Државе под појачаним надзором ФАТФ-а-24. фебруар 2024. године

Објављено: 19.03.2024. 08:33 Аутор: СФОП

Париз, 24. фебруар 2024. године 

Државе које су под појачаним надзором ФАТФ-а

Бугарска, Буркина Фасо, Камероон, Демократска Република Конго, Хрватска, Хаити, Јамајка, Кенија, Мали, Мозамбик, Намибиа, Нигерија, Филипини, Сенегал, Јужна Африка, Јужни Судан, Сирија, Танзанија, Туска, Вијетнам, Јемен

 ДРЖАВЕ КОЈЕ ВИШЕ НИСУ ПОД ПОЈАЧАНИМ НАДЗОРОМ ФАТФа

Барбадос, Гибралтар, Уганда, Уједињени Арапски Емирати

Државе које су под појачаним надзором ФАТФа активно раде са ФАТФ-ом на уклањању стратешких недостатака у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма (ТФ) и финансирања пролиферације. Када ФАТФ објави да је држава под појачаним надзором, то значи да се држава обавезала да ће брзо да уклони утврђене стратешке недостатке у оквиру договореног временског периода и иста подлијеже појачаном надзору. Ова листа се често назива „сива листа“.

ФАТФ и регионална тијела која функционишу по узору на ФАТФ (ФАТФ-стyле регионал бодиес - ФСРБс) настављају да раде са доље наведеним државама које извјештавају о напретку који је остварен по питању уклањања утврђених стратешких недостатака. ФАТФ позива ове државе да ефикасно спроводе своје договорене акционе планове и то у договореним временским оквирима. ФАТФ поздравља њихову посвећеност и помно ће пратити њихов напредак. ФАТФ не позива на примјену продубљене провјере и праћења пословања клијента у вези са овим државама. Стандарди ФАТФ-а не предвиђају смањење ризика или престанак пословања са  читавом групом клијената, али позивају на примјену приступа заснованог на процјени ризика. Стога, ФАТФ подстиче своје чланице да приликом својих анализа ризика узму у обзир информације наведене у даљем тексту.

ФАТФ континуирано идентификује додатне државе које имају стратешке недостатке у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације. Један број држава још увијек није разматран од стране ФАТФ-а и ФСРБ-а, али ће временом и оне бити разматране.

ФАТФ пружа одређену флексибилност државама које , на добровољној основи, у прописаним роковима не извјештавају  о оствареном напретку. ФАТФ је од октобра 2023. године  преиспитао напредак сљедећих земаља: Барбадос, Бугарска, Буркина Фасо, Хрватска, Демократска Република Конго, Гибралтар, Јамајка, Мали, Мозамбик, Нигерија, Филипини, Сенегал, Јужна Африка, Јужни Судан, Танзанија, Турска, УАЕ и Уганда. За наведене државе, у наставку су дата ажурирана обавјештења. Државе: Камерун, Хаити, Сирија, Вијетнам и Јемен су одлучиле да одложе извјештавање; према томе, претходна обавјештења објављена у вези са овим државама наведена су у наставку, али она не морају нужно да одражавају најновији статус система СПН/ФТ у овим државама. Након извршених провјера, ФАТФ је такође идентификовао Кенију и Намибију као државе под појачаним надзором.

БУГАРСКА 

Од октобра 2023. године Бугарска се на високом политичком нивоу обавезала да ц́е сарађивати са ФАТФ-ом и Манивалом (МОНЕYВАЛ) на јачању ефикасности свог система спречавања прања новца и финансирања тероризма (у даљем тексту: СПНФТ). Бугарска је предузела кораке у циљу унапређења свог система СПНФТ укључујући отклањање недостатака у односу на степен техничке  усклађености система у односу на Препоруке 6,10 и 24.  Бугарска треба да настави да ради на спровођењу  свог акционог плана како би се отклонили стратешки недостаци, укључујући и сљедеће: (1) спровести своју националну стратегију за БППН/БПФТ усвајањем свеобухватног акционог плана; (2) отклонити преостале недостатаке утврђене у односу на  техничку усклађеност; (3) приказати почетак примјене надзора заснованог на процјени ризика за поштанске оператере који врше услуге преноса новца, услуге замјене валута и агенте за некретнине и успостављање контроле уласка на тржиште за ВАСП и поштанске оператере који пружају услуге преноса новца; (4) омогућити да су информације о стварном власништву које се чувају у Регистру тачне и ажурне; (5) завршити имплементацију аутоматизованог система како би се обезбиједило аутоматизовано одређивање приоритета код извјештаја о сумњивим трансакцијама; (6) унапређење истрага и кривичног гоњења различитих врста прања новца у складу са ризицима, укључујуц́и корупцију на високом нивоу и организовани криминал; (7) обезбиједити да се конфискација спроводи као циљ националне политике; (8 осигурати оспособљеност органа за спровођење паралелних финансијских истрага у свим истрагама о тероризму; (9)  отклонити недостаке у примјени  оквира  за примјену циљаних финансијских санкција у вези са ФТ и финансирањем пролиферације (ТФС); и (10) идентификовати подскуп невладиних организација које су најрањивије да буду злоупотребљене за ФТ  и приказати почетак примјене надзора заснованог на процјени ризика како би се спречила злоупотреба у сврхе ФТ.

