Спољна трговина

Садржај:
Инструменти спољнотрговинске политикеРобни режимиИзвозне субвенцијеМеђународни уговори и конвенцијеМеђународна сарадњаМеђународни правни инструменти и режимиНормативни и институционални оквир сарадње органа државне управе и физичких и правних лицаОбавезе и права извозника/увозникаУслуге које обавља надлежни орган за спољну трговину контролисаном робомРегистрација лица за вршење спољне трговине наоружањем и војном опремом ДозволеПотврда крајњег корисника (End User Certificate) - главни документ у извозу НВОПрописиОстали прописи

Влада Црне Горе сматра унапређење општег добра свих грађана Црне Горе највећим приоритетом. Одлучна у својој намјери да користи сва потребна и цјелисходна средства ради остваривања свог циља, укљућујући увођење мјера усмјерених ка интензивном подстицању економског раста и развоја Црне Горе, Влада је одлучила да се, као битан дио укупних напора, морају увести мјере усмјерене на битно повећање нивоа и опсега спољне трговине и економских активности измедју Црне Горе и осталих земаља и географских области.

Либерализација правног оквира, којим се регулише спољна трговина и економска активност, на начин конзистентан са споразумима Свјетске Трговинске Органаизације, Европска Уније и опште прихваћене медјународне праксе најбољи је и најефикаснији начин за остваривање таквог пораста. Сходно наведеним постулатима Црна Гора је усвојила бројне прописе којим се уређује област спољнотрговинског промета робама и услугама.

Спољнотрговински послови имају прожимајући карактер кроз све привредне секторе. Орган државне Управе у Црној Гори, у чијој је надлежности спољна трговина, као и утврђивање принципа и стратегије политике и режима спољне трговине и усклађивање те политике са међународним прописима који регулишу ову област је Министарство економског развоја и туризма.

У Дирекцији за политику и режим спољне трговине обављају се послови који се односе на: праћење и анализирање утицаја трговинске политике и релевантне законске регулативе на трговинске односе са иностранством; спровођење прописа који се односе на робе које су на посебном режиму извоза, увоза и транзита; спровођење поступака и предлагање мјера за заштиту домаћег тржишта од прекомјерног увоза; отклањање последица субвенционисаног извоза, као и увоза по дампинг цијенама; предлагање и учествовање у изради закона и других прописа којима се уређује спољнотрговински систем; вршење надзора над обављеним пословима спољне трговине; упис и брисање из Регистара, издавање дозвола и друге послове прописане Законом о спољној трговини наоружањем и војном опремом; систем контроле спољне трговине наоружањем, војном опремом и робом двоструке намјене (контролисаном робом) као и вршење надзора над обављеним пословима спољне трговине контролисаном робом; надзор над спровођењем Закона о потврђивању Споразума о трговини оружјем; припрему и давање мишљења на нацрте и предлоге закона и других прописа које припремају други органи; давање стручних упутстава, мишљења и тумачења; доношење рјешења у управним стварима и пословима управног надзора; праћење и анализирање утицаја системских рјешења и мјера на спољнотрговинску размјену и друге области економских односа са иностранством; праћење и анализирање инструмената царинске и ванцаринске заштите; предлагање оснивања слободних зона и складишта као и вршење надзора и контроле над радом слободних зона; доношење закона и других прописа у вези са робом која се може употријебити за извршење смртне казне, мучење или друго окрутно, нељудско или понижавајуће поступање или кажњавање (антитортура); вршење надзора и контроле над обављеним пословима спољне трговине(антитортура); припрему и предлагање измјена и допуна закона и других прописа у циљу усаглашавања са међународним прописима којима се та материја регулише; припрему и предлагање дозвола/сагласности и других управних аката у вези са спровођењем прописа који се односе на политику и режим спољне трговине; сарадња са домаћим и међународним институцијама и организацијама; пружање стручне помоћи привредним субјектима у вези прописа којима се уређује спољнотрговински систем.

Инструменти спољнотрговинске политике

Учесници у спољнотрговинском пословању у Црној Гори могу бити изложени деловању сљедећих инструмената државне спољнотрговинске политике:

Робни режими

  • слободан увоз/извоз – нема услова за обављање спољнотрговинског посла;
  • режим дозвола  – обавезне дозволе административног државног органа (нпр. лекови, медицинска средства, хемикалије, експлозиви, оружје, роба двоструке намене - видети одлуку о режимима, НВО односно РДН) и
  • квоте – евидентирају се у царинској бази (нпр. шећер).

