Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка проф. др Весна Братић узела активно учешће на Генералној конференцији ИАЕА

Објављено: 22.09.2021. 13:36

Министарка просвјете, науке, културе и спорта у Влади Црне Горе, проф. др Весна Братић, са својом Делегацијом из  Црне Горе узела је активно учешће на 65. редовном засиједању Генералне конференције Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА), које се одржава у Бечу, у Републици Аустрији, у периоду од 20 – 24. септембра 2021. године. 

Током првог дана засиједања, поред осталих шефова Делегација, учесницима се обратила и министарка Братић, која је посебно указала на досадашњу дугу и изузетно добру сарадњу Црне Горе и ИАЕА , имајући у виду да је Црна Гора, као једна од шест република бивше СФРЈ, управо била и један од оснивача Међународне агенције за атомску енергију. 

Црна Гора, како је министарка Братић истакла, снажно подржава све активности ИАЕА кроз слоган „Атоми за мир и развој“, усмјерене на мирољубиву употребу нуклеарне енергије и њену примјену у разним сферама живота и рада, какве су здравље људи, ветерина, биотехнологија, одрживи развој, заштита животне средине, као и заштита културно-историјског насљеђа. 

Она је посебно указала на захвалност коју Црна Гора има према Агенцији у Бечу, у свјетлу борбе против актуелне пандемије  ЦОВИД19, када је ИАЕА била донатор значајне помоћи у тестовима, реагенсима, личној заштитној опреми, црногорским институцијама, у првом реду Институту за јавно здравље и Специјалистичкој ветеринарској лабораторији. Црна Гора, према њеним ријечима и даље, са своје стране, наставља са унапређивањем сарадње на овоме плану, па тако активно учествује и у великој иницијативи ИАЕА, под називом ЗОДИАЦ, посвећеној спрјечавању пандемије ЦОВИД-19 али и свих потенцијалних будућих пандемија.

Црна Гора ће, према ријечима Министарке, активно узети учешће и у новој НУТЕЦ иницијативи, која ће за циљ имати заштиту мора и приобаља од пластичног отпада, а активно ће наставити, у сарадњи са  ИАЕА и земљама регионана, да реализује регионални пројекат посвећен развоју људских ресурса у оквиру Иницијативе за успостављање Међународног института за одрживе технологије Југоисточне Европе (СЕЕИИСТ).

Делегација је јуче, у просторијама УН-а, у Виенна Интернатионал Центру имала састанак са замјеницом генералног директора за област нуклеарних наука и апликација, Најат Мокхтар. Главна тема састанка била је сарадња са Међународном агнцијом за атомску енергију у области нуклеарних наука.

IAEA

С обзиром да је у току израда нове Стратегије научно – истраживачке дјелатности, а да је Црна Гора укључена у два истраживачка пројекта, за област медицине – радиотерапије 3Д конформална и област истраживања мора и приобаља, министарка Братић је нагласила да би подршка ИАЕА у том смислу, за нас била од изузетног значаја. Интезивирање сарадње могло би се реализовати кроз мобилност истраживача, заједничке истраживачке радове, учешће на састанцима, размјену информација, објављивање научних радова и резултата пројектних активности, као и набавку опреме уз координацију са Одсјеком за техничку сарадњу. Програм стажирања (Ресеарцх феллоwсхип) у лабораторијама ИАЕА, препознат је као кључни корак у интезивирању сарадње са овом престижном агенцијом.

 „Црна Гора има тежњу да  лабораторије ЦЕТИ, Инстутута за јавно здравље и ПМФ-а добију статус колаборативног центра,  због чега би нам било задовољство да угостимо научнике из одсјека за нуклеарне науке и апликације”, додала је Братић.

Госпођа Мокхтар се захвалила на учешћу наше делегације на Конференцији и прихватила позив за посјету установама у Црној Гори које сарађују са ИАЕА и којима је потребна њихова асистенција, уз обећање да ће Црна Гора имати пуну подршку Међународне агенције за атомску енергију, како у изради стратегија,  тако и у осталим сегментима сарадње.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?