Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора добила 30 милиона еура у оквиру пакета енергетске подршке ЕУ

Објављено: 02.12.2022. 13:21 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Потпредсједник Владе и министар капиталних инвестиција мр Ервин Ибрахимовић и Амбасадорка Кристина Попа састали се данас како би разговарали  о важним питањима од заједничког интереса у вези с енергетским и транспортним агендама и цјелокупном политичком ситуацијом у земљи.

На почетку разговора амбасадорка Попа је потврдила да Европска комисија обезбјеђује за својих шест партнера са Западног Балкана пакет енергетске подршке од милијарду еура и информисала потпредсједника Ибрахимовића да ће у оквиру  тог плана, ЕУ  у јануару 2023. обезбиједити бесповратна средства у износу од 30 милиона еура у корист грађана Црне Горе.

Како је амбасадорка истакла основни циљ овог пакета подршке је да се ублажи утицај високих тржишних цијена енергије како би се заштитила мала предузећа и угрожена домаћинства.

Потпредсједник Ибрахимовић и амбасадорка Попа су размијенили ставове и о осталим темама важним за област енергетике, конкретно о потреби да почне са радом и функционално “дан-унапријед” тржиште електричне енергије и увезивања са сусједним тржиштима, убрзавања преласка на тржишне шеме подршке за обновљиву енергију, те усвајања закона о безбједности снабдијевања нафтним дериватима и успостављања органа за складиштење обавезних резерви нафте.

Саговорници су се сагласили да су све ово приоритети који су наведени у годишњем извјештају о приступању Црне Горе и који су кључни за енергетску безбједност земље у актуелном геополитичком контексту.

Амбасадорка је такође поновила да Европска унија са забринутошћу прати домаћу политичку ситуацију и њен утицај на реформе и истакла да сви политички актери треба да се концентришу на стварање консензуса и да се уздрже од било каквог дјеловања које би могло додатно продубити институционалну кризу и поткопати демократске институције. Додала је такође да напредак Црне Горе у приступању ЕУ захтијева од свих политичких актера да подрже функционалност правосудних и демократских институција.

Данашњи састанак је потврда да ЕУ и даље види Црну Гору као свог партнера. Разговарали смо о пакету подршке Европске комисије за превазилажењу енергетске кризе и развоју сектора саобраћаја.

Вјерујем да износ који ће бити опредијељен Црној Гори за превазилажење енергетске кризе представља значајан финансијски импулс, у иначе изазовним условима ако имамо у виду стање јавних финансија, али са друге стране је и опомена да морамо бити координисанији и посвећенији процесу реформи и унапређењу стандарда, уколико желимо да будемо у прилици да повучемо већи износ средстава из доступних фондова“ истакао је потпредсједник владе ибрахимовић додајући да

„Оно на чему инсистира Министарство капиталних инвестиција јесте да средства морају примарно имати за циљ очување социјалне стабилности и мира, и да у том смислу морају бити усмјерена ка очувању стандарда становништва, и ликвидности малих и средњих предузећа. Са друге стране, дио средстава мора бити усмјерен ка развојним компонентама, не потрошно, јер уосталом вријеме је да се Црна Гора са гашења тренутних пожара оријентише ка стратешким циљевима, ка којима ће усмјеравати све расположиве ресурсе, како би се осигурао дугорочан, одржив и инклузиван развој, примјерено потребама свих наших грађана и привреде.“

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?