Симулацијска вјежба за Аноплопхора цхиненсис, Задар, Хрватска

Објављено: 19.04.2024. 11:13 Аутор: УБХВФП

Представници Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове присуствовали су и учествовали на симулацијској  вјежби за карантинску штеточину Аноплопхора цхиненсис у оквиру пројекта ПХWБ (Плант Хеалтх Wестерн Балкан) у Задру, Хрватској, у периоду 18.03.-21.03.2024. 

Осим Црне Горе, симулацијским вјежбама присуствовали су и представници из Србије, Босне и Херцеговине, Косова, Македоније и Албаније. Из Црне Горе били су директор Управе Владимир Ђаковић, помоћница директора за фитосанитарни Сектор Зорка Прљевић и фитосанитарни инспектори Далибор Шћекић и Дарја Краљевић.

Из сваке поменуте државе су била по четири представника, биране су сусједне земље (земље Западног Балкана) како би се побољшало управљење прекограничним епидемијама, комуникацијама и координацијама. Представници из свих земаља Западног Балкана су активно преузимали своје улоге у симулацијским вјежбама, а потом је услиједио и теренски дио, симилацијске вјежбе на терену. Обишли су терене на којима се јавила поменута штеточина први пут.

Циљ ових активности је унапређење регионалне мулти-државне и међународне сарадње између служби за здравље биља на Западном Балкану и ЕУ, у управљању епидемијом штеточина и реаговањем на узбуне. Поред тога, циљ је да се учесници упознају са симулационом вјежбом, као форматом обуке, и науче како да је спроводе. Такође, циљ симулацијске вјежбе је да се процијени способност организација за заштиту биља да управљају великом епидемијом Аноплопхора цхиненсис, укључујуц́и коришц́ење планова за ванредне ситуације, и да се направи извештај о вјежби и план побољшања.

Учесници су имали прилику да науче како да реагују у хитној ситуацији са приоритетом избијања штеточине и тестирају припремљени план за ванредне ситуације, док су учествовали у главним улогама које су им додијељене, и стицали потребне способности за спровођење симулацијских вјежби у будуц́ности.

Ове вјежбе су углавном намијењене службеницима укљученим у развој и имплементацију планова за ванредне ситуације за приоритетне штеточине, укључујуц́и и оне који обављају друге службене активности, као што је надзор над штеточинама. Поред тога, намијењене су и за оне који су укључени у здравље биљака, као и за фитосанитарне инспекторе надлежне у вршење инспекцијских послова и спровођење контрола, као и фитосанитарне инспекторе који раде на увозу.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?