Јавни позив за учешће у поступку додјеле средстава за Програм за унапређење конкурентности привреде за 2023. годину

На линку корисничко упутство за пријаву: https://www.youtube.com/watch?v=r9LfGjKuJjY

На основу Програма рада Владе Црне Горе за 2023. годину, и закључка Владе Црне Горе бр.07-305/23-1506/2 од 6.04.2023. године,

МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА И ТУРИЗМА

 објављује

ЈАВНИ ПОЗИВ

за учешће у поступку додјеле средстава за

       Програм за унапређење конкурентности привреде за 2023. годину

 Програмом за унапређење конкурентности привреде за 2023. годину предвиђено је спровођење девет програмских линија финансијске и нефинансијске подршке.

 Министарство економског развоја и туризма позива домаћа микро, мала, средња предузећа и предузетнике да поднесу пријаву за учешће у поступку додјеле средстава за Програм за унапређење конкурентности привреде, односно за програмске линије.

  • Општи услови за учешће:

Право учешћа у Програму, односно програмским линијама имају микро, мала, средња предузећа и предузетници регистровани у складу са Законом о привредним друштвима ("Службени лист Црне Горе", број 65/20), Уредбом о ближим критеријумима, условима и начину додјеле државне помоћи („Службени лист Црне Горе“, број 27/2010, 34/2011 и 16/14) и Законом о рачуноводству („Сл. лист Црне Горе“, број 145/21) и која задовољавају сљедеће услове:

Послују 100% у приватном власништву, искључујући офф схоре компаније;

Имају сједиште на територији Црне Горе;

Регистровани су у Централном регистру привредних субјеката;

Имају  шифру основне дјелатности  под којом је привредни субјекат пријављен у ЦРПС на дан 31. децембар 2022. године;

Имају предате званичне финансијске извјештаје за 2022. годину у законски предвиђеном року или им је Рјешењем Управе прихода и царина одобрен продужетак рока за предају финансијских извјештаја[1]. 

За апликанте који нису у обавези да састављају финансијске извјештаје, потребно је да је предузетник, који плаћа порезе и доприносе по стварном дохотку или у паушалном износу, поднио ГППФЛ образац за 2022. годину, односно ЗПО образац за 2023. годину;

 Редовно извршавају обавезе плаћања пореза и доприноса на лична примања, пореза на добит правних лица и пореза на додату вриједност, односно редовно измирују репрограмиране пореске обавезе, сходно Закону о репрограму пореских потраживања [2] (“Сл. лист ЦГ”, број 83/16), Уредби о условима за одлагање наплате пореских и непореских потраживања (“Сл. лист ЦГ”, број 57/18) и Уредби о условима за одлагање наплате доспјелих пореских и непореских потраживања (“Сл. лист ЦГ”, број 27/2020, 50/2020, 015/2021)[3];

За исте активности нијесу користили средства финансијске помоћи из државног и/или локалног буџета или међународних институција/програма и других донатора у последње 3 године;

 

Нијесу у обавези повраћаја незаконито примљене државне помоћи;

 

Нијесу у поступку стечаја или ликвидације;

 Чији оснивач и / или одговорно лице се не налази у казненој евиденцији Министарства правде.

Нису у финансијским потешкоћама[4] (у смислу Уредбе о општем заједничком изузећу) у складу са правилима о додјели државне помоћи.

У случају да привредно друштво и оснивач друштва имају учешће веће од 20% у власничкој структури другог привредног субјекта (повезана лица)[5], не могу аплицирати са оба привредна друштва на исту програмску линију.

  • Финансијски оквир:
  

Укупан буџет опредијељен за реализацију Програма за унапређење конкурентности привреде је 3.мил €, док су појединачни износи, као и начин и динамика додјеле подршке дефинисани појединачним програмским линијама.

