- Влада Црне Горе
Саопштење са 50. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 50. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 50. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, усвојила Информацију о припреми Програма економских реформи за Црну Гору за период 2025 - 2027. година. Програм економских реформи (ПЕР) је средњорочни стратешки документ који Црна Гора припрема у оквиру дијалога о економском управљању (economic governance) са Европском унијом. Исти програм припремају и остале земље са статусом кандидата и потенцијалног канидата за чланство. Црна Гора учествује у припреми Програма економских реформи почев од 2015. године. Документ се састоји из два кључна поглавља: макроекономски оквир и фискални оквир. Новина у односу на прошлогодишњи Програм је да структурне реформе које су раније биле саставни дио Програма, сада представљају дио Реформске агенде/Плана раста. Дакле, Реформска агенда/План раста замијениће дио Програма који се односи на структурне реформе. Како се наводи у Информацији, реформска агенда представља свеобухватан, кохерентан и приоритетан скуп циљаних реформи и приоритетних области улагања у свакој земљи корисници, укључујући услове плаћања који указују на задовољавајући напредак или испуњење реформских мјера, као и индикативни распоред за њихову имплементацију. Истовремено, ова два процеса треба да се међусобно допуњују, и потребно је осигурати досљедност између структурних реформи (Реформска агенда) и њиховог макрофискалног утицаја (ПЕР) ради кохерентности и кредибилитета економских и фискалних политика. Да би се наведено постигло, дио Програма економских реформи треба да покаже очекивани макрофискални утицај Реформске агенде и њену досљедност са макроекономским и фискалним оквирима. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да образује Радни тим за припрему ПЕР-а за 2025 – 2027. годину, координира процесом припреме Програма и документ достави Влади до краја године.
Усвојена је Информација о спроведеном поступку набавке објекта за потребе смјештаја студената. У Информацији се наводи да је, у циљу реализације закључака Владе донијетих на сједницама од 15. фебруара и 11. априла 2024. године, формирана међуресорска радна група, чији задатак би било конципирање приједлога рјешавања питања недостатка просторних капацитета у студентским домовима у Подгорици. Међуресорска радна група је сачинила извјештај, у којем је, осим анализе стања објеката у којима су тренутно смјештени студенти, обрађена и социоекономска ситуација, као и стање на тржишту закупа некретнина, које умногоме отежава смјештај студената у ситуацији када не остваре право на дом. Такође, обрађено је и неколико модела за рјешавање овог питања, те одлучено да се осим наставка активности на изградњи новог дома, покуша на тржишту наћи и адекватан објекат, који би могао послужити за ове потребе. У наставку активности, 19. јула је објављен поступак јавне набавке за набавку простора за смјештај студената на територији Главног града Подгорице, на који је пристигла једна понуда и то подгоричке компаније Челебић City д.о.о, која је понудила објекат у Доњој Горици, бруто-грађевинске површине 4.204,80 m² са 110 соба или 230 лежајева хотелске намјене, те се у истом може смјестити минимум 230 студената, по цијени од 27.350 еура по мјесту за смјештај, односно, укупно 6.290.500 еура. Имајући у виду да је 18.09.2024. године, донешена Одлука о избору/квалфикацији најповољније понуде у првој фази поступка, констатовано је да се може отпочети друга фаза поступка, у којој се дефинишу рок и начин плаћања, те након окончања исте закључити уговор. Тим поводом, задужена је проф. др Анђела Јакшић Стојановић, министарка просвјете, науке и иновација, да након окончања друге фазе ограниченог поступка, потпише уговор о куповини објекта са понуђачем Челебић City д.о.о Подгорица, те да о истом обавијести Владу.
Влада је усвојила Информацију о процесу припреме Реформске агенде Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст, и усвојила Реформску агенду Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст. Реформска агенда Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст у оквиру Плана раста ЕУ за Западни Балкан је кључни документ који има за циљ убрзање економске конвергенције Црне Горе према просјеку Европске уније и спровођење неопходних реформи како би се убрзала интеграција у ЕУ. У складу са постављеним роковима и дефинисаним обрасцима од стране ЕК, Радни тим је у неколико корака дефинисаних методологијом ЕУ достављао унапријеђене радне верзије предлога основних реформских мјера и корака за њихово спровођење Европској комисији. Предлог основних реформских мјера и корака за Реформску агенду је на техничком нивоу усаглашен 19. јуна 2024. године, након чега је размотрен и усвојен од стране Владе 20. јуна 2024. године. Финални Предлог основних реформских мјера и корака за Реформску агенду за Инструмент ЕУ за реформе и раст садржи 32 индикативне приоритетне реформске мјере у оквиру четири области политика, 14 подобласти политика (сектора) и кораке дефинисане као неопходне за испуњавање реформи. Дефинисани кораци уједно садрже и показатеље успјеха (индикаторе), који ће бити основ за праћење напретка у спровођењу реформских мјера и процјену ЕУ о испуњености услова за додјелу средстава. Паралелно, током маја и јуна 2024. године рађено је на припреми цјелокупне Реформске агенде Црне Горе 2024 – 2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст, која поред описа реформских мјера и корака за њихову имплементацију, садржи и опште информације о инструменту, циљевима, усклађености са Програмом економских реформи и IPA III, те преглед испуњености општих услова за имплементацију. Агенда укључује реформе у четири приоритетна сектора које су од суштинске важности за постизање стабилног економског раста, унапређења пословног окружења, владавине права и побољшања квалитета живота грађана, а то су: Пословно окружење и развој приватног сектора; Дигитална и енергетска/зелена транзиција; Развој људског капитала и Владавина права и темељна права.
