Европски институт за иновације и технологију

Европски институт за иновације и технологију (EIT) основан је 2008. године као независно тијело које промовише иновације свјетске класе, одрживи раст и повец́ање конкурентности ЕУ кроз интеграцију троугла знања који чине истраживања, високо образовање и иновација. Мисија EIT-а је да допринесе одрживом економском расту и конкурентности Уније јачањем иновационих капацитета свих држава чланица и Уније како би се превазишли главни изазови са којима се друштво суочава. Административни центар Европског института за иновације и технологију налази се у Будимпешти.

Европски институт за иновације и технологију (EIT) усмјерен је на подстицање иновација и јачање своје подршке интеграцији високог образовања у иновациони екосистем, посебно кроз промоцију предузетничког образовања и снажне интердисциплинарне сарадње између индустрије и академске заједнице, као и препознавање перспективних вјештина којима ће будући иноватори рјешавати глобалне изазове, што укључује напредне дигиталне и иновационе вјештине.

EIT је успоставио иновациони екосистем са више од 1200 партнера из области предузетништва, истраживања и образовања кроз више од 40 колокацијских центара и са преко 50% партнера из пословног сектора (индустрија, МСП-ови и новооснована предузећа). Резултати EIT-а огледају се у више од 600 нових производа и услуга, подршци за више од 1250 новооснованих предузећа и иновативних подухвата, мобилизацији спољних улагања у вриједности већој од 890 милиона еура и стварању више од 6000 радних места. Прве генерације од око 1700 особа које су завршиле мастер студије са ознаком ЕИТ-а сада улазе на тржиште рада.

Дјеловање Института остварује се кроз Заједнице знања и иновација (Knowledge and Innovation Community – KIC): велика европска партнерства која повезују организације у области образовања и истраживања са пословним организацијама. EIT-ове заједнице додјељују бесповратна средства, прате њихове активности, подржавају њихову сарадњу и шире резултате и примјере добре праксе.

У оквиру образовне компоненте ЗЗИ-јеви посебно спроводе активности на нивоу мастер и докторских студија, као и курсева професионалног усавршавања, те промовишу развој вјештина повезаних са иновацијама, унапређење менаџерских и предузетничких вјештина, мобилност истраживача и студената, размјену знања, менторсво и умрежавање. Једна од активности је и обликовање и спровођење академских активности са ознаком EIT(EIT label).

До сада је основано осам ЗЗИ-јева: InnoEnergy, Climate, Digital, Food, Health, Raw Materials, Manufacturing и Urban Mobility.

За период 2021. - 2027. Комисија је предложила Стратешки иновациони план (Strategic Innovation Agenda) којим се дефинишу приоритетна подручја и стратегија EIT-а за седмогодишњи период у складу са циљевима и приоритетима програма Хоризонт Европа. У наредном периоду планирана је консолидација постојећих ЗЗИ-јева у финансијском, али и оперативном смислу, па је тако предвиђено отвореније и транспарентније деловање ЗЗИ-јева и осигуравање финансијске одрживости. Додатно, Регионални програм за иновације (RIS), усмјерен на земље које су скромни или умјерени иноватори, а којим се омогућава привлачење и олакшавање интеграције потенцијалних нових партнера у ЗЗИ-јеве, постаје обавезан дио стратегија ЗЗИ-јева. У наредном периоду планирано је покретање пилота са циљем подршке развоју иновационог капацитета високог образовања.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?