  • Дјелатности које се не подржавају Програмом:

Програмом нису обухваћене дјелатности на основу класификације дјелатности у оквиру сљедећих сектора:

 

Сектор А: пољопривреда, шумарство и рибарство;

 

Сектор Д: снабдијевање електричном енергијом, гасом, паром и климатизација

 

Сектор Г: трговина на велико и трговина на мало и поправка возила и мотоцикала;

 

Сектор К: финансијске дјелатности и дјелатност осигурања;

 

Сектор О: државна управа и одбрана и обавезно социјално осигурање

 

Сектор Т: дјелатност домаћинства као послодавца; дјелатност домаћинства која производе робу  и услуге за сопствене потребе;

 

Сектор У: дјелатност екстериторијалних организација и тијела.

У оквиру дјелатности обухваћених Програмом, и наведених сектора, напомена да је у оквиру  програмске линије за набавку опреме велике вриједности искључена и сљедећа дјелатност:

Сектор И – Услуге смјештаја и исхране

 

Детаљан списак дозвољених шифри дјелатности у оквиру подржаних сектора је саставни дио Анеx-а Програма.

У оквиру подржаних дјелатности, трошкови који се односе на изградњу готових стамбено-пословних јединица, набавку путничких/теретних/комерцијалних возила, као и изнајмљивање/закупа материјалних добара нијесу предмет суфинансирања. Такође, трошкови који се директно односе на производњу и дистрибуцију производа (трошкови израде производа, транспортни трошкови, трошкови капиталних инвестиција, трошкови администрације, амортизације) осигурања, курсних разлика, плаћање заосталих обавеза, камата, пореза, такси, рата за отплату кредита и сл., банкарски трошкови, комисиона плаћања, и слични трошкови који се односе на спровођење уговора, плаћање провизија, било који вид личних трошкова и сл., нијесу обухваћени овим Програмом.

  • Документација која се прибавља по службеној дужности:

Министарство економског развоја ће у складу са правним обликом регистрације апликанта сљедеће доказе обезбиједити по службеној дужности:

 

Извод из Централног регистра привредних субјеката;

Потврду о плаћеним порезима и доприносима или репрограму обавеза, закључно са претходним мјесецом, у односу на мјесец предаје документације за рефундацију трошкова;


Потврду да се оснивач и/или одговорно лице не налази у казненој евиденцији Министарства правде.

Регионални аспект и разврставање ЈЛС према степену развијености:

За привредне субјекте који су регистровани и обављају дјелатност у јединицама локалних самоуправа (ЈЛС) са индексом развијености до 100%  примјењиваће се подршка која уважава регионални аспект и разврставање јединица ЈЛС према степену развијености . Увећани проценат бесповратне подршке биће дефинисан сваком појединачном програмском линијом са привредне субјекте који послују у сљедећим општинама: Петњица, Андријевица, Гусиње, Плав, Рожаје, Тузи, Беране, Бијело Поље, Шавник Мојковац, Колашин, Пљевља, Плужине, Улцињ, Бар, Жабљак, Цетиње, Никшић, Даниловград. 

 Услов је да у посљедњих шест мјесеци до дана објављивања Јавног позива није било промјена у структури власништва, као и у промјени адресе сједишта  Друштва у оквиру друге ЈЛС којим би се обезбиједио увећани износ подршке. 

 За привредне субјекте који послују у јединицама локалне самоуправе чији је индекс развијености изнад 100%, нема увећања процента подршке бесповратних средстава.

  • Подношење пријава и потребна документација:

Пријавна документација за учешће у Програму и појединачно дефинисаним Програмским линијама ће бити објављена на web страници Министарства економског развоја и туризма, www.gov.me/mek. Такође, све информације и стручна помоћ везана за програмске линије, начин аплицирања и потребна документација могу се добити путем е-маил адреса носилаца појединачних програмских линија и путем контакт форме на порталуhttps://biznis.gov.me за сваку појединачну линију.

