Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дунавска стратегија пружа бројне могућности за раст земаља окупљених око Дунава

На Међународни Дан Дунава, 29. јуна у Орадеи, Румунија, представници Министарства економског развоја и туризма Црне Горе, учествовали су на састанку Координатора Приоритетне облести 3 – Туризам и култура, у оквиру које имају статус придруженог партнера Румунији и Бугарској, који координирају поменутом приоритетном облашћу, али и националних координатора под окриљем макрорегионалне стратегије за Дунсвски регион (EUSDR).

Исти је организован са  циљем  размјене искуства, знања и добре праксе у сповођењу пројекта који су до сада реализовани, као и оних чија је реализација у току, али и конктетизације наредних активности које нам предстоје у оквиру области која се односи на туризам и културу.

dunavski program

Уводно излагање имао је Данијел Георге Сурду, државни секретар у Министрству јавних радова,развоја и јавне управе Румуније, који је указао на значај  Дунавске стратегије  која пружа бројне могућности за подстицање интеграције и раста земаља различитог нивоа економске развијености, окупљених око Дунава као ријеке са најизраженијим међународним карактером у свијету, значајним интернационалним хидробиолошким базеном, еколошким коридором и културолошким различитостима. Геополитички положај Дунавске стратегије, поред повезивања самих држава чланица омогућава, и отварање према сусједима ЕУ.

У конструктивном и отвореном дијалогу између носилаца Дунавске стратегије на међународном  нивоу, размијењена су мишљења и искуства у оквиру разних приоритетних области поменуте стратегије. Указано је на њен значај  са аспекта шансе за учешћем у различитим заједничким развојним пројектима између партнера у државама дуж дунавског слива, посебно имајући у виду предстојећу нову етапу програма која подразумијева и одређену финансијску подршку.

Излагање је имао и Разван Стефан Раб, национални координатор Румуније,  који је истакао да су заједничко планирање и координисано финансирање кроз овакве иницијативе неопходни за одрживи и убрзани развој региона и да је данашњи састанак значајан корак ка постизању тог циља. Исказао је одлучност да дамо адекватне одговоре на промјене изазване утицајем пандемије Ковид-19 кроз промоцију мјера за обнову друштвено-економских кретања у подунавском региону за добробит њених грађана.

Размијењена су мишљења и искуство у области иновација, професионалне обуке, мобилности радне снаге и миграција, конкурентности и предузетништва, већег ангажовања носилаца активности као и интеграције цивилног друштва.

Разговарано је и о инклузији и развоју Дунавске мреже младих којој је циљ повезивање и оснаживање младих из земаља Дунавске регије у сукладу са ЕУ Стратегијом за дунсвски регион. Најављена је и онлине радионица на тему доприноса иновативног и креативног туризма као подршке одрживом локалном развоја кајем јула 2022. године.

Dunavski program

Такође, у циљу бољег укључивања што већег броја различитих стејтхолдера и примјена дигиталног маркетинга у промоцији,  одржана је и дводневна радионица који је водио истакнути консултант на бројним пројектима ЕУ господин Шарлели Журдан .

На радионици је практично приказана важност проналажења правог фокуса, дефинисање реалног проблема и постојање јасне стратегије у дигиталном окружењу. Наглашена је и важност добре припреме и искориштености расположивих средстава за пројекте који се односе на сарадњу у области промоције бизниса, туризма и конкурентности. Истакнут је значај јачања одрживог регионалног развоја, Зелене агенде и дигитализације кроз стварање веза између макрорегионалних стратегија и фондова ЕУ.

Састанак са колегама из Министрства јавних радова, развоја и јавне управе  Румуније и Министрства туризма Бугарске, координаторима у оквиру Приоритетне области 3 - Туризам и култура је организован под покровитељством општине Орадее.

Учешће Црне Горе, као државе кандидата за чланство у ЕУ у транснационалним програмима сарадње, као што је Дунавски програм, представља добру припрему за будуће кориштење структурних и кохезијских фондова који ће бити на располагању даном уласка у ЕУ. Стратегија је битан инструмент за промовисање сарадње, размјену искуства и даљу интеграцију европских земаља.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?