БУРКИНА ФАСО

Од фебруара 2021. године, када се Буркина Фасо на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Буркина Фасо је предузела кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ, укључујући повећање броја истрага и гоњења у складу са профилом ризика државе. Буркина Фасо ће наставити да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) јачање ресурса свих надзорних органа за спречавање ПН/ФТ и спровођење надзора над финансијским институцијама и нефинансијским институцијама (ДНФБП) заснованих на процјени ризика; (2) одржавање свеобухватних и ажурираних основних и података о стварном власништву правних лица и јачање система санкција за кршење обавеза транспарентности правних лица; (3) повећање разноврсности извјештаја обвезника о сумњивим трансакцијама; (4) успостављање процедура за дјелотворно спровођење уредбе о прекограничној пријави преноса новца (валута) и преносивих инструмената на доносиоца и (5) успостављање ефикасног система циљаних финансијских санкција у вези са финансирањем тероризма и финансирањем пролиферације, као и праћење и надзор непрофитних организација (НПО) који су засновани на процјени ризика.

ФАТФ констатује континуирани напредак Буркине Фасо у погледу свог акционог плана, међутим сви рокови су сада истекли и посао остаје недовршен. ФАТФ охрабрује Буркину Фасо да настави да спроводи свој акциони план како би се што прије отклонили горе наведени стратешки недостаци пошто су сви рокови истекли у децембру 2022.године.

КАМЕРУН

(саопштење из 2023. године)

У јуну 2023.године, Камерун се на високом политичком нивоу обавезао да ц́е сарађивати са ФАТФ-ом и ГАБАЦ-ом на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ. Од усвајања извјештаја нако спроведене евалуације (Мутуал Евалуатион Репорт-МЕР) у октобру 2021. године, Камерун је постигао напредак у односу на неке од  активности  препоручених у Извјештају кроз повец́ање ресурса ФОСа и унапређењем капацитета истражних органа и правосудних тијела како би на дјелотворан начин  реализовали случајеве у вези са ПН/ФТ.

Камерун ц́е радити на имплементацији свог акционог плана израђеног заједно са  ФАТФ-ом тако што ц́е: (1) ускладити националне стратегије и политике у области СПН/ФТ са резултатима националне процјене ризика (НПР)   и пратити њихову примјену, као и демонстрирати сарадњу и координацију између надлежних органа у области СПНФТ; (2) осигурати примјену приступа заснованог на процјени ризика приликом  одређивања приоритета пристиглих захтјева за међународном сарадњом у складу са процјењеним ризицима и достављати одговоре на дјелотворан начин; (3) Унаприједити надзор код банака заснован  на процјени ризика и спроводити дјелотворан назор заснован на процјени ризика за не-банкарске финансијске институције  и нефинансијске институције (ДНФБП), и остварити одговарајуц́и контакт са високоризичним финансијским  и нефинансијским институцијама (ДНФБП); 4) Водити  и обезбиједити благовремен приступ надлежним органима адекватним и ажурним подацима о стварном власништву правних лица и успоставити систем санкција прописаних за кршење обавеза транспарентности који се примјењују на правна лица; (5) Унаприједит безбједну размјену информација између ФОСа, обвезника и надлежних органа и приказати повец́ање броја прослијеђених финансијско обавјештајних информација ради подршке оперативним потребама надлежних органа; (6) Показати да су надлежни органи  у стању да спроводе опсег истрага о прању новца и кривично гоне ПН у складу са утврђеним ризицима; (7) Спроводити политике и поступке за привремено и трајно одузимање прихода и средстава стечених криминалом и управљање замрзнутом, привремено и трајно одузетом имовином, и давање приоритета привременом и трајном одузимању средстава на граници; (8) Приказати да се истраге и кривично гоњење за ФТ спроводе сходно утврђеним ризицима; и (9) Приказати ефикасну имплементацију режима циљаних финансијских санкција у односу на ФТ и забрану финансирања пролиферације оружја за масовно уништење и  приступа заснованог на процјени ризика према НПО без ометања њихових легитимних активности.

 

ДЕМОКРАТСКА РЕПУБЛИКА КОНГО (ДРК)

Од  октобра 2022. године, ДРК се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ГАБАЦ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Од усвајања извјештаја о евалуацији (МЕР) у октобру 2020. године, ДРК је предузела кораке у циљу унапређења система СПНФТ укључујући финализацију израде трогодишње националне процјене ризика (НПР).

ДРК  треба да настави са примјеном акционог плана ФАТФа како би отклонила своје стратешке недостатке, укључујући и:  (1) прослијеђивање НПР од ПН и ФТ и усвајање националне стратегије СПН/ФТ; (2) развијање и спровођење плана надзора заснованог на процјени ризика; (3) изградња капацитета ФОСа за спровођење оперативних и стратешких анализа; (4) јачати способности органа укључених у истраге и кривично гоњење ПН и ФТ; и (5) демонстрирање ефикасне примјене циљаних финансијских санкција везаних за ФТ и финансирање пролиферације.

ХРВАТСКА

Од јуна 2023. године, Хрватска се на високом политичком нивоу обавезала да ц́е сарађивати са ФАТФ-ом и Манивалом (МОНЕYВАЛ) на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Хрватска је предузела кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ, укључујући завршетак израде своје националне процјене ризика. 