Подношење пријава и пратеће документације вршиће се преко онлине апликације на адреси хттпс://програми.гов.ме, гдје ће бити доступно корисничко упутство о начину аплицирања, а које ће се наћи и на web страницама Министарства економског развоја и туризма www.gov.me/mek иhttps://biznis.gov.me. У случају настанка техничких проблема на раду Платформе за подношење пријава и захтјева за рефундацију, пријем истих ће се вршити на архиви Министарства економског развоја и туризма о чему ће апликанти бити обавијештени на web страници www.gov.me/mek.

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00h, док је крајњи рок за подношење финалних извјештаја/захтјева за рефундацију одобрених активности 1. новембар 2023. године до 15:00h, осим уколико није другачије дефинисано у оквиру појединачне Програмске линије.

Пријавна документација:

 Након избора програмске линије (и одговарајуће компоненте/и) апликант приступа попуњавању  електронских образаца који чине дио обавезне опште документације за све програмске линије:

Пријавни формулар;

Изјава предузетника/привредног друштва о прихватању услова Програма;

Изјава о повезаним лицима;

Образац којим се потврђује да предузеће није у финансијским потешкоћама у смислу Уредбе о општем заједничком изузећу;

Након попуњавања електронског пријавног формулара и чекирања сагласности на преостала три електронска формулара, апликант кроз посебан образац потписује и доставља сагласност на све наведено.

Зависно од програмске линије за коју се аплицира, приликом предаје захтјева доставља се и додатна документација (понуде/фактуре/изводи из банке и сл.), која ће се такође електронски подносити. Свака појединачна програмска линија дефинише потребну додатну документацију коју је потребно доставити, као и документацију која је потребна за рефундацију средстава.

Напомена:

Достављене понуде/профактуре/фактуре морају садржати јасно дефинисан предмет набавке/услуге, рок испоруке/реализације и цијену производа/услуге изражену у ЕУР и исказаним ПДВ-ом (ако су издате на територији Црне Горе).

Понуде/профактуре/фактуре издате на ино језику, морају бити преведене на црногорски језик и овјерене од стране предузећа апликанта.

Прихватљиве су само фактуре/уговори издате у периоду од 1. јануара до 1. новембра 2023. године, осим уколико појединачном Програмском линијом није другачије одређено.

Све фактуре издате од испоручиоца производа/опреме морају бити плаћене са рачуна предузећа корисника финансијске помоћи.

 Понуде, предрачуни, компензација, цесија, факторинг и остали модели уступања потраживања не представљају прихватљив доказ о трошењу средстава. 

Комисија задржава право да умањи износ пријављених трошкова за рефундацију уколико исти нијесу у складу са оправданим трошковима и дефинисаним роковима, или има право да захтјев одбаци.

Предузеће је у обавези да самостално одабере пружаоца услуге односно добављача опреме за реализацију наведене активности. Пружалац услуге/добављач опреме не може бити физичко лице, већ само правно лице и регистровани предузетници. Промјена пружаоца услуге/добављача није дозвољена. У случају да предузеће послије закључења Уговора о суфинансирању изврши промјену пружаоца услуге/добављача, доставља писани захтјев Министарству економског развоја и туризма уз доказну документацију о разлозима промјене пружаоца услуге/добављача. Комисија задржава право одлучивања о разлозима сваког појединачно достављеног захтјева.

Привредни субјекти (укључујући повезана лица) могу аплицирати највише за три Програмске линије у оквиру Програма, као и у оквиру више компоненти појединачних програмских линија, с тим да привредни субјекат и са њим повезано лице не могу истовремено бити корисници и пружаоци услуга/добављачи опреме у оквиру исте програмске линије, осим за Програмску линију за подршку интернационализацији.

Привредни субјект не може бити истовремено корисник средстава у оквиру Програмске линије за подршку малим улагањима и Програмске линије- Ваучери за жене и младе у бизнису, у истој календарској години.

