Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Приступ правди без дискриминације

Смањење дискриминације лица са инвалидитетом кроз остваривање права на приступ правди без дискриминације, један је од општих принципа заштите људских права, саопштила је в.д. генералне директорице Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом, Александра Поповић на Тренингу за адвокате, судије и запослене у тужилаштву о приступу правди ОСИ.

Тренинг је реализовало НВО „Удружење младих са хендикепом Црне Горе“ у оквиру пројекта Освије(С)т(л)и дискриминацију ОСИ који је финансијски подржан од стране Министарства правде, људских и мањинских права.

Поповић је у уводном обраћању казала да када је надлежност Министарства правде, људских и мањинских права посљедњим измјенама Закона о праничном поступку обезбјеђено да трошкови превођења на знаковни језик падају на терет суда, што није била пракса раније и може се сматрати једним малим искораком у обезбјеђивању права на једнакост пред законом.

Она је подсјетила да Закон о бесплатној правној помоћи већ дуги низ година препознаје лица са инвалидитетом као кориснике материјалног обезбјеђења породице и њихове бесплатне правне помоћи.

Важно је истаћи да је овај пројекат који реализује УМХЦГ кампатибилан са конвецијом УН-а и са Законом о забрани дискриминације лица са инвалидитетом, као и са важећом Стратегијом за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости 2017-2021.

На тренингу, учесници су имали прилику да се упознају са моделима приступа инвалидитету, Конвецијом УН о правима ОСИ (члан 12) и Општим коментаром 1 Комитета УН о једнаком признању пред законом, као и институтом бесплатне правне помоћи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?