Хрватска треба да настави да ради на имплементацији свог акционог плана како би се отклонили стратешки недостаци, на начин што ц́е: (1) Повец́ати људске ресурсе ФОСа и унаприједит њене аналитичке могућности; (2) наставити да унапређује рад органа за спровођење закона у односу на откривање, истраге и кривичног гоњења различитих врста кривичног дјела прање новца, укључујуц́и прање новца које обухвата предикатна кривична дјела почињена у иностранству и злоупотребу правних лица; (3) Демонстрирати континуираног повец́ања примјене привремених мјера обезбјеђења директне/индиректне имовинске користи, као и  средстава стечених у иностранству која подлијежу поступку трајног одузимања; (4) Показати способности систематског откривања и, гдје је релевантно, истраге ФТ у складу са процијењеним профилом ризика државе; (5) Успоставити национални оквир за примјену мјера у вези са циљаним финансисјским санкцијама Уједињених нација и израдит смјернице и остварити сарадњу са обвезницима у циљу њиховог информисања и спровођења обука; и (6) Идентификовати подгрупе НПО које су најрањивије на злоупотребу у сврхе ФТ-а и остварити циљану сарадњу са НПО-има и донаторском заједницом ради њиховог  информисања о потенцијалној рањивости НПО-а у односу на злоупотребу у сврхе  финансирања тероризма.

  ХАИТИ

(изјава из октобра 2023)

Од јуна 2021. године, Хаити се на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и ЦФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Хаити је предузео кораке у циљу унапређења свог система СПНФТ, укључујуц́и омогуц́авањем размјене информација са релевантним страним партнерима и отклањањем техничких недостатака у односу на кривична дјела ПН, ФТ и превентивним мјерама за СПНФТ. ФАТФ је препознао политичку посвећеност  која је изражена на високом нивоу  и напоре које је Хаити показао како би унаприједио своје обавезе усред изазовне социјалне, економске и безбједносне ситуације у земљи. Хаити треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) завршетак процеса процјене ризика од ПН/ТФ и објављивање-прослијеђивање закључака исте; (2) примјену надзора СПНФТ,  заснованог на процјени ризика, за све финансијске институције и нефинансијске институције (ДНФБП) за које се сматра да представљају већи ризик за ПН/ФТ; (3) обезбиједити да се основне и информације о стварном власништву чувају на одговарајући начин и да је омогућен благовремен приступ тим информацијама; (4) осигурати да надлежни органи који се боре против ПН и ФТ боље користе финансијско обавјештајне и друге информације; (5) приказати да належни органи идентификују, истражују и процесуирају случајеве прања новца на начин у складу са профилом ризика Хаитија; (6) приказати повећање броја идентификоване, пронађене и враћене имовине стечене криминалном дјелатношћу; (7) отклањање техничких недостатака у систему примјене циљаних финансијских санкција; и (8) спровођење одговарајућег праћења НПО подложних злоупотреби у сврхе финансирања тероризма, без ометања или обесхрабривања легитимних активности НПО-а.

ФАТФ констатује да је Хаити наставио да остварује напредак у погледу свог акционог плана, међутим сви рокови су сада истекли и посао остаје недовршен. ФАТФ охрабрује Хаити да настави да спроводи свој акциони план како би се што прије отклонили горе наведени стратешки недостаци.

ЈАМАЈКА

У фебруара 2020. године, Јамајка се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ЦФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. На пленарном засиједању ФАТФа, у фебруару 2024. године, донијета је иницијална одлука да је Јамајка у великој мјери завршила свој акциони план и да гарантује процјену на лицу мјеста како би се потврдило да је имплементација реформи у систему СПНФТ почела и да се наставља, и да на снази остаје неопходна политичка посвец́еност како би се наствило са  имплементацијом акционог плана и у будуц́ности.

Јамајка је извршила кључне реформе, укључујуц́и: (1) развој свеобухватног разумјевања својих ризика од ПН/ТФ; (2) укључивање свих финансијских и не-финансијских (ДНФБП) институција систем СПНФТ и спровођење адекватног надзора заснованог на процјени ризика у свим секторима; (3) предузимање одговарајуц́их мјера за спречавање злоупотребе правних лица и аранжмана у криминалне сврхе и обезбјеђивање да тачне и ажурне основне и стварне информације о власништву буду доступне на време; (4) предузимање одговарајуц́их мера за повец́ање истрага и кривичног гоњења ПН, у складу са профилом ризика земље, и повец́ање употребе финансијских обавештајних информација у истрагама ПН; (5) спровођење циљаних финансијских санкција за финансирање тероризма без одлагања; и (6) имплементацију приступа заснованог на процјени ризика за надзор сектора непрофитних организација како би се спријечила њихова злоупотреба у сврхе ФТ.

 МАЛИ

Од октобра 2021. године,  Мали се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Мали је предузео кораке ка побољшању свог система СПН/БПФТ, укључујући прослијеђивање резултата националне процјене ризика од ПН/ФТ повезаног са правним лицима спровођење паралелних финансијских истрага у случајевима тероризма и коришћење других мјера кривичног правосудног система када осуђујуће пресуде за финансирање тероризма нису могуће, и јачање правног оквира у односу на циљане финансијске санкције.

Мали треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) приказивање правовременог приступа тачним информацијама о стварном власништву; (2) идентификовање и истраживање активности финансирања тероризма у складу са профилом ризика земље; (3) примјену циљаних финансијских санкција у вези са финансирањем тероризма и финансирањем пролиферације; и (4) примјени приступа заснованог на процјени ризика за прац́ење сектора невладиних организација како би се спријечила њихова злоупотреба у сврхе ФТ.

