Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљена Грант шема „Научни потенцијал у служби иновација“

Данас је, у просторијама ЕУ инфо центра, одржана конференција за медије поводом објаве грант шеме „Научни потенцијал у служби иновација“. Овом прилком представницима медија обратили су се се: в.д. генералног директора Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и међународну сарадњу у Министарству просвјете науке, културе и спорта, господин Горан Дробњак, замјеница шефа сектора за сарадњу – Делегација ЕУ у Црној Гори, Аудроне Урбонавициуте, те генерална директорица Директората за финансирање и уговарање средства ЕУ помоћи у Министарству финансија и социјалног старања, Марија Вукчевић.

У уводном дијелу господин Дробњак поздравио је све присутне и захвалио се Делегацији Европске уније у Подгорици на званичном одобењу тендерске документације за објављивање Позива за подношење пројектних предлога. Такође, истакао је да је рок за пријављивање у Министарству финансија и социјалног старања 20. август и најавио наредне двије Инфо сесије које ће се организовати 09. јула у Подгорици, и 15. јула у онлине формату, као подстрек потенцијалним апликантима да се пријаве за бесповратну финансијску подршку, а тиме и да кроз остваривање циљева саме грант шеме, стекну додатне вјештине и искуства у повлачењу ЕУ средстава.

EU Info Centar

„У жељи да се што већи број, првенствено младих истраживача, нађе у области иновација и истраживања, кроз радни и стручни ангажман у привредном и академском сектору, Министарво просвјете, науке, културе и спорта је, у сарадњи са Министарством финансија и Делегацијом Европске уније у Подгорици, припремило наведену Грант шему у износу од 1.176.470,00 ЕУР, односно грантовима који се крећу у распону од 80.000,00 ЕУР до 125.000,00 ЕУР“, изјавио је Дробњак и нагласио да јачање компоненте људских ресурса у области науке и иновација представлља приоритет стратешким документима Министарства просвјете, науке, културе и спорта и да ће се реализацијом пројеката предвиђених овом Грант шемом обезбиједити повећана мобилност младих истраживача, унаприједити њихове техничке и комерцијалне вјештине радом у приватном сектору али и оснажити истраживачки и развојни капацитети радом у академској сфери.

„Очекујем да ће пријавом потенцијалних апликаната, као и кроз реализацију сва четири тематска приоритета Стратегије паметне специјализације надмашити успјешност текуће грант шеме из Програма ЕУ и Црне Горе за образовање, запошљавање и социјалне политике, те да ће иста бити још један веики искорак напријед ка усвајању европских вриједности у науци и истраживању и један значајан корак ка будућем коришћењу структурних фондова", поручио је господин Дробњак.

Аудроне Урбонавициуте, замјеница шефа сектора за сарадњу – Делегација ЕУ у Црној Гори, срдачно се обратила присутнима ријечима: „Имамо одговорност према младим истраживачима ове земље да створимо најбоље могуће услове и помогнемо им са развојем практичних вјештина, знања и креативног размишљања. Европска унија је стога са задовољством опредијелила милион еура за ову грант шему, подстичући сарадњу између науке и индустрије. Црногорска индустрија сада мора повећати улагања у истраживање и развој и у већој мјери сарађивати са истраживачким институцијама и истраживачима. Европска унија ће наставити да подржава Црну Гору на том путу.

Присутнима се испред Министарсва финансија и социјалног старања обратила и Марија Вукчевић и том приликом изнијела више детаља о самој грант шеми „Начни потенцијал у служби иновација“. Предочила је да се пројектни предлози морају односити на најмање једну од следеће четири области наведене у Стратегији: одржива пољопривреда и ланац вриједности хране, енергија и одржива животна средина, одрживи и здравствени туризам и информационо-комуникационе технологије (ИЦТ), као и да пројектне предлоге могу упутити све научно-истраживачке институције са лиценцом Министарства просвјете, науке, културе и спорта; јавни или приватни универзитети или факултетске јединице; регистрована микро, мала или средња предузећа; организације за подршку бизнису (попут предузетничких центара, иновационих центара, иновационих предузетничких центара итд.); и невладине организације. Битно је да све наведене организације имају статус правног лица.

Један од техничких детаља пројекта је и трајање истог, које не може бити краће од 18, нити дуже од 24 мјесеца. Такође, све пројектне активности морају се одвијати на триторији Црне Горе, а рок за подношење пројектних предлога је 20. август, до 14.30 сати. Детаљне информације, и сва документа потребна за достављање апликација су доступна на сајту Директората за финансирање и уговарање средстава ЕУ помоћи, апострофирала је Вукчевић и упутила све заинтересоване на званичан маил Диектората путем кога могу писати и поставити додатна питања уколико је то неопходно. Рок за постављање питања је петак, 30. јул, до 15 сати, а оговори ће бити објављени на сајту Директората, најкасније до понедјељка, 9. августа.

На крају, Вукчевић се захвалила свима на интересовању и изразила очекивање да ће на поменути позив бити упућен велики број пројектних предлога, који ће на иновативан начин допринијети јачању истраживачке изврсности, повећању мобилности младих истраживача и унапређењу сарадње академског и бизнис сектора у нашој земљи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?