Извозне субвенције

  • повраћај царинских и других увозних дажбина – право на повраћај приликом извоза робе или услуге домаће производње, која је наплаћена у конвертибилној валути или увоза робе на основу компензационог посла или пребијања дуга са потраживањем;
  • повраћај возарине – подстицај за повраћај дела плаћене возарине за превоз од наше границе до одредишта купца (дневна и недељна штампа, књиге, часописи, филмови итд.);
  • извозни подстицаји – из посебно формираних фондова у сврху подстицаја извоза приоритетних сектора дефинисаних економском политиком (стока, житарице, итд.)
  • посебни подстицаји – кроз ослобађање извоза од пореза на додату вредност (ПДВ), као и право на повраћај пореза плаћеног по основу куповине компоненти које се уграђују у извозне производе.

Међународни уговори и конвенције

Дјеловање Владе Црне Горе на плану испуњавања обавеза које произилазе из мултилатералних споразума о контроли наоружања, разоружања и непролиферације је усмјерено ка интеграцији у структуре које стварају сигурне механизме очувања мира и безбједности, уз уважавање интереса свих држава. Поред стварања институционалног оквира за билатералну и мултилатералну сарадњу у области безбједности, надлежни органи предузимају неопходне радње на плану изградње одговарајуће легислативне основе, што обухвата ратификацију и имплементацију међународних споразума у области разоружања, непролиферације, контроле наоружања, борбе против тероризма и организованог криминала.

Црна Гора се досљедно залаже за примјену свих међународноправних инструмената који регулишу област разоружања и контроле наоружања и подржава сваку нову конструктивну иницијативу усмјерену ка јачању и проширивању међународне сарадње у интересу смањења и елиминисања ризика и посљедица производње и употребе било које врсте оружја или убојних средстава.

Након проглашења независности 3. јуна 2006. године, Црна Гора је сукцесорском изјавом преузела споразуме који су у сагласности са њеним правним системом и постала активна учесница у спровођењу већине важних међународних уговора и конвенција у области разоружања и контроле наоружања.

На плану разоружања, непролиферације и контроле наоружања, Црна Гора активно учествује у спровођењу низа других међународних инструмената, међу којима су: Бечки документ 99, Документ OEBS о малом оружју 2000, Документ OEBS о складиштима конвенционалне муниције 2003, Документ OEBS о сертификатима о крајњем кориснику 2004, Документ OEBS о трговинском посредовању (брокерингу) 2004, Документ OEBS о лаким преносивим системима противваздушне одбране 2003.г. (MANPADS), Закључни документ преговора по члану ИВ. Анекса 1Б Општег оквирног споразума за мир у БиХ (Дејтонског споразума).

На плану непролиферације оружја за масовно уништење и борбе против тероризма, Црна Гора ради на унапређењу законодавног оквира за имплементацију резолуције УН 1373 и 1540. Акциони план за спровођење резолуције 1540 за период 2014-2018 је усвојен у мају 2014. године, након чега је формирано и Координационо тијело за његово спровођење. Истовремено, припремљен је ажурирани извјештај о спровођењу неведене резолуције који је достављен надлежном комитету Уједињених нација.

Црна Гора је потписница Хашког кодекса против ширења балистичких пројектила (HCOC) и редовно подноси годишње извјештаје у вези са његовом имплементацијом.

На плану контроле малог и лаког наоружања, Црна Гора имплементира Програм акције УН за спријечавање, сузбијање и искорјењивање недозвољене трговине малим оружјем и лаким наоружањем у свим његовим аспектима, полазећи, прије свега од сљедећих међународних докумената:

Конвенције Уједињених нација против транснационалног организованог криминала и Протокола о забрани нелегалне производње и трансфера ватреног оружја, свих његових компоненти и муниције;

Акционог програма Уједињених нација за спречавање, искорјењивање и борбу против илегалне трговине лаким и малокалибарским наоружањем у свим њеним облицима;

Плана акције Организације за безбједност и сарадњу у Европи (OEBS) у вези са SALW;

Регионалног правилника о микро-разоружању за Југоисточну Европу (RMDS);

Поред тога што је чланица међународних уговора у области разоружања и контроле наоружања, а у циљу пружања подршке и доприноса у изградњи и јачању како регионалне тако и европске стабилности и безбиједности, Црна Гора спроводи и низ активности у складу са сљедећим међународним документима:

  • Бечким документом 99;
  • Уговором о конвенционалним снагама у Европи (CFE), и
  • Уговором о отвореном небу (Treaty on Open Skies).