ФАТФ констатује континуирани напредак Малија у примјени акционог плана, међутим сви рокови су сада истекли и преостало је да се ради на испуњењу акционог плана. ФАТФ подстиче Мали да настави да спроводи свој акциони план како би се у најкраћем року отклонили горе наведени стратешки недостаци.

МОЗАМБИК

Од октобра 2022. године, Мозамбик се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Мозамбик је предузео кораке ка побољшању свог система СПНФТ укључујуц́и обезбјеђивање сарадње и координације међу релевантним органима за примјену стратегија за СПНФТ заснованих на процјени ризика, спровођење обуке за све органе за спровођење закона о пружању међународне правне помоц́и и спровођење свеобухватне процјене ризика од финансирања тероризма.

Мозамбик треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, тако што ће: (1) обезбиједити адекватне финансијске и људске ресурсе супервизорима, израдити и спроводити план  надзора заснованог на процјени ризика; (2) обезбједити адекватне ресурсе органима како би почели са прикупљањем адекватних, тачних и ажурних података о стварном власништву правних лица; (3) повећати људске ресурсе ФОСа као и повећати број  финансијско обавјештајних података који се шаљу надлежним  органима; (4) демонстрирати способности органа за спровођење закона да ефикасно истраже случајеве ПН/ТФ користећи финансијско обавјештајне податке; (5) почети са примјеном свеобухватне националне стратегије против финансирања тероризма; (6 повећање свијести о финансирању тероризма и финансирању прилиферације у вези са примјеном циљаних финансијских санкција; и (7) спровести процјену ризика о рањивости НПО на злоупотребу у сврхе финансирања тероризма у складу са стандардима ФАТФ-а и коришћење исте као основе за развој плана информисања НПО.

НАМИБИЈА

У фебруару. године,  Намибија се на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ -ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Од усвајања  МЕР-а, у септембру 2022. године, Намибија је постигла напредак у односу на препоручене активности из МЕРа како би осигурала заједничко разумјевање ризика ПНФТ међу кључним заинтересованим странама, као и унаприједила међународну сарадњу.

Намибија ће радити на спровођењу свог акционог плана дефинисаног заједно са ФАТФ-ом, тако што ће: (1) ојачати надзор заснован на процјени ризика у погледу СПНФТ кроз унапређење људских капацитета и капацитета који се односе на друге ресурсе, спровођење инспекција на лицу места и из канцеларије заснованих на инструментима за процјену ризика код надзора и примјеном дјелотворних, сразмјерних и одврац́ајуц́их санкција за кршење обавеза СПНФТ; (2) унапређење превентивних мера кроз инспекције и повезивање са обвезницима како би се осигурало да финансијске и не-финансијске институције( ДНФБП) примењују продубљене ЦДД мјере као и обавезе у односу на примјену циљаних финансијских санкција у вези са финансирањем тероризма и финансирањем пролиферације и ПФ без одлагања; (3) повец́ање броја достављених података о стварном власништву правних лица и аранжмана, и примјена корективних мјера и/или дјелотворних, сразмјерних и одврац́ајуц́их санкција против кршења усаглашености са обавезама у вези са стварним власништвом; (4) обезбеђивање ФОСу адекватних људских и финансијских ресурса, као и обука, за побољшање оперативне и стратешке анализе; (5) унапређење сарадње између ФОСа и органа за спровођење закона ради побољшања употребе и интеграције финансијских обавештајних података у истрагама; (6) унапређење оперативних способности органа укључених у истраге и кривично гоњење ПН и ФТ  тако што им се обезбјеђују адекватни ресурси и циљане обуке; (7) приказати способности органа за спровођење закона да ефикасно истраже и кривично гоне случајеве ПН/ФТ; и (8) одобравање измјењене Националне стратегије за борбу против тероризма.

НИГЕРИЈА

Од фебруара 2023. године Нигерија се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Нигерија је предузела кораке у односу на унапрјеђење  свог  система СПНФТ, укључујуц́и ажурирање националне стратегије СПНФТ и других релевантних стратегија, успостављање механизма прикупљања И чувања свеобухватних података о конфискацији имовине и остваривање циљане сарадње циљане и сарадње која се заснива на процјени ризика са НПО који су изложене ризику од злоупотребе у сврхе финансирања тероризма.

Нигерија треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, тако што ће: (1) прослиједити/објавити резултате националне процјене ризика од ПН/ТФ; (2) унаприједити формалну и неформалну међународну сарадњу у складу са ризицима ПН/ТФ; (3) унаприједити надзор  финансијских институција и не-финансијског сектора (ДНФБП) који је заснован на процјени ризика од ПН/ФТ и унаприједити спровођења превентивних мјера за високоризичне секторе; (4) обезбјиједити да надлежни органи имају благовремен приступ тачним и ажурним информацијама о стварном власништву правних лица и примјену санкција за кршење обавеза у вези са стварним власништвом; (5) приказати повећања броја прослијеђених финансијско обавештајних података од стране ФОСа и њиховог коришћења од стране органа за спровођење закона; (6) приказати континуирано повећање истрага ПН и кривичног гоњења у складу са ризицима од ПН; (7) проактивно откривање кршења обавеза пријаве преноса готовине и примјена одговарајућих санкција; (8) приказати континуирано  повећањ  истрага и кривичног гоњења различитих врста финансирања тероризма и активности у складу са утврђеним ризиком и унаприједити међуагенцијску сарадњу у истрагама финансирања тероризма; и (9) спровести приступ заснован на процјени ризика и циљани приступи НПО-има који су у опасности од злоупотребе у сврхе  финансирања тероризма и надзор заснован на процјени ризика за подгрупу НПО-а које су у ризику од злоупотребе у сврхе финансирања тероризма без ометања или обесхрабривања легитимних активности НПО-а.

