ПРЕДСТАВЉЕН НАЦРТ СТРАТЕГИЈЕ РЕФОРМЕ ПРАВОДУЂА 2024-2027. И АКЦИОНОГ ПЛАНА ЗА ПЕРИОД 2024-2025.

Објављено: 01.02.2024. 14:01 Аутор: Министарство правде

На јучерашњем Округлом столу организованом поводом представљања Нацрта Стратегије реформе правосуђа за период 2024-2027., са пратећим Акционим планом за њену имплементацију за период 2024-2025., предложена је стратегија која би осигурала транспарентност, независности и ефикасност правосуђа, унаприједила квалитет правде, те повећала степен повјерења у правосудне органе.

Акционим планом предвиђено је 46 стратешких мјера које ће осигурати реализацију зацртаних циљева, а најављен је и сет конкретних индикатора којима ће се објективно мјерити напредак у спровођењу планираних мјера и активности. Имплементација одредница дефинисаних овим важним стратешким документима кључна је за затварање привремених мјерила у оквиру преговарачких поглавља 23 и 24 и успјешан наставак ЕУ интеграција.

На изради докумената радила је мултисекторска радна група коју је успоставило Министарство правде, уз експертску подршку ЕУРОЛ 3 пројекта и заједничког програма ЕУ и Савјета Европе ,,Хоризонтал Фацилитy за Западни Балкан и Турску''.

Усвајањем Стратегије реформе правосуђа и пратећег Акционог плана за њено спровођење, у наредном четворогодишњем периоду поставља се темељ за изградњу независнијег, одговорнијег и ефикаснијег правосудног система, спремног да одговори на све захтјеве реформских процеса у овој области, али и на потребе свих наших грађана, који од нас очекују правну сигурност у остваривању и заштити својих права и слобода, као и ефикасну борбу против организованог криминала и корупције, поручио је министар правде Андреј Миловић.

Министар Миловић је навео да ће, у оквиру оптимизације правосудне мреже, бити омогућено оснивање нових основних судова и одјељења судова, формирање Специјалног суда за борбу против организованог криминала, високе корупције, прања новца и ратних злочина, али да се планирају и активности које ће водити до укидања неодрживих судова.

Министарка европских послова, Маида Горчевић поручила је да постоји реална могућност да Црна Гора ове године добије ИБАР и самим тим драстично убрза процес затварања поглавља на путу ка ЕУ интеграцијама, које подржава већина црногорских држављана.

Бројне користи које ће донијети реализација реформе, укључујући побољшан амбијент за пословне инвестиције, зависиће у потпуности од проактивне улоге правосудних органа и осталих релевантних актера.

Дискусије и јавне расправе, попут ове, неопходне су како би се успоставила продуктивна сарадња између органа власти и правосуђа, правних стручњака и организација цивилног друштва, те како би се кроз експертски дијалог дошло до најбољих реформских рјешења.

Округли сто са дискусијом и јавном расправом организовало је Министарство правде Црне Горе уз подршку пројекта ,,Оснаживање одговорности у правосудном систему и унапријеђење прва жртава у Црној Гори'', који представља дио заједничког програма Европске уније и Савјета Европе ,,Хоризонтал Фацилитy за Западни Балкан и Турску''.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?