Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Војиновић: Младим генерацијама понудити снажну визију будућности образовања

Објављено: 30.06.2022. 11:47 Аутор: Министарство просвјете

Делегација Владе Црне Горе, коју предводи министар просвјете Миомир Војиновић присуствовала је министарском Пред-самиту о трансформативном образовању, који се од 28-30. јуна 2022. године одржао у Паризу.

delegacija

Позив за учешће на Пред-самиту упућен је министрима широм свијета, са циљем заједничког разумијевања кључних елемената трансформације образовања. Самит пружа јединствену  прилику да се мобилише јавна и политичка посвец́еност новом путу за образовање, као и да се размијене искуства, дискутује о проблемима и могућностима на пољу образовања.Овај догађај је кључна прекретница на путу ка Самиту који ће бити одржан у Њујорку, 19. септембра 2022. године, на нивоу шефова држава.

pred-samit

Министар Војиновић је у свом излагању истакао да је образовање покретач глобалних трансформација ка правичнијим, инклузивнијим, зеленијим и дигиталнијим друштвима, те да младим генерацијама треба понудити снажну визију будуц́ности образовања, изграђену на основним вриједностима демократије, људских права и владавине права.

izlaganje

Националне консултације су, према ријечима министра Војиновића, показале да је потребно размишљати о свеобухватној стратегији из које ће се дефинисати правци развоја према нивоима образовања, као и да иновације и трансформација треба да почну од промјене курикулума који  ће бити интегрисан, примјењив, флексибилан, усаглашен за захтјевима савременог доба и тржишта рада.

„Важно је да настава буде занимљива, интерактивна, примјењива, изборна, истраживачка, практична и искуствена, као и да се јачају компетенције наставника за рад, комуникацију и опхођење с ученицима”, истакао је министар Војиновић, додајући да је потребно повец́ати улагања у школску инфраструктуру, архитектонску и информатичку опрему како би се одговорило на главне изазове и промовисао стимулативан и безбједан школски амбијент.

 Министар Војиновић је исказао потребу ревидирања програма обуке наставника, у циљу  ефикаснијег усклађивања са реформама образовања као и неопходну интеракцију између ученика, наставника и родитеља, везу између  наставног плана и програма са тржиштем рада.

У контексту реализације квалитетне  трансформације образовања, министар је апострофирао потребу већих јавних улагања, која су тренутно у Црној Гори  релативно ниска у поређењу са другим земљама и  износе 7,9%, те је  потребно  уложити напоре да се обезбиједи дугорочно, повец́ано и одрживо финансирање образовања.

Као примјер унапређења образовног система у Црној Гори, министар је навео Стратегију за дигитализацију образовног система 2022-2027 која је хармонизована са Дигиталним образовним акционим планом 2021-2027, а која, у сарадњи између ЕУ и земаља Западног Балкана, треба да се спроводи као приоритет, у синергији са осталим активностима Берлинског процеса повезаних са дигитализацијом, као што су Агенда повезаности и Заједничко регионално тржиште.

„Одржавање Глобалног самита и националне консултације које смо спровели у Црној Гори у циљу припреме за Самит, биле су идеална прилика да додатно обогатимо наша сазнања и чујемо глас свих кључних учесника образовног процеса, и то најприје дјеце, младих и наставника“, закључио је министар Војиновић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?