  • Уколико се провјером утврди да су у Пријавном формулару дати неистинити подаци или да приложена документација није валидна и у складу са условима Јавног позива, привредном субјекту се одузима право учешћа на Јавним позивима Министарства економског развоја и туризма за период од наредних 5 година.

 ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА НАБАВКУ ОПРЕМЕ ВЕЛИКЕ ВРИЈЕДНОСТИ

КО?

Право учешћа у Програмској линији имају регистрована микро, мала, средња привредна друштва и предузетници.

ШТА?

Програмска линија за набавку опрему велике вриједности је намијењена за суфинансирање трошкова набавке: 

  • нове опреме (машине, апарати, специјализовани алати и инструменти) директно везане за основну дјелатност привредног друштва;
  • половне опреме (машине, апарати, специјализовани алати и инструменти), не старије од 3 године, директно везане за основну дјелатност привредног друштва.

КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за набавку опреме велике вриједности износи 1.000.000€. 

Министарство економског развоја и туризма одобрава рефундација дијела трошкова у висини до 40% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, односно у износу не мањем од 8.000,00 € нити већем од 40.000,00 € (вриједност опреме се креће у распону од 20.000€ до 100.000€, нето фактурисане вриједности), а до 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, у износу од 10.000,00 € до 50.000,00 € за привредна друштва у чијој оснивачкој структури у власништву од минимум 50%, учествују особе женског пола и/или особе које имају до 35 година старости и привредна друштва која су регистрована и обављају дјелатност у јединицама локалних самоуправа са индексом развијености до 100%.

 КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00h, док је крајњи рок за подношење захтјева за рефундацију одобрених активности 1. новембар 2023. године до 15:00h.

КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресе ljiljana. belada@mek.gov.me и   lazar.nenezic @mek.gov.me, као и путем контакт форме на порталу  https://biznis.gov.me.

 

ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА ПОДРШКУ МАЛИМ УЛАГАЊИМА

 

КО?

Право учешћа у овој Програмској линији имају микро, мала, средња привредна друштва и предузетници.

 ШТА?

Програмска линија за набавку опрему мале вриједности је намијењена за суфинансирање трошкова набавке нове производне опреме и/или машина, које су директно у функцији креирања производа и/или услуге:

  • нова рачунарска опрема;
  • нови дјелови, специјализовани алати за машине;
  • и друга канцеларијска опрема.

КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за подршку малим улагањима износи 1.000.000 €. 

Министарство економског развоја и туризма одобрава рефундација дијела трошкова у висини до 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, односно у износу не мањем од  500,00 € нити већем од 6.000,00 € без ПДВ-а, а до 80% износа оправданих трошкова без ПДВ-а у максималном износу до 7.500,00 €, за привредна друштва у чијој оснивачкој структури у власништву од минимум 50% учествују особе женског пола и/или особе које имају до 35 година старости, односно до 70% оправданих трошкова без ПДВ-а, у максималном износу до 7.000,00 € за привредне субјекте који су регистровани и обављају дјелатност у јединицама локалних самоуправа са индексом развијености до 100%.

 КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00х, док је крајњи рок за подношење захтјева за рефундацију одобрених активности 1. новембар 2023. године до 15:00х.

 КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресе marina.sakovic@mek.gov.me и marko.djukic@mek.gov.me као и путем контакт форме на порталу  https://biznis.gov.me

ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА – ВАУЧЕРИ ЗА ЖЕНЕ И МЛАДЕ У БИЗНИСУ

КО?

Право учешћа у Програмској линији имају регистрована микро, мала, средња привредна друштва и предузетници која послују од 1-3 године до дана аплицирања на Јавни позив и 100% су у власништву особа женског пола и/или особа млађих од 35 година.

ШТА?

Програмска линија - ваучери за жене и младе у бизнису подразумијева пружање нефинансијске и финансијске подршке. 