ФИЛИПИНИ

Од јуна 2021. године, Филипини су се на високом политичком нивоу обавезали да ће радити са ФАТФ-ом и АПГ-ом на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ. Филипини су предузели кораке у циљу унапређења свог система СПНФТ, укључујући идентификовање и истрагу  случајева финансирања тероризма.  Филипини треба да наставе да раде на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) демонстрирање да постоји дјелотворан надзор над не-финансијским сектором (ДНФБП) заснован на процјени ризика; (2) демонстрирање да супервизори користе контроле СПН/ФТ како би ублажили ризике повезане са коцкарским путним аранжманима (цасино јункетс); (3) побољшање и поједностављење приступа надлежних органа за спровођење закона информацијама о стварном власнику и предузимање корака да се осигура да су информације о стварним власницима тачне и ажурне; (4) приказивање повећања употребе финансијско обавјештајних података и повећање истрага и кривичног гоњења за ПН у складу са процијењеним ризиком; (5) приказивање повећања у односу на идентификовање, истраживање и кривично гоњењу случајева финансирања тероризма.

ФАТФ подстиче Филипине да наставе са спровођењем свог акционог плана како би се што прије отклонили горе наведени стратешки недостаци у најкраћем року пошто су сви рокови истекли у јануару 2023. године.

СЕНЕГАЛ

Од фебруара 2021. године, када се Сенегал на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ, Сенегал је предузео  кораке у циљу унапрјеђења свог система СПНФТ, укључујући унапрјеђење  откривања кршења прописа за СПНФТ од стране финансијских и не-финансијских (ДНФБП) институција, успостављање дјелотворног механизма вођења тачних и ажурних    информација о стварном власништву правних лица, идентификовање и истраживање активности ФТ и примјену дјелотворног система примјене циљаних финансијских санкција , укључујући остваривање сарадње са финансијским и не-финансијским(ДНФБП) институцијама у односу на њихове обавезе. Сенегал треба да настави да спроводи свој акциони план како би се што прије отклонили стратешки недостаци, укључујући: (1) побољшање усклађености високоризичних финансијских и не-финансијских(ДНФБП) институцијама у односу на њихову обавезу извештавања о сумњивим трансакцијама; и (2) спровођење надзора над НПО  застованог на процјени ризика од њихове злоупотребе у сврхе ФТ.

ФАТФ напомиње је Сенегал наставио да примјењује свој  акциони плана, међутим сви рокови су сада истекли и преостало је да се ради на истом. ФАТФ подстиче Сенегал да настави са спровођењем свог акционог плана како би се што прије отклонили горе наведени стратешки недостаци у најкраћем могућем року јер сви рокови су истекли у септембру 2022. године.

ЈУЖНА АФРИКА

Од фебруара 2023. године, Јужна Африка се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ.   Јужна Африка је предузела кораке у циљу унапрјеђења свог система СПН/ФТ, укључујуц́и и решавање техничких недостатака у свом  систему за примјену циљаних финансијских санкција у вези са финансирањем тероризма, повец́ање употребе финансијско обавештајних података ФОСа  како би се подржале истраге ПН/ФТ и унаприједили ресурси надзорних органа у систему СПНФТ.  Јужна Африка треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, тако што ће: (1) приказати континуирани пораст одлазних захтјева за међународном правном помоћи који помажу у олакшавању истрага ПН/ТФ и конфискације различитих врста имовине у складу са својим профилом ризика; (2) унаприједити надзор код не-финансијског сектора ( ДНФБП), заснованог на процјени ризика и показати да сви супервизори за СПН/ФТ примјењују дјелотворне, сразмјерне и одвраћајуће санкције за неусаглашеностиса прописаним  обавезама СПНФТ; (3) обезбјиједити да надлежни органи имају благовремен приступ тачним и ажурираним информацијама о стварним власницима правних лица и аранжманима и да се примјењују санкција за кршење обавеза правних лица у вези са обавезама у односу на стварно власништво; (4) приказати стални пораст захтјева органа за спровођење закона за финансијским обавјештајним подацима од ФОСа за потребе истрага ПН/ФТ; (5) приказати континуирано повећање истрага и кривичног гоњења „озбиљног“ и сложеног прања новца и читавог спектра активности ФТ у складу са својим профилом ризика; (6) унапређење идентификовања, заплијене и конфискације имовине стечене од криминала и средстава(инструмената) којима су стечена из  ширег спектра предикатних кривичних дјела, у складу са својим профилом ризика; (7) ажурирати своје Процјене ризика у вези са ФТ како би се информисало о спровођењу свеобухватне националне стратегије за борбу против финансирања тероризма; и (8) обезбјиједити дјелотворну примјену циљаних финансијских санкција и приказати дјелотворан механизма за идентификацију појединаца и ентитета који испуњавају критеријуме за уврштавање на националну листу терориста.