Црна Гора, у поступку контроле спољне трговине наоружањем, војном опремом и робом двоструке намјене примјењује свеобухватније критеријуме у односу на оне које предвиђа Уговор о трговини оружјем (ATT) који је Црна Гора ратификовала у јулу 2014. године. Руковођена тиме да свако унапријеђење одговорне контроле извоза, увоза и трансфера оружја, повећава како регионалну тако и глобалну безбједност, Црна Гора је у групи земаља које су прве приступиле Међународном споразуму о контроли трговине оружјем те је уједно и Ратификовала споразум. Црна Гора је донијела Закон о потврђивању споразума о трговини оружјем ("Службени лист Црне Горе - Међународни уговори, број 9/2014" од 4.8.2014. год.):

Међународна сарадња

Орган надлежан за послове спољне трговине, је од 2007. године, остварио бројну сарадњу са медјународним организацијама и институцијама које пружају подршку земљама ЈИЕ у области креирања, хармонизације националних са ЕУ прописима као и имплементације законске легислативе у области спољне трговине контролисаном робом. Такав облик сарадње у битноме доприноси стицању нових занања и искустава што за резултат има већу ефикасности у области контроле контролисаном робом.

Горе наведени облик сарадње остварен је са сљедећим медјународним организацијама и институцијама:

  • BAFA- Савезна канцеларија Њемачке за економију и контролу извоза;
  • Влада УС преко EXBS програма;
  • COARM- Радно тијело ЕУ за подршку у области контроле извоза наоружања и војне опреме;
  • UNODC;
  • UNDP-SEESAC;
  • SIPRI;
  • OPCW;
  • Норвешка Влада;
  • OSCE,
  • УН.

Међународни правни инструменти и режими

Међународни контролни режими су:

Vasenar aranžman (Wassenaar Arrangement - WA) - www.wassenaar.org

Група нуклеарних снабдјевача (Nuclear Suppliers Group – NSG) - www.nuclearsuppliersgroup.org.

Зенгер комитет (Zangger Committee) - www.zanggercommittee.org

Аустралска група (The Australia Group – AG) - www.australiagroup.net

Режим контроле ракетне технологије (Missile Technology Control Regime – MTCR) - www.mtcr.info

 

Нормативни и институционални оквир сарадње органа државне управе и физичких и правних лица

У спољнотрговинском послу, од његовог предуговарања, уговарања, у току реализације и након тога, учествује велики број актера из производног, трговинског, услужног, па и административног, државног сектора.

Спољнотрговински посао, у смислу Закона о спољној трговини, закључују непосредни учесници у послу: извозник и увозникРади реализације, у посао се укључују и посредни учесници у послу (банке, шпедитери, транспортна предузећа, осигуравајућа друштва и др.), који извршавају своју обавезу у одређеној фази посла. Сваки учесник у послу, у земљи извоза, има свог пословног партнера у земљи увоза. Посредни учесници у послу нијесу регистровани за обављање спољнотрговинских послова и поседују знања из одређеног сегмента посла. Они извршавају налоге непосредних учесника у послу. Заједно са непосредним учесницима ови актери граде спољнотрговинску мрежу земље у ширем смислу.

Обавезе и права извозника/увозника

Носилац извозног посла је извозник. Извозник је правно или физичко лице или предузетник, са сједиштем на територији Црне Горе, регистровано на територији Црне Горе, које има обавезу да испоручи робу, изврши услугу, изведе радове или пренесе знање и технологију, купцу резиденту друге државе и право да за то наплати уговорену вриједност.

Основна обавеза извозника је испорука уговорене робе односно извршење посла о року, а у складу са уговореним условима, док је основна обавеза увозника плаћање уговорене вредности у року и по уговореним условима плаћања.

Основно право извозника је наплата испоручене робе односно извршеног посла у року према уговореним условима и роковима, док је основно право увозника право на испоруку робе односно извршење посла о року, а у складу са договореним условима.

Носилац увозног посла је увозник. Увозник је правно или физичко лице или предузетник, са сједиштем на територији Црне Горе, регистровано на територији Црне Горекоје има обавезу да плати робу, услугу, радове, знање и технологију продавцу, резиденту друге државе и право на испоруку плаћене вриједности уговорене робе односно извршење услуге и осталих уговорених послова.

Извозник и увозник, у смислу Закона о спољној трговини, могу бити и вјерске, спортске, хуманитарне и остале организације, са боравиштем односно сједиштем на територији Црне Горе, када извоз и увоз врше исклјучиво за сопствене потребе.