 Нефинансијска подршка подразумијева: обезбијеђен менторинг у трајању од 25 сати бесплатног менторског рада са власником/одговорним лицем у предузећу у циљу анализе тренутног пословања предузећа и припремања плана развоја за унапређење пословања.

 Финансијска подршка подразумијева суфинансирање трошкова набавке:

  • нове производне опреме и/или машина, која је директно у функцији повец́ања и унапређења производних/услужних капацитета;
  • нове информатичке опреме;
  • нових дјелова, специјализованих алата за машине;
  • и друге канцеларијске опреме.

 КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије Ваучери за жене и младе у бизнису износи 200.000 €.

Министарство економског развоја и туризма одобрава исплату дијела трошкова у висини од 70% износа уговорене субвенције без ПДВ-а, у минималном износу од 500,00€, а у максималном износу до 7.000,00 € без ПДВ-а. За привредне субјекте који су регистровани и обављају дјелатност у јединицама локалних самоуправа са индексом развијености до 100% интензитет бесповратне подршке ће се увећати за додатних 10% износа оправданих трошкова, док се максимално дозвољени износи неће мијењати.

Након завршене процедуре уговарања, министарство ће на рачун апликанта извршити уплату у висини од 70% уговорених трошкова активности. Апликант - привредно друштво/предузетник је дужан да након додијељене субвенције пружаоцу услуге исплати цјелокупну вриједност профактуре/фактуре, са припадајућим ПДВ-ом.

КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00h, док је крајњи рок за подношење захтјева за рефундацију одобрених активности 1. новембар 2023. године до 15:00h.

 КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресеranko.zekovic@mek.gov.me и  ljiljana.nikocevic@mek.gov.me као и путем контакт форме на порталу https://biznis.gov.me

ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА ПОДРШКУ ДИГИТАЛИЗАЦИЈИ

 КО?

Право учешћа у Програмској линији имају регистрована микро, мала, средња привредна друштва и предузетници.

ШТА?

Програмска линија за подршку дигитализацији је намијењена за суфинансирање трошкова сљедећих активности:

  • Компонента 1: Интеграција пословних софтвера и web рјешења;
  • Компонента 2: Реализација специјализованих (персонализованих) софтверских рјешења веће комплексности.

КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за подршку дигитализацији износи 250.000€.

Министарство економског развоја и туризма у оквиру:

Компоненте 1: одобрава рефундацију дијела трошкова у висини до 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, а у максималном износу до 2.500,00 € без ПДВ-а, односно до 80% оправданих трошкова без ПДВ-а, а у максималном износу до 4.000,00 € без ПДВ, за привредна друштва у чијој оснивачкој структури у власништву од минимум 50% учествују особе женског пола и/или особе које имају до 35 година старости, као и привредна друштва која су регистрована и обављају дјелатност у јединицама локалних самоуправа са индексом развијености до 100%, износ бесповратне подршке ће се увећати за додатних 10% износа оправданих трошкова, док се максимално дозвољени износи неће мијењати.

Компоненте 2: одобрава се рефундација дијела трошкова у висини до 70% износа оправданих трошкова без ПДВ-а (до 70% за предузетнике, микро и мала предузећа, односно до 60% за средња предузећа), а у максималном износу до 20.000,00 € без ПДВ-а.

 КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00х, док је крајњи рок за подношење захтјева за рефундацију одобрених активности 1. новембар 2023. године до 15:00х.

 КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресе marko.backovic@mek.gov.me и lazar.nenezic@mek.gov.me као и путем контакт форме на порталу https://biznis.gov.me

 ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА ПОДСТИЦАЈ ЦИРКУЛАРНЕ ЕКОНОМИЈЕ

 КО?

Право учешћа у Програмској линији имају регистрована микро, мала, средња привредна друштва и предузетници.


ШТА?

