Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Popović: Crnogorski interkulturalizam u Ujedinjenim Nacijama

Objavljeno: 13.10.2023. 12:45 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Na poziv Fondacije za podršku Ujedinjenim Nacijama (FSUN) u partnerstvu sa organizacijom GlobalMindED, v.d. Generalna direktorica Direktorata za interkulturalizam pri Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, dr Ljudmila Mila Popović je učestvovala na specijalnom događaju u Ujedinjenim Nacijama u Njujorku posvećenom transformaciji obrazovanja kroz diverzitet i inkluziju.

Navedeni ko-organizatori su pozvali izabrani krug globalnih stručnjaka za ova pitanja na specijalni sastanak koji razmatra nove standarde u obrazovanju i ekonomiji zarad boljeg definisanja budućnosti zapošljavanja, profilisanju budućih ljudskih resursa i ljudskih prava u digitalnom dobu.

Dr Popović sa Dženet Salazar (Janet Salazar) lijevo, Predsjednica Fondacije za podršku Ujedinjenim Nacijama (FSUN), Kerol Karter (Carol Carter) desno, Osnivačica i izvršna direktorica GlobalMindED

Popović je dala doprinos ovom forumu naslovljenom “Transformisanje finansijskih granica u obrazovanju, sredini i ekonomiji” kroz njen fokus na opismenjavanje mladih za budućnost, njihovu spremnost za učešće u novoj, post-informativnoj ekonomiji, i osnaživanje diverziteta i procesa inkluzije kroz promociju interkulturalizma u obrazovanju i društvu. Kako je istakla Popovic, transformacije svih formi investiranja u obrazovanje i novu ekonomiju baziranim na univerzalnim humanističkim vrijednostima i univerzalnim ljudskim pravima, sa posebnim osvrtom na mlade i prava mladih na budućnost, su od vitalnog značaja za svaku zemlju i cijeli svijet.

Popović je predstavila Direktorat za interkulturalizam Crne Gore kao jedinstvenu društvenu i institucionalnu inovaciju na svijetu i naglasila posebnu posvećenost Direktorata budućnosti ljudskih prava i prava na budućnost kao uzročno-posljedičnu veze između poštovanja univerzalnih ljudskih prava i mogućnosti ostvarenja ciljeva održivog razvoja.

Govoreći o modernom dobu i globalnim trendovima, dr Popović je kazala da se čovječanstvo nalazi između dva velika pritiska - egzistencijalnih rizika (trovanja životne sredine, migracija, ratova i siromaštva), i, sa druge strane, konvergencije tehnologija kao što su vještačka inteligencija i bioinženjering. Mogućnost za pozitivno usmjeravanje tehnologije ka rješavanju egzitencijalnih problema se nalazi upravo u društvenoj koheziji, saradnji i zajedništvu. U doba takvog tehnološkog razvoja i sveopšte digitalizacije i kodiranja života i živih bića, sve će više biti važne humanost i humanističke vrijednosti, univerzalna prava i univerzalne vrijednosti koje nas povezuju u empatiji jednih prema drugima i čine osnov interkulture – kulture inter-bića. Zaštita biodiverziteta i kulturnog diverziteta, koji su bogatstvo Crne Gore, su od primarnog značaja.

Inkluzivnost, drustvena kohezija i integracije su ključ za naš opstanak i dalji razvoj. Zaštita ljudskih prava je preduslov za ostvarivanje opste ljudske bezbjednosti zarad održivog razvoja. Ova vitalna sprega između ljudskih prava, ljudske bezbjednosti i održivog razvoja čini osnove politike interkulturalizma, čiji su postulati miran suživot, solidarnost i su-odogovornost, i prava svih na plemenitiju budućnost.

Zaštitom svog izuzetnog biodiverziteta i razvojem punog potencijala svog kulturnog diverziteta, Crna Gora može postati jedinstveni model – zemlja interkulture. Kao regionalni stabilizator i mirotvorac, i model održivog razvoja koji je obećala postavši prva ekološka država na svijetu, Crna Gora ima izuzetne potencijale za društvenu inovaciju ključnu za planetarnu bezbjednost i razvoj. Svijetu je potrebna nova vizija, ujedinjujući narativ – novi etički i estetički kod za budućnost. Kroz viziju interkulturalizma, jedinstva u raznolikosti, Crna Gora može da da svoju jedinstvenu smjernicu ljudskoj harmoniji i planetarnom opstanku i potencijalnoj renesansi čovječanstva.

Slika „Prijatelj mira“ Vaska Taškovskog

Promovišući takvu ulogu Crne Gore, dr Popović je razgovarala sa gospodinom Vilijemom Kenedijem (William Kennedy), višim direktorom za programe u Kancelariji za partnerstva Ujedinjenih Nacija, sa kojim je razmatrala mogućnosti za sradnju Direktorata za interkulturalizam i te UN agencije na plasiranju crnogorske vizije interkulturalizma u programe ove kancelarije kao i program predstojećeg UN Samita o budućnosti u 2024. godini.

Sa ciljem izdizanja statusa i plemenite misije Crne Gore kroz interkulturalizam, Popović je posjetila Misiju Crne Gore u Ujedinjenim Nacijama i sastala se sa Ambasadorom Vladimirom Vučinićem i savjetnikom Damirom Šabanovićem. Naši zvaničnici su razgovarali o važnosti zajednišva i ujedinjene saradnje ka plasiranju Crne Gore na veću instancu globalnog odlučivanja kroz predstojeću strategiju za uvođenje Crne Gore u Savjet bezbjednosti UNa. Direktorat za interkulturalizam je jedinstvena institucionalna inovacija Crne Gore koja može doprinijeti da se naš zemlja, kao kandidat, izdvoji po izuzetnosti.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?