Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дуж обала заједничког мора

Објављено: 30.06.2021. 09:07 Аутор: КЕИ

Успјешно окончано предсједавање Словеније Стратегијом Европске уније за Јадранско-јонски регион; Албанија ће се током предсједавања посветити младима

Једногодишње предсједавање Словеније Стратегијом Европске уније за Јадранско-јонски регион завршено је  31. маја 2021. заједничком министарском конференцијом и усвајањем Декларације из Изоле  на шестом ЕУСАИР Форуму, од стране девет земаља чланица: Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Грчке, Хрватске, Италије, Сјеверне Македоније, Словеније и Србије.

Изолска декларација, која је усвојена на Форуму, јасно је препознала постигнуте резултате, као што су укључивање водец́их пројеката у конкретне европске, регионалне и националне програме финансирања као и покренути процес консултација ради процјене значаја ЕУСАИР водец́их иницијатива за Економски и инвестициони план и Зелену агенду за Западни Балкан. Декларацијом из Изоле државе потписнице су потврдиле залагање даљем развоју регионалне сарадње, валоризацији заједничких потенцијала, зеленој економији, укључивању омладине у активности у оквиру Стратегије и другим приоритетима од заједничког интереса. Форум, одржан под слоганом „Дуж обала заједничког мора“, је најзначајнији догађај током предсједавања а окупио је представнике Европске комисије и других институција ЕУ, министре држава учесница, као и представнике регионалних и локалних управа, привредног сектора, универзитета и цивилног друштва и био одлична прилика да се укаже на напредак у областима на које се Стратегија односи, као и предстојеће активности/планове.

Анже Логар, министар вањских послова Словеније,  је на отварању Форума подсјетио да је година предсједавања, историјски обиљежена најизазовнијом пандемијом вијека, приморала да се још више усредсредимо на своје приоритете: на Зелену повезаност; проширење добро повезане и економски паметне Европске уније, као и на социјално освијештени и еколошки прихватљив опоравак: „Готово као да су се наша четири макрорегионална Јадранско – јонска стуба проширила преко граница нашег региона – и стекла ширу вриједност“.

Поред Логара, учеснике Форума поздравио је и Данило Маркочич, градоначелник Изоле, а званично су га отворили  Елиса Фереира, комесарка ЕУ за кохезију и реформе и Звоне Чернач,  министар за развој и европску кохезиону политику Словеније. Учесници су имали прилику да чују и Лучку Кајфеж Богатај, добитницу Нобелове награде  за мир коју је добила због залагања у  развоју и ширењу знања о климатским промјенама изазваним човјеком.

Година словеначког председавања започела је успешно – Управни одбор је усвојио ЕУСАИР водец́е иницијативе (флагсхипс) за период 2021-2027. Шести ЕУСАИР форум закључио је годину словеначког предсједавања уз јасно препознавање важности изградње ових водец́их пројеката. Идентификацијом Зелене повезаности (Греен цонецтивитy) као „хоризонталне компоненте свих стубова која  доприноси зеленом опоравку и зеленој будуц́ности Европе“, посебна пажња Словеначког предсједавања била је посвец́ена младима – као главној жртви епидемије ЦОВИД – 19 и климатске кризе.

За вријеме свог предсједавања ЕУСАИР-ом Словенија је поставила себи кључни задатак  – Зелену повезаност, са циљем побољшања квалитета живота у обалним подручјима и у залеђу, обавезујући  све државе чланице да  и „опоравак након кризе ЦОВИД – 19 такође мора бити зелен“. Други приоритет словеначког председавања био је наставак процеса проширења Европске уније на Западни Балкан и започињање приступних преговора са Албанијом и Сјеверном Македонијом, који својим географским положајем јачају унутрашњу кохезију у региону. Посебна пажња је такође посвец́ена области изградње компетенција и комуникацији са кључним ЕУСАИР актерима и младим људима. Словенија је до краја свог предсједавања велики дио активности посветила тим садржајима, а све уз подршку стратешког пројекта ,,Јединица за подршку – Подршка управљању Стратегијом Европске уније за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) – Фацилитy Поинт“.

Сарадња са Европском комисијом на обезбјеђивању адекватних финансијских средстава и уврштавање договорених стратешких макрорегионалних активности у кохезионе и претприступне програме ЕУ за период 2021-2027 одиграла је кључну улогу у испуњавању постављених циљева словеначког председавања ЕУСАИР 20-21.

Координатори четири тематска стуба у оквиру ЕУСАИР-а –  Плави раст, Повезивање региона, Квалитет животне средине и Одрживи туризам, дефинисали су сет приоритета и исте предложили члановима ЕУСАИР Управног одбора на разматрање и усвајање. Током словеначког предсједавања чланови Управног одбора  усагласили су водец́е иницијативе (флагсхипс) ради инкорпорирања  у најважније програмска документе за Инструмент претприступне подршке (ИПА ИИИ) и  Европске структурне и инвестиционе фондове (ЕСИФ).Европска комисија је подржала проактивност кључних имплементатора ЕУСАИР-а у постизању споразума и усвајању водец́их иницијатива у савршеном тренутку, пошто је процес припреме програмских докумената тек почео. Иако се не може осигурати да ц́е све водеће иницијативе бити у документима припремљеним за програмски период 2021-2027, овим је постигнут значајан корак  у дугом процесу макрорегионалног увезивања. Водеће иницијативе су предложене као рјешења за главне изазове од макрорегионалног значаја у складу са националним потребама, као и са циљевима политике ЕУ за зеленију, ниско-угљеничну и повезану Европу. На Форуму су додијељене Ветрењаче изврсности – награде ЕУСАИР-а за оне који су искористили своје велико искуство и допринијели  развоју и промовисању макрорегионалних стратегија. Овогодишњи добитници награде су: Георги Алексакис из Грчке, Бојана Ципот и Емелија Кастелић из Словеније, Мирјана Чагаљ из Хрватске, Милена Красић из Црне Горе и Розела Руска из Италије. Шести ЕУСАИР Форум је препознао младе као највец́у наду новог начина размишљања и иновативног приступа у рјешавању савремених изазова, а албанска министарка спољних послова Олта Џачка је приликом преузимања предсједавања Албаније од Словеније обећала наставак добре праксе словеначког председавања – да ће се фокусирати посебно на младе! Стратегија ЕУ за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР), покренута је 2014. године и постала трец́а макрорегионална стратегија у Европској унији, покрива подручје од 70 милиона људи из девет различитих земаља.

Јединица за подршку – Подршка управљању Стратегијом Европске уније за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) – Фацилитy Поинт

КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?