Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сјећање на жртве Холокауста

Објављено: 27.01.2023. 13:15 Аутор: Министарство правде

 Министар правде Марко Ковач и генерални директор Директората за вјерске заједнице у министарству Драган Радовић присуствовали су данас изложби посвећеној обиљежавању Међународног дана сјећања на жртве Холокауста.

“Сјећањем на жртве Холокауста упозоравамо на ужасне злочине који су почињени над недужним жртвама којима сада и заувијек у име читавог црногорског друштва исказујемо наше најдубље поштовање. Пијетет и солидарност са жртвама као и осуда злочинаца и њихових идеологија представљају нашу моралну обавезу, а свједочанства преживјелих и њихових породица перманентна су опомена за будуће генерације“ поручио је министар Ковач.

Црна Гора се као и увијек кроз своју историју, обиљежавањем овог важног датума, придружује читавом цивилизованом свијету који никада неће заборавити ужасе који су се догодили јеврејском, али и  свим другим народима током Другог свјетског рата. Да слобода мисли, савјести и вјероисповијести има посебан значај у Црној Гори, као хетерогеној друштвеној заједници, доказује искуством да плурализам религија и конфесија у друштву не мора водити конфликту, напротив разлике је претворила  у друштвено богатство, у свој цивилизацијски потенцијал. 

Министар Ковач навео је да слобода вјероисповјести, као једно од основних људских права, треба да подстиче заштиту увјерења појединца/ке по питању вјере јер свака слобода треба да храбри и оснажује узајамно поштовање и толеранцију једних према другима.  

На нормативном плану, доношењем Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и  правном положају вјерских заједница,  омогућено је да  вјерска права и слободе буду у потпуности заштићени, а вјерске заједнице слободне у свом вјерском животу и у својим пословима без икаквог мијешања од стране  органа извршне власти. У том погледу све вјерске заједнице су равноправне и слободне да се развијају и живе онако како то њихова аутономна правила и вјерски обреди налажу. Сходно томе, законодавни оквир у Црној Гори забрањује сваки облик дискриминације и препознаје заштиту свих вјерских заједница као веома важно цивилизацијско достигнуће.

Влада Црне Горе и Министарство правде су снажно опредјелјени да, у циљу  афирмације вјерских слобода и очувања мултинационалног и мултиконфесионалног  склада, наставе на даљем унапријеђењу сарадње са Јеврејском заједницом у Црној Гори.                                                                        

Министарство правде

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?