Свјетски дан дивљих животиња - 3. март

Објављено: 03.03.2024. 08:00 Аутор: УБХВФП

Тема Свјетског дана дивљих животиња 2024. (Wорлд Wилдлифе Даy) који се обиљежава 3. марта је "Повезивање људи и планете: Истраживање дигиталних иновација у очувању дивљих животиња".

Свјетски дан дивљих животиња 2024. ц́е истражити дигиталне иновације и настојати да истакне како дигиталне технологије и услуге могу да подстакну очување дивљих животиња и коегзистенцију људи и дивљих животиња како сада, тако и за будуц́е генерације у све више повезаном свијету.

Свјетски дан дивљих животиња установила је Генерална скупштина Уједињених нација 20. децембра 2013. године како би прославила и подигла свијест о дивљим животињама и биљкама у свијету.

Датум 3. март изабран је у знак сјец́ања на потписивање Конвенције о међународној трговини угроженим врстама дивље фауне и флоре (ЦИТЕС) 1973. године, гдје овај међународни споразум има за циљ да осигура да међународна трговина дивљим животињама и биљкама не угрожава њихов опстанак.

Овај дан је прилика  да се подсјетимо на активности и позовемо све на поштовање прописа у овој области, као и одговоран однос према животињама. Циљ  је побољшање односа према животињама, и промоција везаних за дјеловање појединаца цивилног сектора и надлежних институција ради унапријеђења здравља и заштите добробити и очување дивљих животиња.

Унапријеђење заштите добробити дивљих животињских врста у Црној Гори представља додатни изазов коме се треба посветити пажња у наредном периоду кроз активности које се односе на унапријеђење услова заштите добробити животиња у погледу изградње односно унапређења постојећих инфраструктурних капацитета у објектима и просторима намијењењих за привремени или трајни смјештај дивљих животињаских врста поштујући потребе животињских врста као и стварање цјелокупног одрживог сиситема за поступање и збрињавање напуштених дивљих животиња.

Сектор ветерине Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове  у сарадњи са теренском ветеринарском службом, ловачким организацијама и другим субјектима, континуирано спроводи надзоре болести дивљих животиња, прати стање и предузима мјере у циљу раног откривања, спречавања појаве и сузбијања болести, а неке од њих су бјеснило, авијарна инфлуенца, афричка куга свиња, класична куга свиња. У циљу спрећавање бјеснила код дивљих животиња од 2011. године остварен је континуитет оралне вакцинације лисице и других дивљих карнивора дистрибуцијом вакцина-мамаца из вазуха преко цјелокупне територије Црне Горе, изузев водених површина и урбаних средина. О успјешности надзора болести и сарадње управе са другим институцијама говори и случај раног откривања афричке куге свиња код двије угинуле дивље свиње на самој граници са Босном и Херцеговином, 14.01.2024. године., као и рано откривање птичјег грипа код кудравих пеликана на Скадарском језеру у априлу 2022. године.

Сектор  ветерине ће наставити са свим активностима у правцу пружања адекватне здравствене заштите и заштите добробити дивљих животиња и кроз исте дати свој допринос очувању богате дивље фауне Црне Горе. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?