Кроз Програмску линију за подстицај циркуларне економије подршка је намијењена за суфинансирање трошкова сљедећих активности:

  • Набавка система за третман отпадних вода у индустрији:
  • Набавка машина за рециклажу и опреме за сакупљање и сепарацију комуналног отпада:
  • Набавка еколошки прихватљивих материјала (сировина) и отпада, који омогућавају циркулацију ресурса (принцип каскадирања) и могу резултирати одрживој вишенамјенској употреби производа.

КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за подстицај циркуларне економије износи 200.000 €. 

Министарство економског развоја и туризма у оквиру :

Компоненте 1:  одобрава рефундацију дијела трошкова за активности набавке система за третман отпадних вода у индустрији и суфинансирање набавке нових машина за рециклажу, у висини до 70% за предузетнике, микро и мала предузећа, односно до 60% за средња предузећа износа оправданих трошкова без ПДВ-а, а у максималном износу до 10.000,00 € без ПДВ-а, док за активности суфинансирања набавке нове опреме/контејнера за сакупљање и разврставање комуналног отпада, набавке намјенске амбалаже за отпадна/јестива уља и масти, и еколошки прихватљивих материјала (сировина) и отпада, одобрава се рефундација дијела трошкова у висини до 70% за предузетнике, микро и мала предузећа, односно до 60% за средња предузећа износа оправданих трошкова без ПДВ-а, а у максималном износу до 4.500,00 € без ПДВ-а, односно до 80% оправданих трошкова за жене и младе до 35 година. За привредне субјекте који су регистровани и обављају дјелатност у јединицама локалних самоуправа са индексом развијености до 100% интензитет бесповратне подршке ће се увећати за додатних 10% износа оправданих трошкова, док се максимално дозвољени износи неће мијењати.

док се у оквиру Компоненте 2:  одобрава финансирање активности из средстава кредита код Инвестиционо развојног фонда Црне Горе А.Д. Привредни субјекти који испуњавају опште услове Програмске линије и који реализују кредит код ИРФ ЦГ А.Д., могу остварити право на бесповратну подршку за покриће дијела кредитних средстава (неотплаћеног износа главнице) у максималном износу и за активности како је дефинисано и за Компоненту И, и то:

  • у износу до 15% вриједности реализованог кредита, за кредите вриједности до 30.000,00 €, а у максималном износу до 4.500,00 €.
  • до 10%, за кредите вриједности од 30.000,00 € до 100.000,00 €, у максималном износу до 10.000,00 €.

Минималан износ кредита за који се може аплицирати је 5.000,00 €.

КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00х, док је крајњи рок за подношење захтјева за рефундацију одобрених активности 1. новембар 2023. године до 15:00х. Министарство ће бесповратна средства уплаћивати на рачун  ИРФЦГ  закључно са 20. децембром 2023. године  за кредите који су реализовани најкасније до 1. децембра 2023. године у оквиру дате Програмске линије.

КОНТАКТ?

Све информације као и стручна помоћ могу се добити путем е-маила sanja.varajic@mek.gov.me, као и путем контакт форме на порталу https://biznis.gov.me.

ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА ПОДРШКУ ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗАЦИЈИ

КО?

Право учешћа у Програмској линији имају регистрована микро, мала, средња привредна друштва и предузетници.

ШТА?

Програмска линија за подршку интернационализацији је намијењена за суфинансирање трошкова сљедећих активности:

  • Компонента 1. Наступ на међународним сајмовима и/или учествовање на Б2Б сусретима;
  • Компонента 2. Истраживање међународног тржишта за пласман производа/услуга.

КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за подршку интернационализацији  износи 100.000 €. 

Министарство економског развоја и туризма у оквиру:

Компоненте 1: одобрава до 70% износа оправданих трошкова без ПДВ-а односно у максималном износу до 8.000,00 € (предузеће може аплицирати за учествовање на максимално 3 догађаја);

Компоненте 2одобрава рефундацију дијела трошкова до 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а односно у максималном износу до 4.000,00 €.

