Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izvještaj o sprovedenim javnim konsultacijama zainteresovane javnosti povodom izrade Nacrta stambene politike Crne Gore za period do 2034. godine

Objavljeno: 02.08.2023. 10:44 Autor: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

IZVJEŠTAJ O SPROVEDENIM JAVNIM KONSULTACIJAMA ZAINTERESOVANE JAVNOSTI POVODOM IZRADE NACRTA STAMBENE POLITIKE CRNE GORE ZA PERIOD DO 2034. GODINE

U skladu sa članom 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija (“Službeni list CG”, broj 41/18) Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma uputilo je Javni poziv zainteresovanoj javnosti (organima, organizacijama, udruženjima i pojedincima) da se uključe u početnu fazu pripreme Nacrta stambene politike Crne Gore za period do 2034. godine i dostave svoje inicijative, prijedloge, sugestije i komentare u elektronskom obliku na e-mail adrese: irena.prelevic@mepg.gov.me i natasa.ceranic@mepg.gov.me, u pisanom obliku pisarnici Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, radnim danima od 10 do 12 časova, ili poštom na adresu IV Proleterske brigade 19, Podgorica, sa naznakom „Javne konsultacije – izrada Nacrta stambene politike Crne Gore za period do 2034. godine.“

Javne konsultacije su počele 11. jula 2023. godine i trajale su 15 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stranici Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i portalu e-uprave.

U periodu određenom za konsultovanje dostavljen je predlog od strane NVU “Mreža za otvoreni dijalog”, koji je dostavljen blagovremeno. Dostavljeni predlozi/sugestije odnose se na sljedeće principe:

  • Dostupnost stambenih jedinica socijalno ugroženim kategorijama;
  • Poresku politiku;
  • Okončanje segregacije određenih grupa stanovništva;
  • Stambena politika u kontekstu regionalnih migracija;
  • Politiku prema podstanarima;
  • Mjere suzbijanja ilegalne gradnje;
  • Prijetnju od procesa džentrifikacije;
  • Povećanje kvaliteta gradnje;
  • Usaglašenost politike sa zelenom agendom; i
  • Adekvatnu primjena principa humane gradnje.

Takođe, dostavljena je inicijativa za usmjeravanje Nacrta stambene politike Crne Gore na mlade i podršku mladima u cilju rješavanja stambenog pitanja od strane NVO “Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore.”

Novi potencijalni program stambene politike za koji se zalaže navedena organizacija i koji je predmet interesovanja upućene inicijative, adresira problem rješavanja stambenog pitanja kao glavnog parametra održive stambene politike i kvaliteta života uopšte. Rješenjem takvog izazova koji se postavlja kao primarni, pozitivno bi se uticalo i na mnoge druge aspekte socijalne politike.

U okviru navedenih predloga istaknuto je da je nužna inovativnija stambena politika koja bi omogućila pristupačnije stambene opcije kako bi mladi imali mogućnost da sačuvaju više resursa za ulaganje u svoje obrazovanje, poslovne poduhvate i štednju. Kroz olakšano rješavanje stambenog pitanja, mladi bi dobili priliku za siguran i stabilan početak života, dok bi država ubirala plodove ekonomske osnaženosti koja bi bila izraz veće aktivnosti u građanskom sektoru, smanjenju socijalnih troškova i zadržavanja perspektivnih mladih u državi.

Takođe, NVO “Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore” je dostavila i inicijativu za izgradnju novog studentskog doma i poboljšanje uslova u postojećim.

Navedene predloge/sugestije, za koje je istaknuto da je važno da budu osnova buduće stambene politike u Crnoj Gori, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma će razmotriti tokom rada na pripremi ovog finalnog dokumenta.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?