Управа и грађани

Управа је у обавези да на свим нивоима обезбиједи остваривања Ваших права и интереса.

Сви државни службеници и намјештеници су дужни да примјењују етичке стандарде и правила понашања у односу према Вама, другим службеницима, послу који обављају и органу у којем раде у складу са Етичким кодексом и законом.

Послове у државном органу треба да врше на начин да обезбиједе остваривање Ваших права, поштовање интегритета и достојанства. Такође, државни службеници и намјештеници су дужни да у свакој прилици поштују начело једнакости грађана пред законом, а посебно кад рјешавају о правима, обавезама или правним интересима грађана.

Постоје бројне законске могућности које можете да искористите уколико сте незадовољни поступањем државних органа или имате приговор на рад запослених.

Поступање државног службеника и намјештеника према грађанима

У односу према Вама државни службеник и намјештеник дужни су да поступају професионално, непристрасно и пристојно, благовремено, коректно и тачно дају податке и информације, у складу са законом и другим прописима, подучавају, пружају помоћ и дају информације о органу надлежном за поступање по захтјеву, као и о правном лијеку.

Државни службеник и намјештеник дужни су да са посебном пажњом поступају према лицима са инвалидитетом.

Коме се подноси притужба и на који начин?

Због повреде наведених етичких стандарда и правила понашања утврђених Етичким кодексом државних службеника и намјештеника, можете се обратити притужбом старјешини државног органа.

Своје предлоге, примједбе, сугестије, похвале на рад Министарства јавне управе можете упутити путем маила: кабинет@мју.гов.ме, а притужбе на рад запослених у  Министарству можете саопштити путем е-маила: татјана.раденовиц@мју.гов.ме, као и доставити на пријавницу Министарства јавне управе: Римски трг 45, 81 000 Подгорица.

Старјешина државног органа, односно овлашћени државни службеник обавезан је да испита наводе из притужбе и писано одговори подносиоцу у року од 15 дана од дана подношења притужбе, ако тако захтијевате.

Када и како можете изјавити жалбу?

У циљу остваривања заштите Ваших права и правних интереса, када нисте задовољни одлуком првостепеног органа управе (министарства, управе, секретаријати, заводи, дирекције и агенције), органи локалне самоуправе (предсједник и скупштина), органи локалне управе (секретаријати, посебне и стручне службе), установе и други субјекти који врше јавна овлашћења (домови здравља, болница, школа, коморе, фондови, као и пружаоци услуга од општег интереса, као нпр. телекомункације, снадбијевање електричном енергијом, поштанска служба, снадбијевање грађана и привредних субјеката водом, управљање отпадом, образовање, здравство, социјална заштита, култура итд), можете изјавити жалбу оном органу који је донио првостепено рјешење.

У ком року се жалба изјављује и шта треба да садржи?

Жалба се изјављује у року од 15 дана од дана достављања рјешења, ако законом није прописан други рок.

У жалби се морају навести: рјешење које се побија, назив органа који је донио рјешење, број и датум рјешења, као и разлози због којих странка побија рјешење. У жалби се могу износити нове чињенице и нови докази, при чему сте, као подносилац жалбе, дужни да образложите због чега их није могао изнијети у првостепеном поступку.
Против рјешења Владе не може се изјавити жалба, већ само тужбом покренути управни спор.

Шта у случају када првостепени орган није донио рјешење у прописаном року?

Ако првостепени орган не донесе жалбу у прописаном року, надлежном другостепеном органу можете изјавити жалбу због ћутања управе.

Када је другостепени орган у обавези да донесе рјешење по жалби?

Рјешење по жалби мора се донијети и доставити што прије, а најкасније у року од 45 дана од дана пријема жалбе, ако посебним законом није прописан краћи рок.

Када можете покренути управни спор и против којих аката?

Управни спор можете покренути ако је Ваша жалба на рјешење којим сте незадовољни одбијена или није дозвољена.

Такође, управни спор можете покренути и када орган није донио управни акт, није одлучио по Вашој жалби или није предузео управну активност (вођење евиденција, предузимање неких фактичких радњи и др.), односно није одлучио по Вашем приговору (ћутање управе), као и ако је Ваша жалба усвојена, али сматрате да није правилно одлучено о Вашем праву.

Како и у којем року се подноси тужба?

Управни спор се покреће тужбом у року од 20 дана од дана достављања акта странци, која се се предаје Управном суду непосредно, путем поште или електронским путем.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?