Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Активности на реализацији инвестиције - отварање фабрике чипса и смокија у Црној Гори

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Александар Стијовић и директор Директората за пољопривреду мр Мирослав Цимбаљевић посјетили су погон инвеститора фабрике чипса и смокија, бренда Випа, како би се увјерили у све потенцијале и технологију производње која је планирана да се пренесе у фабрику која ће бити отворена у Црној Гори у наредним мјесецима.

Инвеститори су информисали министра да у складу са ранијим договором намјеравају  покретање 4 производна погона и то погона за производњу смокија, погона за производњу чипса, погона за производњу пиреа и погона за производњу смрзнутог помфрита.

Покретањем фабрике чипса и осталих погона као и изградњом модерних складишта за кромпир, произвођачима кромпира у Црној Гори ће бити обезбијеђен сигуран пласман на тржиште док ће производима бити додата вриједност што ће утицати и на побољшање националне економије.

„Имали смо прилику да видимо погон у раду који ће бити имплементиран у Црној Гори, и која сада ради са више од 200 запослених и  увјерени смо да је овај пројекат има будућност, да је самоодржив и од великог значаја за Црну Гору и да очекујемо да трајно ријешимо ситуацију на тржишту кромпира у Црној Гори, али и значајно унаприједити ситуацију у области пољопривреде у Црној Гори“ рекао је Министар Стијовић.

Инвеститори су препознали озбиљност у раду, посвећеност и искрен приступ овог министарства и захвалили министру на конкретним потезима којима убрзава и олакшава покретање инвестиције. Констатовали су и да су захваљујући доброј сарадњи са црногорским компанијама који су захваљујући и подршци министарства увезли готово 1500 тона кромпира из Црне Горе и да је одличан квалитет црногорског кромпира, као и могућност да се добија у раним и касним мјесецима како у јужним и сјеверним општинама био један од кључних елемената за одлуку о локацији будуће фабрике.

Реализација пројекта је већ у току и читав низ корака је већ направљен. У току је процес имплементације, и план је да се у наредних неколико мејсеци фабрика постави у погон. Нађен је најбољи модел да инвеститор као правно лице уложи у изградњу складишног и прерадног погона за прераду кромпира. Инвеститор је већ купио земљиште и у фази је подизања објекта. 

За сировинску базу за потребе фабрике чипса, констатовано је да поред постојећих биће потребно да се засаде додатне површине кромпира од око 300 до 400 ха. На овај начин читав сектор добија на значају, отварају се нова радна мјеста кроз кооперантску мрежу, мјесто инвестиције постаје препознатљиво и атрактивно за нове инвеститоре.

Договорено је да произвођачи добијају могућност сигурног откупа по стабилним цијенама, уз дугорочно планирање производње и обавезно потписивања уговора са инвеститором. Потребне количине су планиране на око 10 000 тона. Садни материјал биће обезбеђиван кооперантима и договорено је да компанија отвори и пољопривредну апотеку како би снизила марже за набавку садног материјала који би се користио као сировинска база.

Улагање у сектор пољопривреде у Црној Гори отвара могућност да се прошири производња и да још већи број пољопривредника, а посебно младих уз помоћ државе покрене или омасови већ постојећу производњу.

Показујемо  да конкретне мјере и активности дају резултате,  а модел ће бити примењен и у свим осталим секторима пољопривреде.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4 Фото: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?