Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Теме четвртог Дигиталног самита економија Западног Балкана усмјерене на развој јединственог дигиталног тржишта

Објављено: 17.09.2021. 10:59

Теме четвртог Дигиталног самита економија Западног Балкана усмјерене су на развој јединственог дигиталног тржишта тог подручја, а новина је што ће у току тог догађаја бити повезани доносиоци одлука са бизнис заједницом и невладиним сектором.

То је, гостујући у јутарњем програму Рујна зора на Градској телевизији, саопштила државна секретарка у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија Марина Бановић.  

Она је најавила да ће четврти Дигитални самит економија Западног Балкана бити одржан од 11. до 13. октобра у Подгорици, подсјећајући да су претходни самити одржани у Македонији, Србији и Албанији.

„Прва два дана Самита су посвећена техничким темама, док ће трећи дан самита бити  одржан на високом политичком нивоу. Самит се организује у хибридном формату, што значи да ће већи дио, због епидемиолошких околности, бити онлине, а биће одређених дијелова који ће бити одржани уживо. Преношење самита је обезбијеђено путем веб платформе током цијелог трајања догађаја, као и путем друштвених мрежа“, рекла је Бановић.

Теме овогодишњег самита су, како је навела, дигиталне вјештине, дигитална економија, инфраструктура и мрежа и информациона сигурност и повјерење.

„Самит доноси новине у односу на претходне године. Циљ нам је био да повежемо доносиоце одлука са бизнис и НВО сектором. Кроз агенду самита смо обезбиједили простор за дијалог између између ових сегмената друштва. Направили смо везу и између предузетника у ИЦТ сектору који су остварили глобални утицај, а њих има импозантан број у нашем региону и омогућили смо да они своју предузетничку причу испричају студентима и на тај начин их мотивишу да и они крену у предузетничке воде на овом пољу“, рекла је Бановић.

Према њеним ријечима, ове године је већи простор дат земљама Западног Балкана да представе своје добре праксе у области дигитализације, ИЦТ и свега онога што они сматрају да може бити занимљиво.

„Поред главног програма, имамо и неке снимљене форме, у оквиру којих представљамо добре праксе, а које називамо инспиративним случајевима или разговорима. Ове форме се тичу заједничких тематика за све Земље Западног Балкана и имамо јако велико интересовање у том дијелу“, навела је Бановић.

Она је казала да ће динамици самог програма самита допринијети и маскота тог догађаја Диџи, који ће на занимљив и интерактиван начин водити публику кроз програм.

„Позвала бих све заинтересоване да се придруже самиту, регистрација је отворена. Надам се да ћемо оправдати имиџ доброг домаћина који Црна Гора већ има“, рекла је Бановић.

Упитана гдје се Црна Гора налази кад је у питању дигитална трансформација, Бановић је казала да је то процес који је без краја.

„Свака од држава у региону је боља у нечему, а заостаје у нечему другом. Управо Самит служи за размјену пракси и убрзање самог процеса тако што ћемо моћи реплицирати нешто што је већ урађено, а нећемо морати то радити од самог почетка“, навела је Бановић.

Она је казала да је Министарство јавне управе, дигиталног душтва и медија завршило студију процјене гдје се Црна Гора налази у процесу дигиталне трансформације.

„У неким сегментима се налази на средњем нивоу развоја, док је у великом број ствари на самом почетку. То је отприлике статус и држава региона. То значи да је пуно посла још пред нама. Радимо нову Стратегију дигиталне трансформације, прати је Стратегија цyбер безбједности“, истакла је Бановић.

На питање новинарке да ли је могућа администрација без папира, Бановић је казала да је могућа и да је добар примјер за то Естонија, у којој таква администрација постоји десетак година.

„Угледамо се на најбоље праксе и надамо се, с обзиром да нисмо нека гломазна администрација и земља, да једном када се одлучимо у то да се уђемо, да та промјена може бити брза“, истакла је Бановић, наводићи да је ситуација у току пандемије коронавируса показала кад постоји потреба да се трансформација може десити брзо.

Тематике којима ћемо се бавити су су усмјерене на развој јединственог дигиталног тржишта Западног Балкана, развоју те сарадње међу земљама, како дигитална трансформација свему томе може допринијети.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?