Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У Подгорици одржана Донаторска конференција о инклузији Рома и Египћана у Црној Гори

У Подгорици одржана Донаторска конференција о инклузији Рома и Египћана у Црној Гори

Министарство правде, људских и мањинских права – Дирекција за инклузију Рома и Египћана уз подршку Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ), у Подгорици је данас организовало Донаторску конференцију  о инклузији Рома и Египћана у Црној Гори. Конференција је организована  у циљу обезбјеђивања финансијских средстава за спровођење политика инклузије Рома и Египћана у нашој држави.

На донаторској конференцији су учествовали представници дипломатско-конзуларних представништава која дјелују у Црној Гори, представници Делегације ЕУ у Црној Гори, Савјета Европе, УНХЦР-а, УНИЦЕФ-а, и представници и представнице других националних и међународних институција и  организација.

Организатори су искористили прилику да представе Стратегију социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори 2021-2025. коју је Влада Црне Горе  усвојила у септембру ове године, у оквиру које су дефинисане активности за које је неопходна донаторска помоћ. Посебан фокус био је усмјерен на теме: централизовано прикупљање података о положају Рома и Египћана, легализација ромских насеља и грађански статус и лична документа.

Начелник Дирекције за инклузију Рома и Египћана, Сокољ Беганај, поздравио је све присутне на овој , како је оцијенио, значајној конференцији. Он је казао да је Стратегија донешена у складу са Стратешким оквиром ЕУ за једнакост, инклузију и партиципацију Рома 2020-2030. Истакао је да је у протеклим годинама остварен напредак када се ради о инклузији грађана и грађанки ове заједнице.

U Podgorici održana Donatorska konferencija o inkluziji Roma i Egipćana

Подсјетио је и да постоје бројни изазови када је у питању достизање једнаких шанси и могућности у друштву, те да се  ова мањинска заједница сусреће са  свакодневним бројним изазовима, попут друштвене искључености, сегрегације и маргинализације, а које воде недостатку образовања, незапослености, нерјешеном стамбеном питању, као и веома распрострањеном сиромаштвуИстакао је да је антициганизам суштински проблем који у свом темељу има став да је ова популација инфериорна у односу на друге.

„Сви заједно требамо дати допринос како би се припадници ромске и египћанске популације осјећали као равноправни припадници овог друштва, а то могу постати само ако буду имали једнаке могућности као остали“, закључио је господин Беганај.

На конференцији је указано на то да су пројекти, који су у претходном периоду били финансирани од стране ЕУ, Савјета Европе, УН система и других међународних донатора, достигли видљиве резултате за ромску и египћанску заједницу, те да се очекује да донатори препознају значај финасирања пројеката у овој области.

Министарство правде, људских и мањинских права


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?