Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Степен дискриминације према Ромима и Египћанима је и даље висок у Црној Гори

Објављено: 05.05.2023. 11:34 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Заштитник људских права и слобода Црне Горе (Омбудсман) представио је свој Извјештај о положају Рома и Египћана у Црној Гори, на конференцији коју су подржали Европска унија и Савјет Европе, а која је одржана данас у Подгорици.

У свом уводном обраћању, Омбудсман Синиша Бјековић је саопштио да је ово први тематски извјештај Омбудсмана у вези са положајем Рома и Египћана, који је сачињен на основу теренских посјета и обављених разговора са припадницима ромске и египћанске заједнице и појединим представницима локалних самоуправа. „У Извјештају су представљене одређене области које су се издвојиле као приоритетне. Извјештај има за циљ подизање свијести опште и стручне јавности о стању права и слобода Рома и Египћана, као и предузимање мјера и активности на побољшању положаја и стварању услова за равноправан положај у друштву“ – нагласио је Бјековић.

Положај Рома и Египћана је и даље неповољан у свим кључним аспектима живота, од социо-економског до образовања и политичке партиципације. Припадници ромске и египћанске популације су и даље изоловани од остатка становништва и углавном живе у насељима која су одвојена од насеља са неромским становништвом, па усљед такве физичке одвојености расте и сваки вид социјалне дистанце и искључивања“. Закључено је да је „стање затечено приликом теренских посјета насељима у којима живе Роми и Египћани дало повода да Заштитник отвори предмете по сопственој иницијативи у вези са широким аспектом испитивања повреде права и слобода“.

Поред налаза истраживања, Омбудсман је представио и препоруке и дискусија је била фокусирана на начине борбе против дискриминације и мржње према ромској и египћанској заједници у Црној Гори, али и на активностима које се могу спровести заједнички са европским партнерима.

 Фатмир Гјека, министар људских и мањинских права, је подсјетио да су „Роми народ који је у многим државама занемарен и чија се интеграција одвија већ дуже вријеме. Њихова заједница остаје најугроженија друштвена група у нашој земљи и, према посљедњим истраживањима, налази се на маргини, социјално искључена“. Он је закључио: „Један од основних циљева Владе Црне Горе и ресорног министарства је пуна интеграција свих мањинских народа и мањинских националних заједница у друштвени живот“.

Fatmir Gjeka

  • „Антициганизам и вишеструка дискриминација су главни разлози социјалне искључености, док посљедице њиховог неповољног положаја укључују високу стопу незапослености, ниску стопу уписа и завршавања школе, као и лоше услове живота велике вец́ине Рома и Египц́ана“ – нагласила је Лиселотте Исакссон, замјеница шефа Сектора за сарадњу у Делегацији Европске уније у Црној Гори. 
  • Лејла Дервишагић, шефица Програмске канцеларије Савјета Европе у Подгорици, осврнула се у свом излагању на улогу Савјета Европе и заједничког пројекта Европске уније и Савјета Европе „Борба против мржње и нетолеранције у Црној Гори“, која укључује подршку Канцеларији Омбудсмана, као националном тијелу за равноправност, у подизању свијести о дискриминацији и антициганизму на свим друштвеним нивоима. „Ова иницијатива, заједно са заједничким програмом Европске уније и Савјета Европе РОМАЦТЕД (Промовисање доброг управљања и оснаживања Рома на локалном нивоу), спроводи се у блиском партнерству са локалним, централним и партнерима из ЕУ, и има за циљ да допре до локалних заједница и да грађани осјете да се њихов глас чује и да су права боље заштиц́ена од стране институција“ – саопштила је Дервишагић.

Организацију догађаја и публикацију Извјештаја је подржао пројекат „Борба против мржње и нетолеранције у Црној Гори“, који је дио заједничког програма Европске уније и Савјета Европе „Хоризонтал Фацилитy за Западни Балкан и Турску“, који спроводи Одсјек за борбу против дискириминације Савјета Европе, у партнерству са институцијом Омбудсмана и Министарством људских и мањинских права Црне Горе. Активности у оквиру пројекта се са партнерима у Црној Гори спроводе у складу са Препорукама Европске комисије против расизма и нетолеранције.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?