Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ка смањењу стереотипа и предрасуда у црногорском друштву

Објављено: 04.11.2021. 14:15 Аутор: Министарство правде

Влада Црне Горе је посвећена заштити лица са инвалидитетом, а у прилог томе говори и новоформирани Директорат, којим је питање заштите и једнакости ОСИ подигнуто на већи ниво, саопштила је ВД генералне директорице Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом у Министарству правде, људских и мањинских права, Александра Поповић, на прес конференцији Невладиног удружења (НВУ) Дјеца Црне Горе.

„Кад је у питању заштита права ОСИ и заштита од дискриминације, ово је посљедња година Стратегије за заштиту лица с инвалидитетом од дискриминације, која је била планирана за период од 2017-2021. године. Ми смо у овој фази у великој припреми за доношење нове Стратегије за заштиту лица са инвалидитетом  од дискриминације, гдје ће поред осталог посебан фокус бити на заштити дјеце од дискриминације. То је новина у односу на претходни документ и овај документ ће бити компатибилан са Европском стратегијом за заштиту лица са инвалидитетом 2021-2030. година“, рекла је Поповић.

Она је нагласила да је од 26 пројеката НВО организација, укупне вриједности 496 000 еура, по Одлуци  из 2020 године, 10 пријеката НВО организација Удружења родитеља дјеце, подржано са укупно 200 хиљада еура.

На прес конферецији је представљено истраживање о перцепцији права лица са инвалидитетом и степену дискриминације у три општине у Црној Гори, што је била једна од активности пројекта "Право на зивот без дискриминације".

Предсједница НВУ "Дјеца Црне Горе", Сабра Децевић, појаснила је да је пројекат  „Право на живот без дискриминације“, који је финансијски подржало Министарство правде, људских и мањинских права, покренут с циљем да се повећа социјална укљученост ОСИ и ниво информисаности о њиховим правима, те смањењу стереотипа и предрасуда у црногорском друштву.

Она је казала да резултати истраживања треба да допринесу креирању услова и окружења у коме ОСИ имају прилику да остваре свој пуни потенцијал на начин што ће сарађивати сви сектори и институције, заједно са привредним и НВО сектором.

Ауторка истраживања, Катарина Вучинић-Марковић, појаснила је да је циљ овог истраживања био да се утврди положај и перцепција ОСИ из угла њихових суграђана у општинама Бар,Тузи и Улцињ, као и да се дође до чињеница на основу расположиве документације, у којој мјери су присутни и усклађени стратешки документи из области заштите ОСИ на локалном нивоу.

На крају конференције, поручено је да ће се у наредном периоду такође, кроз пројектне активности још интезивније радити на унапређењу сарадње невладиног сектора и државне управе.

Ka smanjenju stereotipa i predrasuda u crnogorskom društvu

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?