ЗАКУП ПОЉОПРИВРЕДНОГ ЗЕМЉИШТА У ДРЖАВНОЈ СВОЈИНИ

Пољопривредно земљиште је природан ресурс, важан за производњу хране, заштиту животне средине, очување културних пејзажа као и руралних подручја и омогућавање еколошких функција.

Као такво, оно није само основни фактор производње, него и основа прехрамбене сигурности становништва. Оно јесте највреднији природни ресурс од којег пресудно зависи развој и опстанак  руралног становнишва.

Земљиште се у дуготрајном процесу педогенезе споро образује али у процесу производње често врло брзо деградира. Због тога је потребно водити посебну бригу о заштити, унапређењу, уређењу и рационалном коришћењу пољопривредног земљишта.

Црна Гора посједује 334.048,8 ха укупно расположивог пољопривредног земљишта, што је чини око 24 % територије Црне Горе. Површина коришћеног пољопривредног земљишта износи 257.469,6 ха.

Како је величина пољопривредног земљишта због интезивне урбанизације и напуштања пољопривредне праксе у руралним подручјима у сталном опадању, један од кључних задатака јесте да се обезбиједи његово правилно кориштење и заштита од сталне конверзије у непољопривредна земљишта.

Пољопривредно земљиште у државној својини које се дужи период није користило и било у запуштеном стању представља значајан неискоришћени потенцијал. Како би се овакво земљиште валоризовало на одржив начин, кроз квалитетне пројекте из области пољопривреде, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде оглашава у закуп пољопривредно земљиште у државној својини.

Поред чињенице да Црна Гора има висок степен обрадивог земљишта по глави становника (0,49 ха), проблем представља уситњеност парцела, што додатно отежава озбиљнију индустријску производњу у области пољопривреде. Такође, неажурираност катастрских података о коришћењу и класи појединачне парцеле, које  може  знатно да одступа од реалне ситуације на терену, умногоме успорава цјелокупну процедуру давања у закуп земљишта.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?