Саопштење за јавност

Објављено: 11.04.2024. 22:00 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У Министарству унутрашњих послова Црне Горе, одржан је други састанак Мјешовите црногорско– српске комисије за праћење спровођења споразума између Владе Црне Горе и Владе Републике Србије о граничним прелазима у међународном друмском, жељезничком и пограничном саобраћају.

Састанак је био прилика да се договоре конкретне активности на даљем спровођењу закључених споразума о граничним прелазима за међународни саобраћај, како би се олакшао саобраћај преко заједничке државне границе, јер је прелажење дозвољено само на мјестима одређеним споразумима о граничним прелазима.

Утврђене су мјере за усклађивање промета путника и роба и координацију активности граничних служби обје државе - граничних полиција, царина, граничних ветеринарских и фитосанитарних инспекција, у циљу поједностављења преласка границе за вријеме љетње туристичке сезоне, посебно на најфреквентнијим граничним прелазима.

Наглашена је важност спровођења Споразума о регулисању режима пограничног саобраћаја, како би се становништву настањеном у том подручју олакшало кретање у циљу рјешавања свакодневних животних потреба. Црногорска страна је створила услове за примјену овог Споразума и доставила специмен Дозволе за погранични саобраћај 2020. године, а српска страна ће интензивирати активности за пуну имплементацију овог Споразума. Сагласно законима о граничној контроли, обје стране издају гранична одобрења за прелазак државне границе ван граничног прелаза до спровођења поменутог споразума.

Елаборатом за запречавање путева погодних за незаконите преласке државне границе између двије државе, који је усаглашен и потписан од стране шефова граничних полиција, предвиђено је затварање 29 споредних путева на 30 локација. Црногорска страна је у складу са Елаборатом затворила - зарушила 14 споредних путева 2020. године, док је српска страна затворила 16 споредних путева 2022. године. Усаглашен је став да граничне полиције поново сагледају стање и потребу додатног зарушавања ових путева.

На састанку је констатовано да је потребно предузети активности у циљу благовременог потписивања споразума о отварању граничних прелаза или заједничког граничног прелаза на будућем ауто-путу, са тачком спајања у Бољарима, између пограничних општина Сјеница и Бијело Поље. Такође је истакнуто да би било значајно успоставити заједничку граничну контролу, имајући у виду да ће то бити најфреквентнији гранични прелаз за промет путника и роба између двије државе. Претходно ће се извршити обилазак и утврдити микролокација будућег граничног прелаза, након што представници Министарства саобраћаја и поморства Црне Горе и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Републике Србије, утврде контакт тачку спајања путева на граничној линији. Такође, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Црне Горе и Управа за ветерину и заштиту биља Републике Србије сагледаће потребу отварања граничних инспекцијских мјеста – БИП-ова на овом будућем граничном прелазу - за граничну ветеринарску и фитосанитарну контролу.

На предлог црногорске стране, а на иницијативу Општине Петњица, разматрано је и закључивање споразума о отварању граничног прелаза између пограничних општина Петњица и Тутин. Став српске стране је да ће размотрити ову иницијативу када буде изграђена адекватна путна инфраструктура у обје државе (удаљеност од Петњице до Тутина је око 50 км). Указано је да ће спровођењем већ закљученог Споразума о регулисању режима пограничног саобраћаја бити омогућено прелажење државне границе и на 21 прелазном мјесту у режиму пограничног саобраћаја, а између осталих и између пограничних општина Петњица и Тутин, на локацији Ханишта, на правцу Петњица – Бела Вода – Ђерекаре. Такође, законима о граничној контроли предвиђена је могућност издавања пограничних одобрења за прелажење државне границе ван граничних прелаза. До сада није било поднијетих захтјева за издавање одобрења за прелазак државне границе на овој локацији - прелазно мјесто Ханиште.

Заједнички је констатовано да се спровођењем закључених споразума о граничним прелазима у међународном друмском, жељезничком и пограничном саобраћају, даје допринос развоју и унапређењу добросусједских односа Црне Горе и Републике Србије и регионалној сарадњи.

Састанку су присуствовали представници министарстава унутрашњих послова, вањских/спољних послова, саобраћаја и поморства/грађевинарства, саобраћаја и инфраструктутре, граничних полиција, управа царина, управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове и управе за ветерину и заштиту биља обје државе. Састанком су руководили Милан Пауновић, предсједник црногорског дијела Заједничке црногорско–српске комисије и Драган Самоловац, предсједник српског дијела Заједничке српско–црногорске комисије.



Везани чланци:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?