Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПРАВА ДЈЕТЕТА У МЕЂУНАРОДНОМ ПРАВУ

Објављено: 24.12.2018. 13:00 Аутор: Љ.Ј

Сва дјеца од рођења до 18 година старости заштићена су по међународном праву.

“Сва дјеца имају иста права. Влада, породице и сва лица која су у контакту са дјецом морају да их штите и третирају на одговарајући начин.” Конвенција о правима дјетета (1989).

Дјечја права призната су на међународном нивоу кроз међународне споразуме, које су владе ратификовале. Црна Гора ратификовала је Конвенцију о правима дјетета (ЦРЦ), усвојену у окриљу Уједињених нација, те Европску конвенцију о људским правима (ЕЦХР), као И бројне друге међународне и регионалне споразуме који гарантују свеобухватну заштиту дјечјих права.


ЗАПАМТИ

  • Имаш право на живот, опстанак и развој, то је то дар који припада само теби и, по закону, нико ти га не може одузети.
  • Имаш право на име, држављанство, да знаш ко су ти родитељи и право да се они брину о теби.
  • Имаш право на своје мишљење и идеје и треба ти се омогућити да их слободно изразиш.
  • Имаш право да будеш укључен/а у доношење одлука које те се тичу.
  • Имаш право на приступ правди, као и право на слободу и безбједност.
  • Имаш право да будеш заштићен/а од свих облика насиља, занемаривања и злостављања и да не будеш злоупотријебљен/а или лоше тертиан/а.
  • Имаш право на приватност.

Ово су само нека од права које гарантују међународни и регионални документи који се односе на заштиту твојих права.

Конвенција о правима дјетета (ЦРЦ)

Црна Гора је 2006. године ратификовала Конвенцију о правима дјетета. Конвенција гарантује свеобухватну заштиту права за свако дијете на свијету, укључујући право на живот, опстанак и развој, право дјетета да се његово мишљење чује у свим радњама и поступцима који га се тичу, право дјетета да се поштује његов набољи интерес, као и право на једнаку заштиту права. Конвенција успоставља и стандарде за поштовање права дјеце у области образовања, здравствене заштите, социјалне и дјечије заштите, правосуђа и др. Црна Гора је ратификовала и опционе протоколе уз Конвенцију. Посебно је значајан Опциони Протокол о комуникацијским процедурама који даје могућност дјеци да се обрате Комитету за права дјетета, онда када заштиту својих права не могу да остваре пред домаћим судовима.

 

Европска конвенција о људским правима (ЕЦХР)

Црна Гора је 2004. године ратификовала Европску конвенцију о људским правима и основним слободама, која гарантује низ права, како одраслима, тако и дјеци. Права која се наводе у Конвенцији укључују и: право на живот, право на заштиту од тортуре и било ког другог окрутног и понижавајућег поступања, слободу од ропства, право на правично суђење, право на поштовање приватног и породичног живота, као и право на образовање. Једнако као и одрасла лица, дјеца могу да се жале пред црногорским судовима, а онда када заштиту својих права не могу да остваре пред домаћим судовима могу се жалити Европском суду за људска права.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?