Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Једнако друштву без дискриминације као принцип демократије

Реализацијом пројекта „ОСИ учествују и одлучују“  који је финансијски подржано од стране Министарства правде, људских и мањинских права даје се допринос једнаком друштву без дискриминације које је засновано на демократским принципима, као и унапријеђењу положаја ОСИ за активно учешће у политичком и јавном животу, саопштила је в.д. генералне директорице Александра Поповић на трибини коју је организовала невладина организација Центар за развој невладиних организације - ЦРНВО.

Поповић је на уводном обраћању казала да је овим пројектом обухваћен разноврсни број корисника, као примарни, представници/це невладиних организација у Црној Гори из области заштите лица са инвалидитетом, представници институција које раде у овој области али и лица са инвалидитетом.

Према њеним ријечима, истраживање “улоге организација ОСИ у побољшању положаја лица  са инвалидитетом и заштити од дискриминације  ” које је представљено током трибине биће основа за даље правце дјеловања у овој области, те ојачати знања и капацитете организација које дјелују у овој области.

“Законом о ратификацији Конвенције уједињених нација о правима лица са инвалидитетом са опционим протоколоме Црна Гора се обавезала да ће лицима са инвалидитетом гарантовати њихова политичка права и могућност да та права уживају на основу једнакости са другима” истакла је Поповић.

“Веома је важно да су лица са инвалидитетом упозната са својим правима, као и са институцијама којима се могу обратити у остваривању и заштити својих права” рекла је Поповић.

Поповић сматра да је потребно унаприједити дијалог између институција, невладиних организација и ОСИ у области забране дискриминације како би се што ефикасније одговорило на све изазове.

Представник невладине организације ЦРНВО је на трибини представио резултате истраживања “Улога организација особа са инвалидитетом у побољшању положаја особа са инвалидитетом у црногорском друштву”. Циљна група у овом истраживању биле су НВО у области заштите ОСИ, те да је укупно анкетирано 32 регистрованих НВО. Прикупљање података обављено је техником Web сурвеy- Анкетирање путем интернет и исто је реализовано од 22. Јануара до 4 фебруара 2021. године. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?