Прекогранична сарадња: Црна Гора и Италија јачају партнерство у борби против криминала и корупције

Објављено: 15.03.2024. 13:46 Аутор: Министарство правде

Црна Гора и Италија имају велики заједнички интерес да сарађују у борби против организованог криминала и корупције на свим пољима, оцјена је данашњег састанка министра правде Црне Горе, Андреја Миловића, са амбасадроком Републике Италије Андреином Марселом и делегацијом Генералне Команде финасијске полиције ове земље. Криминал и велики новац који га прати не знају за границе, и због тога без међудржавне сарадње нема ни ефикасне борбе против овог великог проблема, заједнички је закључак двије делегације.

Министар Миловић је рекао да Министарство правде ради на тексту кровног меморандума који је са министром правде Италије, Карлом Нордијем, договорен током билатералне посјете Министарства правде Црне Горе Риму у фебруару ове геодине, а он ће бити оквир за међудржавну сарадњу и основа за конкретизацију непосредне сарадње између институција.

Италија је пионир у борби против организованог криминала. Из тог разлога, ми желимо да учимо од вас и примијенимо сва искуства која се могу спровести код нас. За Црну Гору је сарадња са Италијом од непроцјењиве важности, као искуства и помоћ коју нам пружате и коју ћете нам пружити на овом пољу“, казао је министар Миловић, подсјећајући да је Црна Гора веома заинтересована за примјену италијанског модела “антимафија закона”.

Амбасадорка Марсела је истакла да ће њена земља и њихова финансијска полиција пружити помоћ Црној Гори у борби против организованог криминала.

Први веома важан корак ће бити обука за ваше кадрове и институције које се баве овом проблематиком, казала је амбасадрока Марсела, додајући да ће сарадња јачати корак по корак.

Генерал  Б. Вито Ђордано, начелник ИИ одјељења за међународне односе, казао је да је за борбу против организваног криминала, осим знања и одлучности, од пресудне важности сарадња међу институцијама унутар државе и међународна сарадња.

Врло је мали број кривичних дјела која немају везе са новцем, а он не зна за границе. Због тога је директна и пуна сарадња међу институцијама и међу државама услов успјеха. Моћ наше финансијске полиције лежи на државним институцијама, пореској управи, царини и на правосуђу. Оно је наш највећи послодавац и партнер, објаснио је генерал финасијске полиције Италије.

Министар Миловић је захвалио гостима из Италије на планираној помоћи, те казао да Министарство правде посвећено ради на сређивању легислативе по инстукцијама из Брисела, како би Црна Гора за вријеме белгијског предсједавања испунила услов за усвајање Извјештаја о испуњености привремених мјерила (IBAR). Он је госте детаљно упознао са кључним активностима и иницијативама које Министарство правде спроводи у циљу испуњавања ЕУ стандарда у области правосуђа, појаснивши да су интензитет и динамика рада Министарства правде до сада незабиљежени у Црној Гори, што у Бриселу јасно препознају.

Радимо на измјенама и допунама читавог сета закона који ће наше законодатсво учинити ефикасним и потпуно компатибилним са правном тековином ЕУ. Тиме ће, уз реформу и сређивање правосудних институција, наш правосудни систем бити потпуно спреман за приступање Црне Горе ЕУ, казао је министар.

У делагцији која је разговрала са министром Миловићем, осим амбасадорке Андреине Марселе и генерала  Б. Вито Ђордана, били су: шеф канцеларије за међународне односе пуковник Алесандро Ненцини, шеф канцеларије за заштиту тржишта и трошкова пуковик Алберт Настасиа, експерт финансијске полиције Ђанпиеро Каријери.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?