ЈУЖНИ СУДАН

Од јуна 2021. године, када се Јужни Судан на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ, Јужни Судан је предузео кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ,   укључујуц́и израду документа националне процјене ризика од ПНФТ.Јужни Судан ће наставити да ради на спровођењу свог акционог плана, и то: (1) спровођењем свеобухватне ревизије Закона о СПН/ФТ (2012), уз подршку међународних партнера, укључујући техничку помоћ, како би се ускладили са ФАТФ стандардима; (2) пуну имплементацијом Бечке конвенције из 1988. године, Палермо конвенције из 2000. године и Конвенције о финансирању тероризма из 1999. године; (3) осигуравањем да су надлежни органи на одговарајући начин структуирани и оспособљени за спровођење приступа заснованог на процјени ризика када је у питању надзор над спровођењем СПН/ФТ од стране  финансијских институција; (4) израдом свеобухватног правног оквира за прикупљање и верификацију тачности информација о стварном власништву  правних лица; (5) оперативна и потпуно функционалнаи независна ФОС; (6) успостављањем и спровођењем правног и институционалног оквира за спровођење циљаних финансијских санкција у складу са резолуцијама Савјета безбједности Уједињених Нација о тероризму и финансирању ширења оружја за масовно уништење; и (7) почети са  имплементацијом циљаног надзора заснованог на процјени ризика непрофитних организација које су у ризику од злоупотребе за финансирање тероризма (ФТ).

ФАТФ примјећује ограничен напредак Јужног Судана у свом акционом плану, како су  сви рокови истекли и преостало је да се ради на истом. ФАТФ подстиче Јужни Судан  да настави са спровођењем свог акционог плана како би се што прије отклонили горе наведени стратешки недостаци у најкраћем могућем року и да покаже снажна политичка и институционална  посвећеност у јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ, посебно у подршци водећој агенцији за СПН/ФТ у координацији националних напора за СПН/ФТ.

СИРИЈА

(саопштење од фебруара 2023. године)

Од фебруара 2010. године, када се Сирија на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и МЕНАФАТФ-ом на отклањању својих стратешких недостатака у систему СПН/ФТ, Сирија је постигла напредак у побољшању свог система СПН/ФТ. У јуну 2014. године ФАТФ је утврдио да је Сирија у великој мјери испунила акциони план на техничком нивоу, укључујући и криминализацију финансирања тероризма и успостављање процедура за замрзавање имовине терориста. Иако је ФАТФ утврдио да је Сирија испунила договорени акциони план, због безбједносне ситуације, ФАТФ није био у могућности да изврши посјету на лицу мјеста како би потврдио да ли је процес спровођења потребних реформи и активности почео и да ли се примјењује.  ФАТФ ће наставити да прати ситуацију и извршиће посјету на лицу мјеста у најкраћем могућем року.

ТАНЗАНИЈА

Од октобра 2022. године, када се Танзанија се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ-ом на јачању дјелотворности  свог система СПН/ФТ, Танзанија је предузела кораке у циљу унапрјеђења свог система СПН/ФТ, укључујући изградњу капацитета својих органа за спровођење закона како би вршили истраге и гонили различите случајеве прања новца кроз регрутовање и обуку нових и постојећих запослених, као и отклањање техничких недостатака у вези са примјеном циљаних финансијских санкција.

Танзанија треба да настави са  примјеном акционог плана како би отклонила своје стратешке недостатке,  тако што ће:  (1)  унаприједити надзор  заснован на процјени ризика у односу на финансијскеи не-финансијске  институције (ДНФБП), укључујући спровођење контрола заснованих на осјетљивости обвезника на ризике и примјеном дјелотворних, сразмјерних и одвраћајућих санкција за неусклађеност у испуњавању обавеза; (2) показати способности органа да дјелотворно спроводе низ истрага и кривичних гоњења за прање новца у складу са профилом ризика државе; (3) доказати да органи за спровођење закона предузимају мјере да идентификују, уђу у траг, заплијене и конфискују средства и инструменте  извршења кривичних дјела; (4) спровести свеобухватну процјене ризика од ФТ и почети са примјеном свеобухватне националне стратегије за борбу против тероризма, као и приказати способности за спровођење истрага о ФТ и кривично гоњење у складу са профилом ризика земље; (5) повећање свијести приватног сектора и надлежних органа у односу на финансирање тероризма и финансирање пролиферације и примјеном и циљаних финансијских санкција; и (6) спровести процјену ризика од ТФ за НПО у складу са стандардима ФАТФ и користити овај документ као основу за развој плана за информисање и сарадњу са НПО.

ТУРСКА

У октобру 2021. године, када се Турска на високом политичком нивоу обавезала да ц́е радити са ФАТФ-ом на јачању дјелотворности  свог система СПНФТ. На пленарном засједању ФАТФа,  у фебруару 2024. године, донијета је иницијална одлука да је Турска у великој мјери завршила свој акциони план и да гарантује процјену на лицу мјеста како би се потврдило да је имплементација реформи система СПНФТ почела и да се одржава, да неопходна политичка посвец́еност остаје на снази како би се имплементација остваривала и у будуће.

