- Влада Црне Горе
Саопштење са 59. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 59. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 59. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе. Измјене и допуне су израђене на основу препорука садржаних у извјештају „TAIEX Peer Review“ мисије за процјену завршног мјерила број 4 за Поглавље 7 – Право интелектуалне својине. У препорукама се истиче да се ефективна заштита права интелектуалне својине у законодавству и практичној примјени може обезбиједити само прописивањем и дефинисањем јасне разлике између прекршаја и кривичних дјела, како би се избјегло двоструко кажњавање, а што би било у супротности са европским стандардима. У складу са тим, предложено је да се као кривична дјела инкриминишу само тежи случајеви повреда права интелектуалне својине, тј. случајеви када је по носиоца права настала знатна штета, односно када је учинилац извршењем кривичног дјела стекао знатну незакониту добит. Допуна чланова важећег закона се односи на кривична дјела: неовлашћено искоришћавање ауторског дјела или предмета сродног права, неовлашћено коришћење туђег патента, неовлашћено коришћење туђег дизајна и неовлашћена употреба туђег назива или жига, а огледа се у томе што се у елементе наведених кривичних дјела уноси и то да је приликом извршења одређених радњи, које представљају биће кривичних дјела, учиниоцу или другом лицу прибављена имовинска корист или носиоцу права нанијета штета у износу који прелази пет хиљада еура.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о званичној статистици и систему званичне статистике. У складу са међународно прописаном методологијом, предложеним прописом постиже се трансфер надлежности статистике државних финансија са Министарства финансија на Управу за статистику, чиме се стварају услови за затварање завршних мјерила Поглавља 18 – Статистика. У досадашњем периоду, за статистику државних финансија, према ESA 2010 методологији, као и извјештавање о прекомјерном јавном дугу и дефициту било је задужено Министарство финансија. Препорука експерата са последње мисије у фебруару 2020. године, одржане у склопу пројекта „Унапређење кадровских капацитета Монстата“, усмјерена је према томе да производња статистике државних финансија и извјештавање о прекомјерном јавном дугу и дефициту треба бити постављено као интегрисани и трајни процес, који ће бити у надлежности органа надлежног за статистику. Предложеним измјенама Управа за статистику би дошла до конзистентног, поузданог и упоредивог квантитативног описа државних финансија. Такође, измјенама и допунама Закона редефинисаће се састав Савјета статистичког система, у складу са новом организацијом државне управе.
Влада је усвојила Нацрт измјена и допуна Просторно урбанистичког плана Главног града Подгорице с Програмом за одржавање јавне расправе. Циљ израде Измјена и допуна ПУП-а је да се преиспитају постојећа просторно-планска рјешења са аспекта потребе за обезбјеђивање предуслова за реализацију пројеката значајних за Главни град и Државу, укључујући и инвестиционо-развојни пројекат „Веље брдо“. Нацрт је израђен у складу са просторним могућностима и ограничењима у циљу спречавањања просторних конфликата, обезбјеђења квалитетније и атрактивније природне и створене средине и омогућавања одрживог и социјално праведнијег привредног развоја. Документ се темељи на принципима рационалног ширења и унутрашњег развоја насеља, очувања и унапређења културне баштине и очувања природних вриједности. Овим измјенама ће се, између осталог, створити предуслови за рационално и намјенско коришћење простора и дефинисање положаја и праваца развоја Главног града у складу са принципима одрживог развоја. Основни концепт измјена Плана заснован је на просторном усмјеравању развоја крупних инфраструктурних система добро саобраћајно увезаних, објеката јавних служби, простора за изградњу привредних садржаја туристичке валоризације, у циљу спречавања нерационалног коришћења и деградације простора.
