Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Састанак Радних група за ападаптацију и митигацију на климатске промјене и финансирање одрживог развоја у оквиру Националног савјета за одрживи развој

23. и 24. октобра 2023. године у Будви одржан је састанак радних група за ападаптацију и митигацију на климатске промјене и финансирање одрживог развоја у оквиру Националног савјета за одрживи развој.

Састанак радних група организован је као дио серије догађаја под платформом „Дијалог за развој“ са циљем јачања капацитета институција за повећану транспарентност у прикупљању података и извјештавању о климатским промјенама у Црној Гори и размјени са другим земљама чланицама Уједињених нација (УН). Потписивањем Париског споразума чланице УН-а су се договориле да ће извјештавати једна другу и јавност о томе како напредују у постизању својих циљева за смањење емисјија Гасова са ефектом стаклене баште, како би се осигурали транспарентност и надзор над истим. Састанци су дио активности пројекта “Јачање црногорског Националног утврђеног доприноса и акција адаптације у оквир транспарентности кроз иницијативу за изградњу капацитета за транспарентност - CBIT” и пројекта „Јачање капацитета Црне Горе у области интегрисања ризика од климатских промјена у програм планирања - NAP.

sastanak radnih grupa

Главни дио састанка односио се на презентацију и валидацију главних налаза „SWOT и GAP анализе за јачање институционалних механизама за транспарентност у области климатских промјена“ развијене  оквиру пројекта CBIT. Након презентације ове анализе учесници/це су кроз валидациону радионицу дискутовали о кључним сегментима процјене капацитета институција у области климатских промјена са фокусом на транспарентност. Сврха валидационе радионице је била добијање повратних информација од стране чланова/ица радних група (коментари и сугестије) у циљу унапређења квалитета и комплетирања анализе, али и потврђивања налаза анализе са којима су били сагласни. На основу њихових коментара и сугестија дефинисани су закључци валидационе радионице - препоруке за унапређење институционалних капацитета у области климатских промјена за транспарентност.

Током састанака чланови/це радних група имали су прилику да чују информације о реализованим и планираним активностима у оквиру GEF пројекта “Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори”.

sastanak radnih grupa

Другог дана састанка чланови/це радних група су упознати са процесом припреме и текућим активностима у изради „Четврте национална комуникација и Првог двогодишњи извјештај о транспарентности према Оквирној конвенцији УН о промјени климе (FNC/BTR)”.  Презентоване су и активности у оквиру пројекта „Јачање капацитета Црне Горе у области интегрисања ризика од климатских промјена у програм планирања - NAP.. Учесници/це састанка упознати су и са концептом програма обуке за изградњу капацитета у области климатских промјена развијених у овиру NAP и CBIT пројеката и започето је са развојем предлога концепата пројеката за адаптацију. Такође, започет је и дијалог за развој предлога концепата пројеката за адаптацију.

„Дијалог за развој“ је платформа која је развијена за потребе рада Националног савјета за одрживи развој, савјетодавног тијела Владе Црне Горе, а у оквиру Пројекта који спроводи UNDP, а чији је крајњи циљ израда Националног плана адаптације (NAP) на климатске промјене.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?