Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Прес конференција поводом представљања јавних позива за Програм за унапређење конкурентности привреде и Програм за развој и промоцију занатства

Министарство економског развоја и туризма организује у уторак, 11. априла прес конференцију поводом представљања јавних позива за Програм за унапређење конкурентности привреде и Програм за развој и промоцију занатства .

 Прес конференција ће се одржати у прес сали Владе Црне Горе (Ул. Карађорђева бб) са почетком у 10х.

 На прес конференцији обратиће се:

·       Министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић,

·       Генерална директорица Директората за унапређење конкурентности Оливера Вукајловић

·       Генерална директорица Директората за индустријски и регионални развој Рената Милутиновић.

 За представнике медија који не посједују годишњу акредитацију за улазак у зграду Владе, исту је потребно извршити на маил адресу: пр@гов.ме најкасније до сјутра у 9х.

 Програм за унапређење конкурентности привреде за 2023. годину вриједан је 3 милиона еура и подразумијева пакет мјера финансијско-нефинансијске подршке који ће допринијети даљем јачању и развоју црногорске привреде.

 Овим програмом таргетира се даљи подстицај инвестиција кроз набавку опреме, дигитална трансформација бизниса, прелазак са линеарног на циркуларни модел пословања, јачање извозних потенцијала привредних субјеката, јачање маркетиншких активности, подршка почетницима у бизнису уз менторску подршку, све то како би се на најбољи могући начин задовољиле потребе привреде.

 Програмом је предвиђено девет програмских линија:

 Програмска линија за набавку опреме велике вриједности;

Програмска линија за подршку малим улагањима;

Програмска линија за подршку дигитализацији;

Програмска линија за подстицај циркуларне економије;

Програмска линија за подршку интернационализацији;

Програмска линија за унапређење маркетинга;

Програмска линија - Ваучери за жене и младе у бизнису;

Програмска линија за почетнике у бизнису;

Програмска линија за пружање менторинг услуга.

 Појединачни износи, као и начин и динамика додјеле подршке дефинисани су појединачним програмским линијама.

 У односу на прошлу годину Програм је додатно обогаћен са двије нове програмске линије финансијске подршке, које се односе на интернационализацију микро, малих и средњих предузећа у дијелу јачања маркетиншких активности предузећа, као и економског оснаживања младих и жена у бизнису, кроз посебне подстицајне механизме подршке.

 Како би се подстакла развојна компонента бизниса и смањиле регионалне разлике, а истовремено допринијело повећању продуктивности ММСП која послују у мање развијеним општинама Црне Горе, Програмом су и ове године предвиђени посебни интензитети финансијске подршке усмијерени првенствено на развој мање развијених општина, сходно Индексу развијености јединица локалне самоуправе.

 За Програм за развој и промоцију занатства за 2023.годину опредијељено је 175.000 еура кроз пружање финансијске подршке за набавку опреме и алата намијењених за обављање занатске дјелатности као и организације и учествовања на домаћим и међународним сајмовима и манифестацијама.

 Програм подразумијева финансијску подршку на принципу рефундације, и то на начин да занатлија финансира 100% свих трошкова до завршетка активности за коју конкурише, након чега му се по подношењу документације која доказује утрошак средстава за реализацију активности, од стране Министарства одобрава повраћај дијела трошкова. 

 Одобрена подршка може покривати до 70% оправданих трошкова у оквиру прве компоненте, односно до 10.000 еура без ПДВ-а по занатлији за активности које се односе на вриједност опреме и до 50% оправданих трошкова, односно до 6.000 еура без ПДВ-а по занатлији, за учешће на међународном сајму, а износ до 4.000 еура без ПДВ се може додијелити за учешће на домаћем сајму у оквиру друге компоненте Програма. Додатни проценат подршке (10%) је обезбијеђен за занатлије који послују у мање развијеним општинама Црне Горе. Такође, уколико у оснивачкој структури предузећа у власништву од минимум 50%, учествују особе женског пола или је у питању предузетница као и уколико је занатлија особа која има до 35 година старости одобрава се додатних 5% подршке. Максимални износ одобрене подршке по занатлији за обије компоненте износи 12.000 еура. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?