Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Искористити експертска знања и дугогодишње искуство Уједињеног Краљевства за обезбјеђивање подршке иновацијама

Објављено: 01.07.2022. 09:58 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић одржала је данас билатерални састанак са британском амбасадорком Карен Медокс.

Министарка Шћепановић је упознала саговорницу са активностима новоформираног Министарства науке и технолошког развоја, са посебним фокусом на: статус билатералне научне сарадње, учешће Црне Горе у новом ЕУ Оквирном програму за истраживање и иновације (Хоризонт Европа) и систем иновација у Црној Гори.

У домену билатералне научне сарадње, обострано је констатовано да ће, поред механизма билатералних споразума у области науке и технологије, двије стране размотрити спровођење заједничких активности у складу с узајамним приоритетима у контексту будуће сарадње.

Наведено је да, за сада, постоји један заједнички пројекат у оквиру програма Хоризонт Европа, у коме поред истраживача из Републике Хрватске и Републике Италије, учествују и истраживачи из Црне Горе и Уједињеног краљевства. У том смислу, а у зависности од даљег тока преговора Уједињеног Краљевства и Европске уније кроз Споразум о трговини и сарадњи, пожељно је подржати све даље заједничке иницијативе за подношење и реализацију пројеката.

Што се тиче области иновација, у разговору су предочене приоритетне области стратегије паметне специјализације Црне Горе и стратегије иновација Уједињеног Краљевства, те је разговарано о могућностима за умрежавање, размјену искустава и добре праксе у домену појединачних тематских области. Такође је приказан црногорски иновациони екосистем, његов програмски и институционални оквир, као и националне линије подршке усмјерене како на приоритетне области паметне специјализације, тако и на сарадњу између научно-истраживачке и академске заједнице, с једне, и привреде односно бизнис заједнице, с друге стране. Размијењена су искуства у дијелу усмјеравања линија подршке иновацијама и иновационој заједници, начину функционисања иновационе инфраструктуре, као и могућностима да Црна Гора искористи експертска знања и дугогодишње искуство Велике Британије у обезбјеђивању подршке иновацијама.

Посебна пажња посвећена је успостављању концепта паметног града (Смарт Цитy) у Главном граду Подгорици, који је увелико заживио у низу британских градова, те је разговарано о регионалним могућностима за учење и коришћење савјетодавних услуга на темељу искустава иновационе инфраструктуре у Уједињеном Краљевству, као и начинима за повезивање компоненти привреде, истраживања и инвестиција.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?