Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Свјетски дан хране

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је трајно посвећено подизању свијести о значају примарне производње у Црној Гори. Увијек тежимо да укључимо што више ресурса у производњи здраве и безбједне хране која је цијењена на свјетском тржишту и која ће бити још више на цијени у наредним годинама.

Година иза нас нам је јасно показала да је питање хране једно од највиталнијих и најзначајних у свијету, како по питању просте егзистенције човјечанства, егзистенције људи који производе храну а исто тако и као једно од највиталнијих безбједносних питања. Безбједност хране и снадбјевеност тржишта једно је од кључних услова за безбједност једне земље.

Свједоци смо да је за вријеме пандемије корона вируса један од првих коридора који је успостављен у свијету када је све било заустављено био управо зелени коридор како би се снабдијевала тржишта и како би свијет могао да се храни.

Здрава и безбједна храна произведена у нашој земљи отвара могућност за унапређење квалитета живота у руралним подручјима, за опстанак наших села и опстанак наших људи. То представља један од праваца на коме ће наша Влада и наше Министарство интезивно радити у наредном периоду. Да се препозна значај и квалитет хране произведене у Црној Гори која треба да оствари што већу цијену и која треба да буде присутна на свим постојећим тржиштима у региону и свијету.

Наставићемо да улажемо посебне напоре у циљу  развоја бриге о пољоприредним прозвођачима,  технологији производње и трансферу знања како би се производиле што веће количине здравствено доступне хране.

Свјетски дан хране обиљежава се већ три деценије у преко 150 земаља свијета. Датум 16. октобар, симболично је узет дан када је основана Светска организација за храну и пољопривреду (Фоод анд Агрицултуре Органисатион – ФАО). Агенција је основана 1945. године, по окончању Другог светског рата са циљем да подржи и обједини напоре свих земаља да што брже и ефикасније превазиђу кризу изазвану разорним последицама рата.

Последњих деценија свијет је остварио значајан напредак у унапређењу пољопривредне производње. Иако се сада производи више него довољно хране потребне да нахране сви, системи производње хране нијесу уравнотежени. Глад, гојазност, деградација животне средине, губитак агро-биолошке разноликости,  велика количина хране која се баца  и недостатак сигурности за раднике у прехрамбеном ланцу, само су нека од питања.

Преко двије милиајрде људи нема приступ довољним количинама здравствено безбједне хране. Преко 700 милиона људи у свијету је гладно. Упркос чињеници да постоји преко 30.000 јестивих биљака, данас 66% укупних засада чини само девет биљних врста.

Црна Гора је, захваљујући богатству природних ресурса, вода, пашњака, риболовном фонду и биодиверзитету у стању је да произведе, најразличтију, здраву храну изузетног квалитета за своје становништво и да поштује све принципе безбједности хране. Унапређење пољопривредног сектора и подизање стандарда квалитета производње и безбједности хране у наредном периоду представљају посебан императив за Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Заједнички можемо створити услове за бољи и одрживи развој и свијет.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?