Уколико у оснивачкој структури предузећа у власништву од минимум 50%, учествују особе женског пола и/или особе које имају до 35 година старости, као и за субјекте који су регистровани и обављају дјелатност у јединицама локалне самоуправе са индексом развијености до 100%, интензитет максималне подршке износи до 80% оправданих трошкова без ПДВ-а односно у максималном износу до 9.000,00 € (Компонента 1) и до 5.000,00 € (Компонента 2).  

 КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00х, док је крајњи рок за подношење захтјева за рефундацију одобрених активности 4. децембар 2023. године до 15:00х.

 КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресе ivana.zecevic@mek.gov.me и ana.sebek@mek.gov.me као и путем контакт форме на порталу  https://biznis.gov.me

ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ МАРКЕТИНГА

 КО?

Право учешћа у Програмској линији имају регистрована микро, мала, средња привредна друштва и предузетници.

ШТА?

Програмска линија за унапређење маркетинга је намијењена за суфинансирање трошкова сљедећих активности:

  • Компонента 1. Подршка за визуелни идентитет предузећа;
  • Компонента 2. Подршка за дигитални маркетинг;
  • Компонента 3. Подршка за израду промотивног материјала.

КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за унапређење маркетинга  износи 150.000 €. 

Министарство економског развоја и туризма у оквиру :

Компоненте 1: одобрава рефундацију дијела трошкова у износу до 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, а у максималном износу до 1.000,00 €;

Компоненте 2: одобрава рефундацију дијела трошкова у износу до 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, а у максималном износу  до 3.000,00 €;

Компоненте 3: одобрава рефундацију дијела трошкова у износу до 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, а у максималном износу  до 3.000,00 €.

Уколико у оснивачкој структури предузећа у власништву од минимум 50%, учествују особе женског пола и/или особе које имају до 35 година старости, као и субјекти који су регистровани и обављају дјелатност у јединицама локалне самоуправе са индексом развијености до 100%, интензитет максималне подршке износи до 80% оправданих трошкова без ПДВ-а, односно у максималном износу до 1.500,00 € (Компоненту 1) и до 4.000,00 € (Компоненте 2 и 3). 

 КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00х, док је крајњи рок за подношење захтјева за рефундацију одобрених активности 1. новембар 2023. године до 15:00х.

 КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресе ivana.zecevic@mek.gov.me и aleksandra.lakovic@mek.gov.me као и путем контакт форме на порталу  https://biznis.gov.me

ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА ПРУЖАЊЕ МЕНТОРИНГ УСЛУГА

КО?

Право учешћа имају микро, мала, средња предузећа и предузетници који се баве производним или услужним дјелатностима. Менторинг услуга је бесплатна за крајње кориснике - микро, мала, средња предузећа и предузетнике.

ШТА?

Процес менторинга се одвија по успостављеној менторинг шеми, развијеној у сарадњи са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу (ЈИЦА) и обухвата:

  • Анализу пословања;
  • Савјетовање;
  • Помоћ у припреми развојних планова пословања;
  • Помоћ у проналажењу пословних партнера.

Оснивач и/ или одговорно лице привредног субјекта и ментор заједно проучавају актуелно пословање и на основу констатованог стања ментор и корисник менторинг услуге припремају план развоја. Предузећу је на располагању 25, односно 50 сати бесплатног менторског рада у зависности да ли се ради о новооснованом или постојећем предузећу.

 КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за пружање менторинг услуга износи 35.000 €.

 КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава/захтјева од стране привредних субјеката је 30. септембар 2023. године до 15:00х, док је крајњи рок за подношење финалних извјештаја од стране ментора 30 дана након завршетка спроведене менторинг активности.

 КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресеandjela.gajevic@mek.gov.me и sanja.varajic@mek.gov.me као и путем контакт форме на порталу  хттпс://бизнис.гов.ме

 ПРОГРАМСКА ЛИНИЈА ЗА ПОЧЕТНИКЕ У БИЗНИСУ

КО?