Турска је извршила кључне реформе, укључујуц́и: (1) унапрјеђење свог система надзора СПН/ФТ заснованог на процјени ризика; (2) предузимање корака како би се осигурало да санкције за кршења обавеза спречавања прања новца и финансирања тероризма и да су захтјеви за утврђивањем стварног власништваодврац́ајуц́и; (3) повец́ање ресурса за своју ФОЈ и коришц́ење добијених финансијских обавештајних података; (4) предузимање сложенијих истрага и кривичног гоњења за ПН у складу са утврђеним ризицима; (5) побољшање свог система повраћаја имовине; (6) давање приоритета истрагама, кривичном гоњењу и конфискацијама везаним за групе које су означене на листи УН; (7) унапрјеђење спровођења циљаних финансијских санкција за финансирање тероризма; и (8) повец́ање сарадње са широким спектром НПО-а и предузимање корака како би се осигурало да је надзор над НПО-има заснован на процјени ризика и да не омета или обесхрабрује легитимне активности НПО-а, као што је прикупљање средстава.

 ВИЈЕТНАМ

(саопштење од фебруара 2023. године)

У јуну 2023. године, Вијетнам се на високом политичком нивоу обавезао да ц́е сарађивати са ФАТФ-ом и АПГ-ом у циљу јачања дјелотворности свог система СПНФТ. Од усвајања МЕРа у новембру 2021. године, Вијетнам је постигао напредак у односу на неке од препоручених активности из извјештаја о евалуацији тако што се придружио Азијско- пацифичкој међуагенцијској мрежи за повраћај имовине (АРИН-АП) и усвојио национални акциони план за спречавање прања новца, борбу против финансирања тероризмна и финансирања пролиферације (СПН/ФТ/ФП). Вијетнам ц́е радити на имплементацији свог акционог плана израђеног у сарадњи са ФАТФ-ом тако што ц́е: (1) повец́ати разумијевање ризика, националну координацију и сарадњу у борби против ПН/ФТ; (2) унаприједити међународну сарадњу; (3) спроводити дјелотворан надзор заснован на процјени ризика у односу на финансијске и нефинансијске институције (ДНФБП); (4) предузети активности регулисања виртуелне имовине и пружалаца услуга у вези са виртуелном имовином; (5) отклонити техничке недостатаке усклађености са ФАТФ препорукама, укључујуц́и оне који се односе на кривично дјело ПН, циљане финансијске санкције, мјере провјере идентитета и трансакција клијената (ЦДД мјере) и извјештавање о сумњивим трансакцијама; (6) спровести активности остваривања сарадње са приватним сектором; (7) успоставити систем који надлежним органима обезбјеђује адекватне, тачне и ажурне информације о стварном власништву; (8) обезбиједити независност ФОСа и побољшати квалитет и квантитет финансијско обавјештајних анализа и прослијеђених података; (9) дати приоритет паралелним финансијским истрагама и демонстрирати повец́ања броја предузетих истрага и кривичног гоњења за ПН; (10) приказати да постоји надзор над финансијским и нефинансијским институцијама (ДНФБП) у односу на њихову усклађеност са примјеном циљаних финансијских санкција и спречавање финансирања пролиферације и да постојање сарадње и координација између надлежних органа како би се спријечило избегавање примјене циљаних финансијских санкција и мјера спречавања финансирања пролиферације.

ЈЕМЕН

(саопштење од  фебруара 2023. године)

Од фебруара 2010. године, када се Јемен на високом политичком нивоу обавезао да ц́е радити са ФАТФ-ом и МЕНАФАТФ-ом на отклањању својих стратешких недостатака у систему СПН/ФТ, Јемен је постигао напредак у побољшању свог система СПН/ФТ. У јуну 2014. Године ФАТФ је утврдио да је Јемен у великој мери отклонио техничке недостатке у свом акционом плану, укључујуц́и: (1) адекватну криминализацију прања новца и финансирања тероризма; (2) успостављање процедура за идентификацију и замрзавање средстава терориста; (3) унапређење примјене ЦДД мјера и извештавањао сумњивим трансакцијама; (4) објављивање смјерница; (5) унапређење капацитета надзорних органа и финансијско обавјештајне службе за прац́ење и надзор финансијског сектора; и (6) успостављање потпуно оперативне и дјелотворне и функционалне финансијске обавештајне службе.  

Иако је ФАТФ утврдио да је Јемен завршио свој договорени акциони план, због безбједносне ситуације, ФАТФ није био у могућности да изврши посјету на лицу мјеста како би потврдио да ли је процес спровођења потребних реформи и активности почео и да ли се спроводи. ФАТФ ће наставити да прати ситуацију и обавиће посјету на лицу мјеста у најкраћем могућем року.

Државе које више нису под појачаним надзором ФАТФа 

БАРБАДОС

ФАТФ поздравља значајан напредак Барбадос у  унапређењу система СПН/ФТ. Барбадос је ојачао дјелотворност свог система СПН/ФТ како би испунио обавезе из акционог плана у вези са стратешким недостацима које је ФАТФ идентификовао у фебруару 2020. године, укључујући: Барбадос је реализовао следеће кључне реформе: (1) приказивање да  се дјелотворно спроводи надзор над  финансијским и нефинансијским  институцијама (ДНФБПс), (2) предузимање одговарајуц́их мјера за спречавање злоупотребе правних лица и аранжмана у криминалне сврхе и обезбеђивање да су тачни ажурирани податаци о стварном власништву благовременог доступности; (3) повец́ање капацитета ФОСа како би се омогућило повећање квалитета својих финансијских информација што би додатно помогло органима за спровођење закона у истрази ПН или ФТ; (4) демонстрирање да су истраге и кривично гоњење за прање новца у складу са профилом ризика земље и смањење заостатка у одлучивању у кривичним предметима, посебно у случајевима прања новца који укључују конфискацију, и демонстрирање примјене санкција када је то потребно; и (5) даље тражење конфискације у прању новца, укључујуц́и тражење помоц́и од страних колега. Барбадос стога више није предмет појачаног процеса прац́ења ФАТФ-а. Барбадос би требало да настави да сарађује са ЦФАТФ-ом како би одржао побољшања у свом систему СПНФТ. 

