Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора има стабилне јавне финансије и може да плаћа све обавезе

Као посљедица неспоразума и политичких спинова, претходних дана у јавности су се појавиле нетачне информације о томе да смо од Европске уније тражили да преузме или отплати дуговања која имамо према кинеским повјериоцима. Наглашавамо да Црна Гора има капацитет да сервисира све своје финансијске обавезе, али и да јесмо и увијек ћемо бити отворени за сарадњу са нашим европским партнерима, како бисмо темељним анализама дошли до најповољнијих могућих услова када је ријеч о финансирању стратешких пројеката у Црној Гори, какав је и ауто-пут.

У циљу истинитог информисања, а поводом недавних спекулација у јавности о кредиту за изградњу прве дионице аутопута који је Црна Гора закључила са ЕXИМ банком, Министарство финансија и социјалног старања још једном истиче да су јавне финансије Црне Горе одрживе. У Предлогу буџета за 2021. годину предвидјели смо средства за отплату и сервисирање свих кредитних обавеза у овој години. Црна Гора има стабилне и одрживе јавне финансије и може редовно финансирати сва своја дуговања и обавезе према међународним партнерима. То постижемо захваљујући правовременој емисији обвезница, али и увођењем програмског буџета који је помогао при рационализацији и смањењу непотребних трошкова. Планирамо да фискални дефицит, са нивоа од преко 10% у 2020, ове године спустити до нивоа од 3%, колико је прописано Мастрихтским критеријумима. Закључно са 15. априлом 2021, приходи и расходи државног трезора су на нивоу предвиђеном предлогом буџета предатом Скупштини на усвајање. Бруто јавни дуг је на нивоу од 97% БДП-а (смањење са 105% из децембра 2020), док је нето јавни дуг на нивоу од 85% (смањење са 89% из децембра 2020). 

Такође, јавне финансије су стабилне, осигурали смо ликвидност и не видимо потребу за додатним задужењима ове, а вјероватно ни сљедеће године.

Циљ је да увећамо, односно учврстимо степен интеграције црногорске економије са Европском унијом, укључујући изворе финансирања, остајући при томе отворени за сарадњу са нашим партнерима ван ЕУ. Црна Гора, као чланица НАТО-а и сљедећи пуноправни члан европске породице, природно тежи да буде одржива европска економија. Туризам, који директно утиче на скоро четвртину БДП-а, примарно је везан за земље ван ЕУ. Исти је случај са инвестицијама у привреди и сектору некретнина, као и у инфраструктурним пројектима, који су од фундаменталног значаја за одрживи развој. С тим у вези, а имајући у виду нашу географску позицију и стратешке циљеве, Црна Гора, прије свега као европска земља, треба да успоставља и развија партнерске односе у овим областима и са земљама ЕУ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?