Право учешћа имају  микро, мала, средња предузећа и предузетници који послују краће од годину дана од дана аплицирања на Јавни позив.

 ШТА?

Предмет подршке је пружање нефинансијске и финансијске подршке новооснованим привредним субјектима:

Нефинансијска подршка обухвата: предузетничке циклусе едукације, техничку подршку у изради бизнис планова и менторинг;

Финансијска подршка обухвата: финансирање активности из средстава кредита код Инвестиционо развојног фонда Црне Горе А.Д. Привредни субјекти који испуњавају опште услове Програмске линије и који реализују кредит код ИРФЦГ, могу остварити право на бесповратну подршку за покриће дијела кредитних средстава (неотплаћеног износа главнице), и то:

до 15% вриједности реализованих кредитних средстава, за кредите вриједности до 25.000 €, а у максималном износу до 3.000 €

до 10% за кредите вриједности од 25.000 до 50.000 €, у максималном износу до 5.000 €.

КОЛИКО?

Укупан буџет за реализацију Програмске линије за почетнике у бизнису који се односи на бесповратну подршку Министарства економског развоја износи 50.000,00 €, док укупан буџет за реализацију нефинансијске  - консултантске  подршке  од стране Министарства економског развоја износи 15.000,00 €.

 КАДА?

Крајњи рок за достављање пријава од стране привредних субјеката је 1. септембар 2023. године до 15:00х. Министарство ће бесповратна средства уплаћивати на рачун  ИРФЦГ  закључно са 20. децембром 2023. године за кредите који су реализовани најкасније до 1. децембра 2023. године у оквиру дате Програмске линије. 

КОНТАКТ?

Све информације које се односе на Програм корисници могу добити путем електронске поште на адресе andjela.gajevic@mek.gov.me и ivana.zecevic@mek.gov.me као и путем контакт форме на порталу https://biznis.gov.me


 

[1] Не односи се на Програмску линију за почетнике у бизнису

[2] Не односи се на Програмску линију за почетнике у бизнису. Провјера измирења пореских дуговања ће се вршити од стране ИРФ-а у моменту доношења одлуке о одобрењу кредитних средстава а у складу са пословном политиком ИРФ-а.

[3] Порески обвезници који имају рјешења о преусмјеру средстава на јединствени рачун, а иста још увијек нису реализована на аналитичкој евиденцији обвезника, сматрају се редовним пореским обвезницима.

[4] 1. У слуц̂ају друс̌тва са ограниц̂еном одговорнос̌ц́у ако је вис̌е од половине његовог уписаног основног капитала изгубљено због акумулираних губитака. То се догађа када се одбијањем акумулираних губитака од резерви (и свих других елемената који се генерално сматрају дијелом сопствених средстава друс̌тва) добије негативан кумулативни износ који прелази половину уписаног основног капитала.

 

2. У слуц̂ају друс̌тва у којем барем неки ц̂ланови имају неограниц̂ену одговорност за дуг друс̌тва : ако је вис̌е од половине његовог капитала приказаног у финансијским извјес̌тајима друс̌тва изгубљено због акумулираних губитака.

 

3. Ако је привредно друс̌тво предмет опс̌тег поступка због инсолвентности или испуњава критеријуме у складу са домац́им правом да се против њега на захтјев повјерилаца покрене опс̌ти поступак због инсолвентности.

 

4. У слуц̂ају привредног друс̌тва које није МСП ако је током посљедње двије године:

 

и. однос књиговодственог дуга према капиталу привредног друс̌тва био вец́и од 7,5 и  ЕБИТДА коефицијент покриц́а камата привредног друс̌тва био нит̧и од 1,0. 

5.Закон о привредним друштвима ("Службени лист Црне Горе", број 65/20, члан 32);


Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?