Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Започете консултације у оквиру ИЦТ приоритета паметне специјализације

Објављено: 15.09.2021. 12:22 Аутор: Министарство економског развоја

Министарство економског развоја у сарадњи са Привредном комором Црне Горе данас је организовало Консултације у оквиру ИЦТ приоритета паметне специјализације, а у циљу прикупљања што више повратних  информација иновативне заједнице у процесу припреме Оперативног програма за имплементацију Стратегије паметне специјализације за период 2021-2024.

Наиме, Министарство ради на припреми Оперативног програма у сарадњи са представницима сва четири сектора – јавног, научноистраживачког, привредног и цивилног, а циљ је да овај програм прецизније дефинише приоритете дефинисане Стратегијом и предложи низ конкретних мјера подршке.

Испред Привредне коморе обратила се секретарка Одбора удружења информационих и комуникационих технологија, Нада Ракочевић, указујући на значајну улогу и велики допринос који је привредни сектор имао у оквиру процеса предузетничког откривања, уједно позивајући да својим проактивним учешћем допринесу да Оперативни програм буде квалитетна основа за унапређење економије базиране на знању, иновацијама и истраживању. Стратегија предвиђа јачање научно-истраживачке инфраструктуре, те снажење економије синергијским дјеловањем привреде и науке.

Konsultacije za ICT prioritet S3

Начелница Дирекције за иновације и технолошки развој у Министарству и координаторка Радне групе која ради на изради Оперативног програма, мр Маријета Барјактаровић Ланзарди, упутила је присутне на концепт паметне специјализације, методологију доношења Стратегије паметне специјализације Црне Горе 2019-2024, те значај укључивања шире јавности у процес програмирања за период 2021-2024. Такође, представљена су фокусна подручја у оквиру ИЦТ приоритета, синергије са другим секторима, као и препоруке експерта за ову област ангажованог од стране Удруженог истраживачког центра (ЈРЦ) Европске комисије. Улога Удруженог истраживачког центара била је кључна приликом израде стратегије, а остварен је и континуитет ове подршке кроз експертску подршку изради Оперативног програма, као пројекат чији је циљ представљање препорука за успостављање ефикасног имплементационог оквира за С3. Активности се реализују и уз подршку УНДП канцеларије у Подгорици.

У дијалогу са кључним актерима поменуто је неколико најзначајнијих идеја које би заједнички требало размотрити у наредном периоду а то су прије свега сарадња у процесу израде Стратегије дигиталне трансформације, релевантна фокусна подручја која реално могу бити реализована у периоду 2021-2024, те да фокус треба да буде стављен на кадровима у ИЦТ-ју и дигиталним вјештинама потребним за С3. Оцијењено је и да треба више разрадити дио око зеленог ИЦТ-ја, као и дио који се тиче мапирања ГИС технологија јер су подаци о простору релевантни за све секторе. Истакнут је значај статистичких података у смислу праћења кључних индикатора, а од изузетне важности би било и утврђивање мањих инструмената подршке који ће покренути развој иновативних идеја и рјешења и дати им иницијални импулс за даљи развој.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?