Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Гјека-Улићевић: Заједничким радом до Закона о правном препознању рода базираног на самоодређењу

Објављено: 01.07.2022. 12:40 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Правни оквир заштите права и слобода ЛГБТИ особа у Црној Гори напредовао је и развијао се у последњих десет година, што је помогло већем степену прихватања ЛГБТИ особа у друштву, изјавио је министар Фатмир Гјека на састанку са представницима нво Асоцијација Спектра.

Из Асоцијације Спектра честитали су министру Гјеки на именовању и изразили увјерење да ће сарадња са Министарством људских и мањинских права добијати на све већој важности у наредном периоду.

Извршни директор организације Јован Улићевић информисао је министра да иста активно дјелује на пољу родне равноправности кроз заштиту и промоцију људских права трансродних, родно варијантних и интерполних особа и истакао кључну улогу коју Министарство људских и мањинских права има у унапређењу квалитета живота заједнице коју представљају.

Он је представљајући рад организације, предочио министру проблеме са којима се сусријећу трансродне, родно варијантне и интерполне особе у Црној Гори, са посебним освртом на важност предстојећег Закона о правном препознању рода базираног на самоодређењу.

Министар је изразио задовољство започетим процесом израде поменутог Закона заједно са свим релевантним партнерима и похвалио одличну сарадњу коју ресорно министарство има са невладиним организацијама које се баве заштитом и промовисањем права и слобода ЛГБТИ особа у Црној Гори. Он је посебно нагласио важност чињенице да изазовни и врло захтјевни процес израде Закона о правном препознању рода базираног на самоодређењу има полазну основу,односно анализу и нацрт закона који је израдила Асоцијација Спектра.

Закон о правном препознању рода базираног на самоодређењу ће омогућити промјену ознаке пола и матичног броја у личним документима без обавезе да се заврше медицински поступци промјене пола, нарочито медицинских интервенција.

Подсјећања ради, правно препознавање рода тренутно се спроводи кроз реализацију Закона о матичним регистрима који омогућава транс особама да промене ознаку пола, али без јасних смјерница о самој процедури, што у пракси онемогућава трансродним особама промену ознаке пола без претходно обављене стерилизације.

Министар Гјека је истакао задовољство поводом организације семинара правног препознавања рода базираног на самоодређењу за чланови/це Радне групе за израду Нацрта предметног закона, у организацији Министарства људских и мањинских права, уз финансијску подршку Европске уније и Савјета Европе, који се одржава наредног понедјељка у Подгорици.

Саговорници су сагласни да ће заједничким дјеловањем у процесу израде предметног Закона исти и донијети у складу са постављеним временским оквиром чиме ће се заокружити нормативни оквир за заштиту људских права ЛГБТИQ особа у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?