Усвојена је Информација о резултатима Јавног позива за продају имовине у Општини Бијело Поље, у поступку наплате потраживања Државе Црне Горе према извршном дужнику АД „Ленка“ из Бијелог Поља. У Информацији се, поред осталог, истиче да је у поступку извршења у правној ствари извршног повјериоца ДОО „Микро у стечају" из Бијелог Поља, против извршног дужника АД „Ленка“ Бијело Поље, на другом рочишту за продају непокретности извршног дужника прихваћена понуда представника Државе, као извршног повјериоца, за куповину у висини процијењене вриједности непокретности од 2.200.000 еура. С тим у вези, јавни извршитељ је донио Закључак којим је додијелио предметне непокретности држави Црној Гори и дао рок од 8 дана за уплату купопордајне цијене у износу од 235.066 еура, који је увећан за трошкове поступка извршења и чини укупан износ који је држава дужна да уплати, како би се намирио извршни повјерилац првог реда којем исто припада по првенству покренутог поступка извршења, док је држава Црна Гора извршни повјерилац другог реда. Остатак купопродајне цијене од 1.964.933 еура држава није дужна да уплати, с обзиром на то да исти намирује из свог потраживања према АД „Ленка“. Тим поводом, Влада је донијела закључке којима је одобрена исплата наведених средстава како би се реализовала куповина након које ће Држава постати власник цјелокупне имовине извршног дужника.
Влада је донијела Одлуку о измјени Одлуке о привременим мјерама за ограничавање цијена производа од посебног значаја за живот и здравље људи и листи производа. Измјеном се врши кориговање прилога 1 Одлуке на начин што се категорија производа свјеже кравље млијеко у кеси 1 l пребацује из Дијела 2 у Дио 1 чиме се маржа за ову категорију производа додатно снижава, а у Дијелу 2 додају се двије нове групе производа: јогурт домаће производње без ограничења и кисјело млијеко домаће производње без ограничења, док се у односу на врсту производа домаћи бијели сир врши проширивање на све врсте сирева домаће производње без ограничења грамаже. Овим измјенама ће се посебно заштитити произвођачи домаћих млијечних производа који су у последњем периоду били посебно угрожени утицајем Q грознице. Примјеном Владине Одлуке из августа ове године спроведена је до сада највећа акција снижавања цијена основних производа у нашој земљи, будући да обухвата све артикле из 71 групе производа, па у сваком већем малопродајном ланцу обухвата неколико стотина артикала. Према подацима Монстата у октобру је забиљежен пад укупне годишње стопе инфлације на 1.2 %, док је мјесечна стопа инфлације за октобар 0 % што значи да се цијене у односу на септембар нијесу мијењале. Забиљежен је пад цијена у групи производа „храна и безалкохолна пића“ у износу од - 0.1 %, тј. стопа инфлације у односу на ове производе је негативна. Имајући у виду наведено, оцијењено је да је примјена Одлуке, без угрожавања континуитета снабдјевености тржишта, утицала на стабилизацију и снижавање цијена основних животних намирница, као и на укупну ниску стопу инфлације у Црној Гори.
Усвојена је Информација о закључивању Техничког аранжмана између Министарства одбране Црне Горе и Министарства одбране Републике Албаније у вези са припремом за упућивање и ангажовањем припадника Војске Црне Горе на патролним бродовима Морнарице Албаније ради учешћа у НАТО операцији „Sea Guardian“ у Средоземном мору с Предлогом техничког аранжмана. Имајући у виду да сигурност поморских линија комуникације има све већи утицај на ширу безбједност, НАТО је у новембру 2016. године покренуо операцију „Sea Guardian“ у Средоземном мору. Намјера је да се на овај начин ојача ситуациона свијест у поморском домену, допринесе напорима на суочавању са пријетњама од тероризма, али и унаприједи изградња капацитета партнерских држава овог региона. Управо кроз ангажман у операцији „Sea Guardian“, Црна Гора ће дати допринос настојањима Алијансе усмјереним на унапређење сигурности у Средоземном мору, кроз заједнички ангажман НАТО са међународним организацијама и партнерским државама региона. С обзиром на то да ће током учешћа у наведеној операцији припадници ВЦГ бити ангажовани на патролним бродовима Морнарице Албаније, неопходно је успостављање правног оквира како би се могле несметано реализовати све предвиђене активности током интеграцијске обуке, као и за вријеме самог ангажовања у операцији. У том циљу, потребно је закључити Технички аранжман између Министарства одбране Црне Горе и Министарства одбране Републике Албаније којим се успостављају принципи, дефинишу узајамни односи, права и обавезе Војске Црне Горе и Оружаних снага Албаније, а у складу са важећим НАТО и националним правилима и процедурама.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.