Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ускоро први позив за програм Интеррег ИПА Јужни Јадран: онлине инфо дан 26. маја

Објављено: 18.05.2022. 15:50 Аутор: Министарство европских послова

Заједнички секретаријат новог програма Интеррег ИПА Јужни Јадран за период 2021–2027. године организоваће у четвртак 26. маја онлине инфо дан како би се потенцијални апликанти благовремено информисали о предстојећем позиву који ће ускоро бити објављен у склопу овог програма.

Инфо дан ће трајати од 13.30 до 15.30 часова, а заинтересовани се могу регистровати за учешће попуњавањем кратког формулара којем се може приступити овдје. Због техничких ограничења, број учесника на догађају ограничен је на 100, а приоритет ће имати они који се пријаве први.

Интеррег ИПА Јужни Јадран је трилатерални програм прекограничне сарадње који суфинансира Европска унија у оквиру Инструмента претприступне подршке (ИПА ИИИ) за програмски период 2021–2027. године. Програм се надовезује на резултате остварене у оквиру претходног Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Италија – Албанија – Црна Гора 2014–2020.

Очекује се да ће програм Интеррег ИПА Јужни Јадран бити одобрен од стране Европске комисије до краја јуна 2022. године, након чега ће бити објављен први позив, са роком пријаве од 90 дана од датума објављивања на званичном сајту Програма.

Цјелокупан текст најаве позива доступан је овдје на енглеском језику.

Уколико сте у потрази за партнером на пројекту, можете исказати своју заинтересованост попуњавањем овог формулара.

Министарство европских послова охрабрује све потенцијалне апликанте да присуствују овом догађају путем интернета и добију одговоре на евентуална питања у вези са пријавом и реализацијом пројеката.

Више о првом позиву 

У склопу првог позива за програм Интеррег ИПА Јужни Јадран, финансијска подршка је предвиђена за пројекте мањег обима, који имају за циљ да валоризују резултате остварене у пројектима из претходног програмског периода (2014–2020).

Право пријаве имају органи, установе и субјекти из јавног сектора и непрофитне организације из Италије, Албаније и Црне Горе.

У пројекат морају бити укључени партнери из најмање двије земље учеснице, при чему  најмање један партнер мора бити из Италије. Додатни поени су предвиђени за предлоге пројеката у којима буду заступљени партнери из све три земље. Максималан број партнера на пројекту је шест, укључујући водећег партнера.

Финансијска средства биће опредијељена за валоризацију резултата пројеката који су:

  • остварени у склопу истог партнерства или у оквиру Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Италија – Албанија – Црна Гора за програмски период од 2014–2020;
  • остварени уз помоћ других фондова, програма, иницијатива и пројеката у којима су учествовали корисници;
  • остварени од стране организације и широко препознати као добра пракса, о чему партнери прилажу доказ у виду екстерне/независне процјене.

Предлози заједничких прекограничних пројеката треба да буду усклађени са специфичним циљевима Програма:

  • Циљ 1.1: Подстицање раста и конкурентности малих и средњих предузећа;
  • Циљ 2.1: Унапређење адаптације на климатске промјене, превенције ризика и отпорности на катастрофе;
  • Циљ 2.2: Јачање биодиверзитета, зелене инфраструктуре у урбаном окружењу и смањење загађења;
  • Циљ 2.3: Унапређење енергетске ефикасности;
  • Циљ 3.1: Развијање одрживе, климатски отпорне, интелигентне и интермодалне националне, регионалне и локалне мобилности, укључујући побољшани приступ Трансевропској саобраћајној мрежи (ТЕН-Т) и прекограничној мобилности;
  • Циљ 4.1: Побољшање приступа инклузивном и квалитетном образовању, оспособљавању и цјеложивотном учењу;
  • Циљ 4.2: Јачање улоге културе и туризма у привредном развоју, социјалној инклузији и друштвеним иновацијама;
  • Циљ 5.1: Унапређење ефикасне јавне управе промовисањем правне и управне сарадње и сарадње грађана и институција, посебно у циљу рјешавања правних и других препрека у прекограничним областима.

Додатно ће се вредновати предлози пројеката чији су циљеви и активности експлицитно предвиђени у Акционом плану за ЕУСАИР и водећим иницијативама ове макро-регионалне стратегије (флагсхипс).

Примјери активности које могу бити подржане у склопу овог позива укључују тематске специјалистичке обуке, стручне процјене, показне активности, тестирање рјешења, израду докумената којима се ажурирају планови или рјешења из пројекта, тематски допринос циљевима ЕУСАИР-а, ажурирање података о платформама израђених у склопу пројеката, студијске посјете ради размјене најбољих пракси и подизања свијести о датим темама, намјенске акције за укључивање заинтересованих страна и др.

За овај позив опредијељено је укупно 5 милиона еура, од чега финансирање путем Инструмента претприступне подршке (ИПА ИИИ) и Европског фонда за регионални развој  (ЕФРР) износи око 4,12 милиона еура. Партнери из Црне Горе и Албаније дужни су да по пројекту обезбиједе финансирање у обиму од 15% на националном нивоу, док осталих 85% финансира Европска унија кроз инструмент ИПА.

Максималан износ који се може опредијелити по пројекту износи 200.000 еура, а трајање пројеката ограничено је на 12 мјесеци.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?