Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реализована највећа подршка за рибарски сектор у Црној Гори

Потписани уговори о додјели бесповратних средстава за инвестиције у риболовне пловне објекте и уређаје у вриједности од 3 милиона еура

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде данас мр Александар Стијовић данас је на свечаности одржаној поводом  -  додјеле бесповратних средстава  по Јавном позиву за инвестиције у риболовне пловне објекте укључивајући риболовну опрему и електронске  уређаје – потписао уговоре са 19 апликаната који су остварили право за додјелу бесповраних средстава подршке у износу од 80%.

Укупна вриједност планираних инвестиција је 3 милиона еура док је вриједност бесповратне подршке 80% односно 2,39 милиона еура.

Министар Стијовић је исказао посебно задовољство због, до сада најснажније подршке у сектору рибарства у Црној Гори, истакавши посебну захвалност представницима Свјетске банке који прате МИДАС програм.

“Ово је резултат заједничког залагања Министарства пољопривреде, шумарства И водопривреде, посебно колега из Директората за рибарство и МИДАС тима, а морам додатно истаћи и подршку кроз посебну кредитну линију коју смо успјешно усагласили са Инвестиционо- развојним фондом”, за развој сектора рибарства, Казао је Стијовић, и исказао пуну посвећеност Владе Црне Горе и Министарства пољопривреде у реализацији ЕУ агенде, а самим тим И МИДАС пројекта.

Министар је указао на податке Института за билогију мора, који говоре да је просјечни годишњи улов у Црној Гори испод  10% од максималног дозвољеног годишњег улова који износи 4.602 тоне рибе, због чега је министарство у сарадњи са професионалним рибарима закључило да је потребно уложити одређена средства у модернизацију професионалне риболовне флоте, побољшање стандард сигурности пловидбе, услова рада, као и хигијенских и здравствених стандарда рибе и других морских организама.

“На основу ових капиталних улагања можемо очекивати пораст количина уловљене рибе и других морских организама, већи број риболовних дана, чији је просјек тренутно око 55 годишње, смањење увоза рибе и производа од рибе, већи број запослених у сектору рибарства и на крају, већа примања и бољи животни стандард лица која се баве овом привредном дјелатношћу”, оцијенио је министар Стијовић.

Стијовић је нагласио да посебну пажњу треба посветити очувању изразитог социо-економског значаја риболова на мору, традиционалног и културног значаја риболова у приобалним подручјима Црне Горе, јер на овај начин пласман и туристичка понуда производа рибарства у Црној Гори може бити значајно побољшана.

Менаџерка у МИДАС 2 пројекту Горица Радуловић презентовала је детаље аплицирања и присутне упознала са досадашњим током пројекта И будућим корацима.

Радуловић је нагласила да је ово првни јавни позив, који се на овај начин И са оволиком вриједности спроводи у секотру рибарства, те да је Министарство пољопривреде, разумијеваћи ситуацију у којој се рибари налазе, усљед поремећаја на тржишту и ЦОВИД кризе, са Свјетском банком испреговарало да се обезбиједи повраћај у износу од 80% вриједности инвестиције.

Просјечна виједност инвестиције је 157 хиљада еура, док се вриједност инвестиција креће од 79 до 398 хиљада еура. У складу са Јавним позивом примљено је укупно 20, од чега је након теренске и административне контроле  одобрено је 19 захтјева апликаната, по 6 корисника из Улциња И Будве, 4 из Бара и по један из Котора, Тивта и Херцег Новог.

Уговор о додјели бесповратних средстава подршке потписује се на период од 6 година, у ком је рок за реализацију инвестиције 12 мјесеци са могућношћу продужења рока за реализацију инвестиције до 3 мјесеца.


ФОТО: Потписани уговори о додјели бесповратних средстава за инвестиције у риболовне пловне објекте и уређаје у вриједности од 3 милиона еура

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?