Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Делегација МПНКС учествовала на конференцији "Мапа пута научне дипломатије југоисточне Европе: СЕЕИИСТ" у Берну

На позив швајцарског министра вањских послова Игнациа Касиса, Делегација МПНКС на челу са министарком проф. др Весном Братић, коју су још сачињавали државна секретарка Милица Кадовић и ВД генерални директор Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и међународну сарадњу Горан Дробњак, учествовала је на конференцији  ''Мапа пута научне дипломатије Југоисточне Европе: СЕЕИИСТ (Соутх Еаст Еуропеан Интернатионал Институте фор Сустаинабле Тецхнологиес)'' 13. и 14. септембра у Берну. Поред делегације МПНКС испред Црне Горе је учествовала и делегација нашег МВП-а на челу са министром Ђорђем Радуловићем.

Учешће на конференцији представља примјер сарадње земаља Западног Балкана са Европском унијом, као и допринос процесу интеграција. Тема конференције, СЕЕИИСТ,  представља један од најзначајнијих регионалних пројеката у области науке који се имплементира унутар међународног концепта научне дипломатије уопште.

У свом излагању на Конференцији, министарка проф. Др Весна Братић се захвалила домаћинима на сјајном састанку који је, упркос пандемији,  омогућуо да званичници на високом нивоу додатно охрабре иницијативу Међународног института за одрживе технологије на простору Југоисточне Европе. Такође, министарка је истакла да реализацијом овог изванредног пројекта, Црна Гора препознаје огромну развојну прилику за јачање научне заједнице, здравствену заштиту грађана, као и за јачање цјелокупне заједнице, а не само појединачних земаља које ће имати то задовољство да граде институт на својој територији.

„Ми ћемо користити најбољу праксу и учити од ЦЕРН-а (Европског Савјета за нуклеарна истраживања) и СЕСАМЕ-а (Синкротонског зрачења за експерименталну науку и примјене на Блиском истоку), гдје наука превазилази изазове које традиционална отворена питања стављају пред конвенционалну дипломатију у најтежим историјским тренуцима и конфликтима. Захвални смо за снажну подршку ЕУ за развој овог пројекта, који ће омогућити интеграцију Међународног института за одрживе технологије у европску истраживачку заједницу.“, изјавила је министарка Братић.

Пројекат СЕЕИИСТ је један од највећих регионалних развојних, научно-технолошких пројеката и за Црну Гору, која је у конкуренцији да се такав један објекат института или једног његовог дијела у наредном периоду изгради и код нас.

С обзиром на учешће и допринос Црне Горе у овом пројекту од почетка, али и на најконкретније услове од свих представника земаља региона, које је министарка Братић изнијела на конференцији наводећи зашто би овакав објекат био изграђен у Црној Гори, постоји одређена нада да ће се то и остварити у наредном периоду.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?