Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Туристи све више трагају за природним благом којим Црна Гора обилује

Објављено: 01.04.2022. 11:54 Аутор: Министарство економског развоја

Ванеса Сатур, директорка за техничку сарадњу Свјетске туристичке организације Уједињених нација (УНWТО) и експерткиња за област туризма боравила је у Црној Гори, а у циљу дефинсања модела будуће сарадње као и креирања новог, интегрисаног и одрживог туристичког планирања.

Међународни експерти, међу којима је и Сатур, посјећују нашу земљу у оквиру техничке подршке УНWТО-а и Европске банке за обнову и развој (ЕБРД).

УНWТО је био партнер у изради Стратегије туризма Црне Горе 2022- 2025 коју је недавно усвојила Влада Црне Горе, посебно у дијелу усклађивања националних и регионалних, са свим међународним туристичким стандардима.

Поред састанака одржаних у Подгорици и на приморју, Ванеса Сатур и представници Министарства економског развоја одржали су састанке у Колашину, и то са представницима ЛТО Колашин, туристичке привреде, НВО сектора, Општине Колашин, Националног парка Биоградска гора и са менаџментом Скијалишта Црне Горе. На састанцима се разговарало о потенцијалима развоја који су препознатих кроз Стратегију туризма. Истакнут је велики оптимизам када су у питању потенцијали ски понуде, посебно имајући у виду успјешну зимску туристичку сезону.

“Планине дефинишу Црну Гору и сам назив земље то говори и стога је важно јачати планински туризам који је услед пандемије постао све траженији”, истакла је Сатур.

Додала је и да је веома значајно наставити рад на диверзификацији туристичког производа и све више укључивати локалне заједнице којима туризам може служити као начин унапређења животног амбијента.

Александра Гардашевић-Славуљица, в.д. генералне директорице за развојне политике у туризму је представила нови модел промоције дестинације који је један од главних оперативних циљева Стратегије туризма и истакла значај укључивања приватног сектора у цијели процес.

“Влада дефинише законски оквир и помаже креирању што отпорнијег туристичког амбијента, али приватни сектор мора да буде доминантан у процесу одлучивања о бројним питањима као што је одабир тржиста, промоција и маркетинг дестинације”, изјавила ја Гардашевић-Славуљица. 

Венеса Сатур је нагласила да је УНWТО посвећена сарадњи са нашом земљом, Владом Црне Горе и то посебно Министарством економског развоја, али и приватним сектором, и да су веома задовољни што имају овако јако партнерство које гарантује заједнички континуирани раст и јачање одрживости дестинације.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?