Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Како до млијека које задовољава ЕУ критеријуме слушали фармери из Берана и Бијелог Поља

Објављено: 24.10.2018. 22:00 Аутор: МПРР

MPRRMPRR

На који начин се постиже бољи квалитет млијека које се производи на фарми, а самим тим постиже већа конкуретност на тржишту, слушали су данас пољопривредни произвођачи из Берана и Бијелог Поља.

Представници Министарства пољопривреде и руралног развоја едукативним радионицама у овим општинама наставили су нови циклус обуке за фармере, с циљем подизања свијести о важности унапређења квалитета сировог млијека које производе, а које предају мљекарама или сами прерађују на газдинствима. Претходне радионице одржане су на Жабљаку и Улцињу.

Квалитет сировог млијека везан је за број бактерија и број соматских ћелија у млијеку. Број бактерија је показатељ хигијене на фарми, хигијене приликом муже и начина чувања сировог млијека до тренутка откупа, док су соматске ћелије показатељ здравственог стања музног грла. Прописани стандарди за број бактерија И број соматских ћелија постиже се само уз стриктно поштовање основних хигијенских услова при мужи, спровођењем муже на прописан начин и правилних поступака са млијеком након муже.

Програм обуке реализује се у оквиру Националног програма за унапређење квалитета сировог млијека, који има за циљ унапређење квалитета сировог млијека у Црној Гори, у складу са динамиком дефинисаном у оквиру приступања ЕУ. Кроз досадашњу едукацију и подстицајне мјере - додатне премије за виши квалитет млијека и мјере бесповратне подршке за набавку опреме за мужу и чување млијека, постигнути су значајни резултати. Током протеклих неколико година проценат млијека у складу са ЕУ критеријумима на црногорским фармама је растао. У 2108. години 51% откупљеног млијека крављег млијека је у складу са ЕУ стандардима, а 90% код откупљеног козијег и овчјег млијека. Ови подаци су охрабрујући, имајући у виду упоредно претприступно искуство земаља ЕУ у овој области, гдје је тај процес трајао дужи низ година. Министарство ће заједно са фармерима наставити да ради на унапређењу квалитета сировог млијека, како би сво млијеко које се производи на црногорским фармама било усклађено са ЕУ захтјевима.

Конкретно, према нашем законодавству број соматских ћелија у сировом млијеку мора бити мањи од 400.000 у милилитру млијека и та граница је усаглашена са оном у ЕУ, док ће се број бактерија постепено смањивати. Тренутно дозвољена граница за број бактерија је 1.000.000 док ће од 01. јануара 2019. године тај број бити 600.000 бактерија у милилитру млијека.

Стога је битно да фармери овом питању посвете посебну пажњу, како би постали конкуретнији, имали сигуран пласман, а самим тим и остваривали веће приходе на газдинству. Добра посјећеност до сада одржаних радионица је знак да црногорски фармери разумију важност подизања квалитета и унапређења сопственог пословања.

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?