом региону и свијету.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?