ГИБРАЛТАР

ФАТФ поздравља Гибралтаров значајан напрдак код унапрјеђења како би се испунили стратешки недостаци које је ФАТ идентификовао у јуну 2022. године, укључујући: (1) примјену дјелотворних, сразмјерних и одврац́ајуц́их санкција за кршење прописа СПНФТ од стране  небанкарских финансијских институција и сектора (ДНФБП); и (2) спровођење правоснажних пресуда о конфискацији сразмјерно ризику и контексту Гибралтара. Гибралтар стога више није предмет појачаног процеса прац́ења од стране ФАТФ-а.Гибралтар стога више није предмет појачаног процеса прац́ења ФАТФ-а. Гибралтар би требало да настави да сарађује са МОНЕYВАЛ-ом како би одржао унапрјеђења остварена у свом систему СПНФТ. 

УГАНДА

ФАТФ поздравља значајан напредак Уганде у унапрјеђењу система СПН/ФТ. Уганда је ојачала дјелотворност свог Система СПНФТ како би испунила обавезе из свог акционог плана у вези са стратешким недостацима које је ФАТФ идентификовао у фебруару 2020. укључујуц́и: (1) усвајање националне стратегије за СПНФТ; (2) побољшање употребе међународне правне помоц́и и вођење статистике; (3) унапрјеђење надзора финансијског и нефинансијског (ДНФБП) сектора заснованог на процјени ризика; (4) извршитиена процјена ризика од ПН/ТФ у вези са правним лицима и обезбеђивање да надлежни органи имају благовремен приступ тачним, основним и тачним подацима о стварном власништву; (5) спровођење истрага и кривичног гоњења ПН, примена оптужби за прање новца у складу са профилом ризика земље и успостављање процедура за прац́ење и одузимање прихода стечених од криминала; (6) демонстрирање способности за спровођење истраге и кривичног гоњења финансирања тероризма; (7) отклањање техничких недостатака у правном оквиру за имплементацију циљаних финансијских санкција у вези са финансирањем пролиферације; (8) развијање плана за сарадњу и надзор заснован на процјени ризика како би заштитио сектор невладиних организација од потенцијалне злоупотребе финансирања тероризма. Уганда стога више није предмет појачаног надзора од стране ФАТФ-а.

Уганда би требало да настави да сарађује са ЕСААМЛГ како би одржала унапрјеђења у свом систему СПНФТ, укључујуц́и обезбјеђивање да је надзор над непрофитним организацијама заснован на процјени ризика и у складу са стандардима ФАТФ, а не да све НПО класификује као обвезнике. Уганда се снажно охрабрује да настави сарадњу са ЕСААМЛГ по овом питању.

  УЈЕДИЊЕНИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ 

ФАТФ поздравља значајан напредак који су УАЕ остварили код унапрјеђења свог Система СПН/ФТ. УАЕ су ојачали дјелотворност свог система СПН/ФТ како би испунили обавезе из акционог плана у вези са стратешким недостацима које је ФАТФ идентификовао у фебруару 2022. Године, укључујуц́и: Уједињени Арапски Емирати су извршили следец́е кључне реформе, укључујуц́и: (1) повец́ање броја одлазних захтева за међународном правном помоц́и како би се помогло у  истрагама ПН/ТФ; (2) унапређење разумијевања ризика од ПН/ФТ од стране надзорних органа за не-финансијски сектор(ДНФБП), примјеном дјелотворних и сразмјерних санкција за неусаглашеност са обавезама СПН/ФТ у чију примјену су укључене финансијске и не-финансијске институције(ДНФБП), и повец́ање броја извјештаја о сумњивим трансакцијама од стране ових сектора; (3) унапређење бољег разумијевања ризика од злоупотребе правних лица и примјена мјера за ублажавање ризика заснованих на процјени ризика а у циљу  спречавања њихове злоупотребе; (4) обезбеђивање додатних ресурса ФОСу како би се повец́али њени капацитети за достављање финансијско обавештајних података органима за спровођење закона  и у већој мјери  користили финансијско обавештајни  подаци, укључујуц́и и податке од страних партнерских служби, ради гоњења високоризичних претњи за ПН; (5) повец́ање броја  истрага и кривичног гоњења за прање новца у складу са профилом ризика земље; (6) обезбеђивање дјелотворне примјене циљаних финансијских санкција кроз  санкционисање  непоштовања обавеза од стране обвезника и показивањем бољег разумијевања избегавања санкција УН од стране приватног сектора.

УАЕ стога више нису предмет појачаног надзора од стране ФАТФ-а. Уједињени Арапски Емирати треба да наставе да раде са МЕНАФАТФ-ом како би одржали побољшања у систему СПН/ФТ.

Оригинал саопштење на енглеском језику можете наћи на сљедећем линку https://www.fatf-gafi.org/en/publications/High-risk-and-other-monitored-jurisdictions/Increased-monitoring-february-2024.html

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?