Донијета је Одлукуао преузимању службеника и опреме Управе за инспекцијске послове. Одлуком је прописано да ће државне службенике који су вршили послове инспекцијског надзора по овлашћењу директора Управе за инспекцијске послове и државне службенике и намјештенике који су вршили информатичке, материјално-финансијске, рачуноводствене и друге послове административне природе, као и помоћне и друге послове у Управи за инспекцијске послове преузети министарства и органи управе. Тим поводом, задужена су министарства и управе који су преузели инспекторе, инспекторе по овлашћењу, државне службенике и намјештенике да, у складу с Уредбом о организацији и начину рада државне управе и овом Одлуком, ускладе акте о унутрашњој организацији и систематизацији у дијелу који се односи на број преузетих инспектора, односно службеника, ако у систематизацији не постоји слободно мјесто на основу којег могу да се преузму. Осим тога, донијето је и више закључака којима се дефинишу конкретна задужења за министарства и органе управе, у циљу досљедне и ефикасне операционализације новог организационог модела.
Такође, Влада је донијела и Уредбу о допуни Уредбе о организацији и начину рада државне управе. Овом уредбом прецизира се које министарство, односно орган управе ће наставити поступке пред судовима које је започела Управа за инспекцијске послове. Доношењем ове уредбе поступке пред судовима које је започела Управа за инспекцијске послове до 30. септембра 2024. године наставиће министарства, односно органи управе у оквиру којих је инспекција у чијој је надлежности предметни поступак.
Влада је усвојила Предлог за измјену и допуну Закључка Владе Црне Горе, број: 10-345/24-5124/2,од 17.09.2024. године, са сједнице од 17.09.2024. године, у вези са учешћем Црне Горе у организовању финалне етапе трке брзих једрилица Ocean Race Europe у Бококоторском заливу. Тим поводом је задужено Министарство финансија да из Текуће резерве за ову намјену обезбиједи 700.000 еура.
Увојен је и Програм стипендија изврсности за докторска истраживања у Црној Гори. Циљеви Програма су:
- Јачање људских ресурса за истраживање и иновације;
- Проширење базе истраживача/истраживачица у Црној Гори;
- Задржавање и привлачење младих у Црној Гори;
- Размјена знања између академског и привредног сектора;
- Подстицање конкурентности академског и привредног сектора и
- Интернационализација научноистраживачког рада.
Укупна вриједност Програма износи 1.500.000 еура за период 2024-2027. Стипендија се додјељује на период до три године, а корисници овог програма могу бити студент/студенткиње докторских студија на црногорским универзитетима, који имају црногорско држављанство или стални боравак у Црној Гори, а који имају до 40 година живота и имају минималну просјечну оцјену 8 засебно на свим нивоима студија на којима су стекли 300 ECTS.
Влада је усвојила Програм истраживачких грантова за подстицање изврсности. Програм представља значајну прилику за црногорске истраживаче/истраживачице да спроводе врхунска истраживања, остваре синергију на националном нивоу, сарађују интернационално и доприносе социо-економском развоју земље. Главни циљ Програма, који се очекује након континуираног спровођења истог, је подизање капацитета научноистраживачких установа/тимова у Црној Гори, како би се ојачала квалитетна и одржива партнерства на националном и међународном нивоу и подстицала изврсност, чиме се доприноси развоју друштва заснованог на знању и конкурентности црногорске науке на међународном нивоу. Програм се ослања на приоритете научноистраживачке дјелатности утврђене Стратегијом научноистраживачке дјелатности Црне Горе 2024-2028. Укупна вриједност Програма износи 2.100.000 еура за период 2024-2027, а износ поједничаног гранта може бити од 200.000 до 350.000 еура по пројекту за период од три до четири истраживачке године. Корисници су у обавези да обезбиједе најмање 10% од укупне вриједности пројекта из сопствених средстава као удио у суфинансирању пројекта.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.