Уједињене нације (УН)

Садржај:
Пријем у чланство УННајважније области сарадње Министарства одбране и Уједињених нацијаДемилитаризација конвенционалне муниције и сигурни складиштење убојних средставаИмплементација родне равноправностиУчешће у међународним мисијама

Уједињене нације (УН) су основане 1945. године као међународна организација која би, након завршетка Другог свјетског рата, допринијела очувању свјетског мира. Сједиште Уједињених нација је у Њујорку.

Пријем у чланство УН

 Резолуцију којом се Генералној скупштини препоручује пријем Црне Горе у УН, Савјет безбједности је донио на сједници од 22. јуна 2006. године. Резолуцију о пријему Црне Горе у УН, Генерална скупштина је усвојила 28. јуна 2006. године. Тиме је Црна Гора постала 192. чланица ОУН.   Након пријема у УН, Црна Гора је отворила своје мисије и именовала сталне представнике при УН у Њујорку, Бечу и Женеви

УН се састоје од пет организационих јединица: Генералне скупштине, Савјета безбједности, Економског и социјалног савјета, Секретаријата УН и Међународног суда правде. Савјет безбједности има пет чланица по принципу сталног чланства (САД, Русија, Велика Британија, Кина, Француска), и свака од њих има право вета у процесу гласања.

Најважније области сарадње Министарства одбране и Уједињених нација

  • Демилитаризација конвенционалне муниције и сигурни складиштење убојних средстава

Пројекат МОНДЕМ је покренут у складу са Меморандумом о сарадњи у области техничких аспеката демилитаризације конвенционалне муниције у оквиру програма развоја капацитета за демилитаризацију и сигурно складиштење (САЛW) за Црну Гору, који је потписан између УНДП-а, ОЕБС-а и Министарства одбране Црне Горе, 18.05.2009. године, обухватајући сљедеће области:

- Уништење хемијски опасних материја;

- Рјешавање вишкова оружја;

- Уништење вишкова УбС;

- Реконструкција складишта УбС.

У сарадњи са УНДП-ом и ОЕБС-ом у Црној Гори током децембра 2018. године успјешно је завршен програм МОНДЕМ. У оквиру наведеног програма УНДП је учествовао кроз обезбјеђивање финансијских средстава, посредством донација од стране партнерских држава и међународних организација.

МОНДЕМ програм је препознат у међународној заједници као један од најуспјешнијих пројеката у овој области. Као такав је и наведен у публикацији УНДП-а о успјешним пројектима и ОЕБС-овом Приручнику о добрим праксама међународне подршке.  

  • Имплементација родне равноправности

Министарство одбране и Војска Црне Горе су остварили веома успјешну сарадњу са УНДП СЕЕСАЦ, кроз учешће у првом регионалном пројекту ''Јачање регионалне сарадње на плану интеграције родне перспективе у реформи сектора безбједности у земљама Западног Балкана''. Овај пројекат, у којем су, осим Црне Горе, активно учествовала и министарства одбране и оружане снаге Босне и Херцеговине, Сјеверне Македоније и Србије, помогао је напорима ових држава да побољшају присуство жена у војној професији и да повећају, односно задрже постојеће женско војно особље у одбрамбеном систему, као и да на најбољи начин имплементирају Резолуцију Савјета безбједности Уједињених нација 1325

 

Такође, Министарство одбране и Војска Црне Горе су учествовали у регионалном истраживању које је резултирало усвајањем прве регионалне Студије о положају жена у оружаним снагама држава Западног Балкана са препорукама. Кроз реализацију овог пројекта, Министарство и Војска ојачали су интерне механизме за имплементацију политике родне равноправности.

 

У циљу наставка јачања интерних механизама за имплементацију политика родне равноправности, Министарство одбране је подржало и другу фазу поменутог пројекта, која је започела 2019. године, а планирано је да траје до краја 2021. године. У оквиру друге фазе реализован је низ обука за припаднике Министарства и Војске, са посебним фокусом на теме родно засноване дискриминације и насиља над женама. Такође, у завршној фази је израда друге регионалне Студије о положају жена у Оружаним снагама држава Западног Балкана, као и израда Приручника о спрјечавању и реаговању на родно засновану дискриминацију, сексуално узнемиравање и злостављање у министарствима одбране и оружаним снагама земаља Западног Балкана, чије се усвајање такође очекује у наредном периоду.

  • Учешће у међународним мисијама

Војска Црне Горе активно доприноси снагама Уједињених нација у Западној Сахари учешћем у мисији МИНУРСО од 11. новембра 2016. године, ангажујући своје официре у својству посматрача. До сада је 7 официра/официрки учествовало у поменутој мисији и Војска Црне Горе ће наставити са учешћем у истој у наредном периоду.

ВЦГ је од 2006. до 2014. године учествовала у Мултинационалној мисији УН у Либерији (УНМИЛ). Наши припадници су у овој мисији били ангажовани у саставу тимова војних посматрача УН, који реализују патроле ради сагледавања ситуације и извјештавања надлежних тијела УН. У овој мисији је било ангажовано укупно 10 припадника ВЦГ у горе наведеном периоду.

 

Центар за контролу малокалибарског и лаког наоружања у Југоисточној и Источној Европи (СЕЕСАЦ) представља заједничку иницијативу Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и Савјета за регионалну сарадњу (Региона Цооператион Цоунцил) са циљем јачања националних и регионалних капацитета за контролу и смањење ширења и злоупо-требе малокалибарског и лаког оружја, чиме се остварује допринос већој стабилности, безбједности и развоју Југоисточне и Источне Европе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?