Evropski institut za inovacije i tehnologiju

Evropski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) osnovan je 2008. godine kao nezavisno tijelo koje promoviše inovacije svjetske klase, održivi rast i povećanje konkurentnosti EU kroz integraciju trougla znanja koji čine istraživanja, visoko obrazovanje i inovacija. Misija EIT-a je da doprinese održivom ekonomskom rastu i konkurentnosti Unije jačanjem inovacionih kapaciteta svih država članica i Unije kako bi se prevazišli glavni izazovi sa kojima se društvo suočava. Administrativni centar Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju nalazi se u Budimpešti.

Evropski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) usmjeren je na podsticanje inovacija i jačanje svoje podrške integraciji visokog obrazovanja u inovacioni ekosistem, posebno kroz promociju preduzetničkog obrazovanja i snažne interdisciplinarne saradnje između industrije i akademske zajednice, kao i prepoznavanje perspektivnih vještina kojima će budući inovatori rješavati globalne izazove, što uključuje napredne digitalne i inovacione vještine.

EIT je uspostavio inovacioni ekosistem sa više od 1200 partnera iz oblasti preduzetništva, istraživanja i obrazovanja kroz više od 40 kolokacijskih centara i sa preko 50% partnera iz poslovnog sektora (industrija, MSP-ovi i novoosnovana preduzeća). Rezultati EIT-a ogledaju se u više od 600 novih proizvoda i usluga, podršci za više od 1250 novoosnovanih preduzeća i inovativnih poduhvata, mobilizaciji spoljnih ulaganja u vrijednosti većoj od 890 miliona eura i stvaranju više od 6000 radnih mesta. Prve generacije od oko 1700 osoba koje su završile master studije sa oznakom EIT-a sada ulaze na tržište rada.

Djelovanje Instituta ostvaruje se kroz Zajednice znanja i inovacija (Knowledge and Innovation Community – KIC): velika evropska partnerstva koja povezuju organizacije u oblasti obrazovanja i istraživanja sa poslovnim organizacijama. EIT-ove zajednice dodjeljuju bespovratna sredstva, prate njihove aktivnosti, podržavaju njihovu saradnju i šire rezultate i primjere dobre prakse.

U okviru obrazovne komponente ZZI-jevi posebno sprovode aktivnosti na nivou master i doktorskih studija, kao i kurseva profesionalnog usavršavanja, te promovišu razvoj vještina povezanih sa inovacijama, unapređenje menadžerskih i preduzetničkih vještina, mobilnost istraživača i studenata, razmjenu znanja, mentorsvo i umrežavanje. Jedna od aktivnosti je i oblikovanje i sprovođenje akademskih aktivnosti sa oznakom EIT-a (EIT label).

Do sada je osnovano osam ZZI-jeva: InnoEnergy, Climate, Digital, Food, Health, Raw Materials, Manufacturing i Urban Mobility.

Za period 2021. - 2027. Komisija je predložila Strateški inovacioni plan (Strategic Innovation Agenda) kojim se definišu prioritetna područja i strategija EIT-a za sedmogodišnji period u skladu sa ciljevima i prioritetima programa Horizont Evropa. U narednom periodu planirana je konsolidacija postojećih ZZI-jeva u finansijskom, ali i operativnom smislu, pa je tako predviđeno otvorenije i transparentnije delovanje ZZI-jeva i osiguravanje finansijske održivosti. Dodatno, Regionalni program za inovacije (RIS), usmjeren na zemlje koje su skromni ili umjereni inovatori, a kojim se omogućava privlačenje i olakšavanje integracije potencijalnih novih partnera u ZZI-jeve, postaje obavezan dio strategija ZZI-jeva. U narednom periodu planirano je pokretanje pilota sa ciljem podrške razvoju inovacionog kapaciteta visokog obrazovanja.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?