Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

"Село сад" - додатних 10 милиона еура за сектор пољопривреде

Село сад - заједничким напорима Министарства финансија и социјалног старања и парламентарне већине додатних 10 милиона еура за сектор пољопривреде

Након предлога и иницијативе Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, поред пројекта Европа сад, Министарство финансија и социјалног старања у сарадњи са парламентарном већином одборило је средства за посебну компоненту “Село сад” кроз коју ће у Буџету за пољопривреду бити опредијељено додатних 10 милиона еура.

Влада ће додатно подржати пољопривреду као један од стратешких развојних сектора, ојачати село кроз повећање сточног фонда и јачање руралне инфраструктуре са посебним фокусом на обезбјеђивање воде у свим црногорским селима у наредним годинама.

Пројекат ће се реализовати кроз имплементацију Агробуџета за 2022. годину.

Министарство финансија и социјалног старања прихватило је концепт Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и уз сарадњу са посланицима парламентарне већине, који су заједнички подржали амандмане СНП-а о повећању средстава, у Буџету ће поред 40,2 милиона бити опредијељено 10 милиона еура додатних развојних средства за сектор пољопривреде у Црној Гори.

Концепт Село сад” обухватиће прије свега јачање сектора сточарства као и значајно повећање средстава за подршку за изградњу руралне инфраструкутре, сеоских путева, електирфикације и водовода.

Средстава ће се између осталог одвојити за:

Повећање премија које се односе на хектар обрадиве површине;

Повећање сточног фонда и стимулисање пољопривредника;

Повећање премија које се односе на субвенције по грлу стоке;

Јачање путне инфраструктуре; набавку стеоних јуница и плоткиња ситне стоке;

Едукацију пољопривредних произвођача, бреднирање производа, јачање индивидуалних прерађивачких капацитета; Јачање палстеничке производње; Јачање воћарско – виноградарског сектора;

Порибљавање ријека и језера, повећање популације риба аутохтоних сорти;

Набавку садног материјала и пошумљавање опожарних површина и голети.

Један од приоритета у пројекту је подршка за изградњу руралне инфраструктуре, сеоски путеви, електрификација и водопривредни објекати како би у наредном периоду обезбиједили неопходне основне услове за живот за свако домаћинство у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?