Услуге које обавља надлежни орган за спољну трговину контролисаном робом

 

Регистровање лица (правних и физичких) за обављање послова спољне трговине контролисаном робом

Пријем захтјева и издавање појединачних дозвола

Издавање Сертификата крајњег корисника, Међународног увозног сертификата и других докумената који прате спољну трговину контролисаном робом

Издавање мишљења да ли одређена роба подлеже контроли, односно да ли је за њен извоз/увоз потребна дозвола

Надзор и контрола спољнотрговинских послова

Право на коришћење услуга имају сва правна и физичка лица.

Дозволе за Увоз/Извоз/Брокеринг/вршење услуга техничке помоћи могу добити лица, у складу са дефинисаним законским нормама.

Гдје и како

Комплетирање и предаја документације у папирној форми.

Документација се предаје на архиви Министарства, 4 спрат у времену од 8 до 15 сваког радног дана.

У току је израда пројекта који ће обухватити могућност подношења захтјева електронским путем.

Министарство економског развоја и туризма,

Римски Трг 46

Радно вријеме са странкама: 10-13 сати.

Информације за привреднике: 

  • Опште информације 
  • - прописане таксе; бр.ж.р.
  • - санкције и мјере ограничења
  • https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/8442/consolidated-list-sanctions_en
  • - Програм унутрашње усклађености
  • Преглед реализација
  • Годишњи извјештаји (поредјани по годинама)
  • Активности
  • Семинари, обуке, индустрy оутреацх
  • Контакт подаци
  •  
  • МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА И ТУРИЗМА
  • Дирекција за политику и режим спољне трговине

Систем контроле извоза и увоза наоружања, војне опреме и робе двоструке намјене – контролисана роба обухвата:

  • издавање појединачних дозвола по посебној процедури;
  • доношење Националне контролне листе наоружања, војне опреме и робе двоструке намене;
  • контролу и провјеру Потврде крајњег корисника (Енд Усер Цертифицате) и осталих докумената у извозу контролисане робе;
  • издавање сертификата за увоз контролисане робе, након контроле и провере захтјева и документације;
  • издавање решења у спроведеном управном поступку;
  • издавање сагласности за поновни извоз;
  • контролу након издавања дозволе.

Регистрација лица за вршење спољне трговине наоружањем и војном опремом 

Пословима спољне трговине наоружањем и војном опремо могу да се баве привредна друштва – правна лица или предузетници, који су регистровани за обављање спољнотрговинских послова код овог Министарства, уписом у Регистар.

У Регистар може бити уписано правно лице или предузетник:

над којим није покренут стечајни поступак;

које нема неизмирених царинских и пореских обавеза;

које није у блокади на дан подношења захтјева;

чије одговорно лице није кажњавано или се против њега не води кривични поступак, у складу са чланом 13 став 3 тачка 5 Закона.

Физичко лице које врши спољну трговину контролисаном робом за личне потребе, не уписује се у Регистар.

Правно лице или предузетник које врши некомерцијални извоз и увоз, не уписује се у Регистар.

Дозволе

Дозвола је исправа која се, на захтев подносиоца, издаје за извоз и увоз РДН, брокерске услуге и техничку помоћ.

Рок важења дозволе је до једне године. Дозволе се издају на период од годину дана с тим да постоји могућност продужења рока важења истих на још једну годину, уколико су испуњени услови прописани основним законом, као и ЗУП-ом..

Дозвола гласи на подносиоца захтјева за издавање дозволе и не може бити пренијета на друго лице. Подносилац захтјева може бити лице које је регистровано за обављање спољнотрговинске дјелатности.

Рок за одлучивање о поднијетом захтјеву је 10 дана од дана добијања посљедње сагласности сљедећих органа:

  • министарство надлежно за послове одбране;
  • министарство надлежно за спољне послове;
  • министарство надлежно за унутрашње послове и
  • орган државне управе који је надлежан за послове националне безбедности.

Потврда крајњег корисника (End User Certificate) - главни документ у извозу НВО

Уз захтјев за издавање дозволе подносилац захтјева дужан је да сходно чл. 18  Закона о спољној трговини наоружањем и војном опремом, достави оригиналну потврду крајњег корисника (End User Certificate) добијену од стране званичног органа државе крајњег корисника, или другу одговарајућу потврду или документ издат од стране надлежног органа земље крајњег одредишта, која није старија од шест мјесеци, превод оригиналне потврде овјерен од стране овлашћеног судског тумача, као и друге податке потребне за одлучивање, по захтјеву надлежног министарства.

Закон предвиђа и могућност провјере потврде крајњег корисника (сертификата), коју врши министарство надлежно за вањске послове, по захтјеву органа који учествују у поступку издавања дозволе.

 

Прописи

Законска регулатива

Остали прописи

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?